Özel Sağlık Sigortası Yaptırmak için 8 Neden

Özel sağlık sigortası, hastalık ya da olası kaza durumları sonucu oluşan sağlık harcamalarında bütçenizi rahatlatır. Buradaki temel amaç; en kaliteli sağlık hizmetine en uygun fiyatla ulaşmanızı sağlamaktır. Genel olarak bir yıllık süreyle yapılan bu sigorta, lüksten çok ihtiyaç olarak karşınıza çıkar. Çünkü tedavi masraflarının karşılanması konusunda bütçenizi zorlamadan hareket etmenizi sağlar. Bununla birlikte bu sigorta ürününde SGK’lı olma koşulu aranmaz. Peki neden özel sağlık sigortası yaptırılmalı? Sizler için son zamanlarda merak edilen bu konuyu ele aldık. Gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

Özel Sağlık Sigortası Neye Yarar?

Özel sağlık sigortası poliçesinde belirtilen teminatlar sayesinde tedavi masrafları ödenir. Bu durum, bireyin istediği sağlık kurumlarında hizmet olmasına olanak tanır. Poliçelerde; genel ve özel şartlar olarak ayrılmış bir şekilde karşımıza çıkar. Genel şartlardaki yer alan faktörler çoğu sigorta şirketinde aynıdır. Özel şartlar bölümü ise şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Bu nedenle sigortayı yaptırmadan önce mutlaka bu şartları incelemeniz gerekir. Böylelikle talepleriniz doğrultusunda bazı teminatları ekletmeniz sizlere avantaj sağlayabilir.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortasının genel ve özel şartlara ayrıldığından bahsetmiştik. Bu şartların kapsamı; şartlar ve bireyin ihtiyaçları doğrultusunda genişletilebilir. Bununla birlikte özel şartlarda bazı ayrıcalık sunan teminatlar yer alabilir. Örneğin özel şartlarda bu teminatın yer alması durumunda birey, yurt dışında da sağlık hizmetinden faydalanabilir.

Bu sigorta türü genellikle sağlık sigortası genel sözleşmesi ile birlikte derlenir ve sunulur. Bireyde olmayan ancak olası durumda karşılaşabileceği tüm hastalıklar sigorta kapsamındadır. Bilindiği üzere poliçelerdeki teminatlar değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte mevcut poliçeye ek maddeler de eklenerek özelleştirilme yapılabilir. Şimdi sizlerle bu sigortada yer alan teminatları ve kapsamları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Özel Sağlık Sigortası Teminatları Neler?

Özel sağlık sigortası teminatları ikiye ayrılır. Bunlar; yatarak ve ayakta tedavi şeklinde belirlenmiştir. Bahsedilen bu teminatlar aşağıdaki gibidir:

Ayakta Tedavi Teminatı

Ayakta tedavi teminatı, hastanede yatmaya gerek duyulmayan hastalıkların tanı ve tedavisinde yer alır. Bu tanı ve tedaviler, teminat kapsamında bulunur. Kapsam içeriğindeki tanı ve tedaviler ise şöyledir:

 • Doktor muayeneleri
 • Fizik tedavi giderleri
 • Reçeteli ilaç temini
 • Görüntüleme masrafları
 • Hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olacak tıbbi malzemeler; boyunluk, bandaj, varis çorabı ve koltuk değneği

Yatarak Tedavi Teminatı

Poliçede yer alan genel şartlar çerçevesinde yatarak tedavi teminatı kapsamına aşağıda yer verilmiştir:

 • Ameliyatlar
 • Radyoterapi, kemoterapi ve diyaliz masrafları
 • Kaza veya rahatsızlık sonucu meydana gelen bacak, el, kol, göz ve meme protezi gibi sorunlara yönelik masraflar
 • Olası acil durumlarda anında müdahalede veya yakın bir sağlık kuruluşuna gitmek adına harcanan giderler
 • 24 saat yatış zorunluluğu gerektiren ameliyatsız tedaviler
 • Evde yer alan tıbbi bakım hizmetleri
 • Trafik kazası sonucu hasar alan dişlere yönelik uygulanacak tıbbi ve cerrahi tedaviler
 • Yatarak tedavi kapsamında bulunan rehabilitasyon giderleri
 • Ameliyat tazminat teminatı

Belirtilen bu teminatların kapsamı yukarıda da söylediğimiz gibi sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Özel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘‘Özel Sağlık Sigortası Nedir? Kapsam Dışı Bırakılan Hastalıklar Nelerdir?’’ başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Özel Sağlık Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Bu sigorta türü bireylere birçok avantaj sağlar. Bildiğiniz üzere hayattaki en değerli varlığınız sağlığınızdır. Sağlık anlamında geniş yelpazeye sahip hizmetler almak ise oldukça önemlidir. Eğer özel sağlık sigortası neden yaptırılmalı diye soruyorsanız cevabını aşağıdaki sekiz maddede vermemiz mümkündür. İşte bahsettiğimiz o maddeler:

 1. Bu sigortayı yaptırmak bütçe konusunda rahat olmanızı ve güvenilir bir şekilde sağlık hizmetlerini almanızı sağlar.
 2. Hastalığınızın süreci boyunca ihtiyacınız olan tüm ilaç ve tedavi gibi giderler sigorta tarafından karşılanır.
 3. Her bütçeye uygun farklı kapsamlarda hazırlanır ve sunulur.
 4. Sigorta için yapılacak prim ödemeleri konusunda vergi matrahından düşürme durumu gerçekleşir.
 5. Bu sigortayı sadece kendiniz adına değil, aileniz ve sevdikleriniz için de yaptırarak sağlıklarını güvence altına alabilirsiniz. Bununla birlikte kurumsal şekilde de sigortayı yaptırmanız mümkündür.
 6. Herhangi bir sigortanız olmasa bile bu sigorta aracılığıyla birçok hizmete kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 7. Bu sigorta ile doğum yapma imkânınız vardır. Hatta doğacak bebeğiniz için bile özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.
 8. Ayakta ve yatarak tedavi teminatlarıyla sizlere sunulan sağlık hizmetlerinden bir yıl süresince yararlanabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Rasel Sigorta üzerinden bütçenize en uygun sigorta teklifi alabilirsiniz. Böylelikle hem bütçeniz için hem de sağlık ihtiyaçlarınız için doğru seçeneğe ulaşmanız kolaylaşır. En uygun fiyat garantisi ile Rasel Sigorta’dan hızlı ve kolayca özel sağlık sigortası teklifi almak için hemen formu doldurun.

Özel Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar?

Sigorta geçerliliği ilk kez prim ödediğiniz tarihten itibaren başlar. Bu prim ödeme durumu ise sigorta şirketinizle poliçe detaylarınızı belirledikten sonra gerçekleşir. Prim ödemelerinizi düzenli ödediğiniz zaman sigortanız poliçe bitimine kadar devam eder. Sigortanızın süresi dolduğunda kolaylıkla poliçe yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Var mı?

Bu sigorta ürünü kapsamı yaşlara göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak sigortadan 18- 65 yaş arasındaki bireyler yararlanabilirler. Bununla birlikte 18 yaşındaki bireyler için ebeveynler kendi sigortalarına çocukların sigortalarını ekleyebilir.

Hamileyken Özel Sağlık Sigortası Yaptırılır mı?

Sigortayı yaptırırken ek teminat olarak doğum masrafları eklenebilir. Hamilelik ve doğum sonrasında oluşacak masraflar sigorta ile güvence altına alınır. Bununla birlikte doğum teminatı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin bazı şirketler doğum teminatı için bir yıl bekleme süresi koyabilir. Bazıları ise ya hamileyken ya da doğumdan 6 ay önce bu teminatın kapsam altına alınmasına izin verir.

Özel Sağlık Sigortası İptali Nasıl Gerçekleşir?

Sigorta iptali için sigorta şirketinize dilekçe vermeniz gerekir. İptal süresi genel olarak 2 veya 3 gündür. Her poliçenin iptal şartları ve süresi farklı olduğundan bu durum şirketlere göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle direkt olarak sigorta şirketiniz ile iletişim geçmeniz daha doğru bir karar olur.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları 2022

Özel sağlık sigortası fiyatları bazı faktörlere bazı olarak belirlenir. Bunlar genellikle; bireyin sağlık durumu, yaşı, medeni hâli, hastalık geçmişi, cinsiyeti ve tedavi olacak hastane gibi noktalardır. Ayrıca poliçeye eklenen ek teminatlar ile kapsamının genişletilmesi de sigortanın fiyatını etkiler. Rasel Sigorta’dan teklif alarak size özel hazırlanan fiyatları kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte sigorta şirketleri için önemli bir durum vardır. Şirket, bireyin sağlık durumunu rahatlıkla takip edebilmesi için sigortanın erken yapılması önerilir. Bu şekilde hem daha iyi bir takip niteliği hem de yıllar içerisinde uygun fiyatların verilmesi kolaylaşır.