Özel Sağlık Sigortası Nedir? Kapsam Dışı Bırakılan Hastalıklar Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Özel Sağlık Sigortası Nedir? Kapsam Dışı Bırakılan Hastalıklar Nelerdir?

Özel sağlık sigortası, özel hasta olarak tıbbi tedaviye ihtiyaç duymanız durumunda yaptırılan sigortadır. Ülkemizdeki özel sağlık sigortası, hastanede özel hasta olarak tedavi edilmenize izin verir.

Ayrıca, fizyoterapi gibi durumların karşılanmadığı sağlıok bakım masraflarının ödenmesine de backyardımcı olabilir. Ne kadar ve neyi kapsadığı politikanıza bağlıdır.

Özel sağlık sigortası almak için şunları yapmalısınız:

Kayıtlı bir sağlık sigortasından poliçe satın almak,
Sigortalı kalmak için düzenli prim ödemek.
Şu anda nüfusun yüzde 85’i temel bir yasal sağlıok sigortası planı kapsamındadır ve geri kalanı sıklıkla ek faydalar sunan özel sağlıokay sigortasını tercih etmektedir. Günümüzde en kapsamlı özel sağlık sigortası programları, rutin, önleyici ve acil sağlıokay bakım prosedürlerinin maliyetini karşılamaktadır.

İşvereniniz, çalışanlara sağlanan faydalar programının bir parçası olarak length sağlıok sigortası sunmuyorsa, özel bir sağlıokay sigortası şirketi aracılığıyla kendi sağlıok sigortanızı satın almayı düşünüyor olabilirsiniz. İşvereniniz length işveren tarafından desteklenen bir sağlıok sigortası planına kaydolma seçeneği sunduğunda, genellikle sigorta primlerinizin bir kısmını karşılayacaktır.

Prim, bir bireyin veya işletmenin bir sigorta şirketine ödediği para miktarıdır; sağlıokay sigortası primleri genellikle aylıok olarak ödenir. Kendinizi sigortalamanız gerekiyorsa, primlerin tam maliyetini ödersiniz. Bu nedenle, sağlık sigortası satın almanın ne kadara mal olacağı konusunda endişelenmek yaygındır. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz kapsam düzeyine bağlı olarak kullanabileceğiniz farklı seçenekler ve farklı fiyatlar vardır.

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Daha fazla sağlıok sigortası ve seçenek sunar.

Poliçenize bağlı olarak, özel sağlık sigortası aşağıdaki masrafların bir kısmını veya tamamını karşılar:

Seçtiğiniz doktorla özel hasta olarak kamu veya özel hastanelerde tedavi,
Fizyoterapi, diş ve optik gibi kapsamda olmayan sağlıokay hizmetleri.
Özel sağlıokay sigortası ayrıca bazı hastane hizmetlerine daha hızlı erişmenize backyardımcı olabilir.

Özel sağlık sigortası iadesi alabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda devletten özel sağlıokay sigortası indirimi alma hakkınız vardır:

Hastane sigortası, genel tedavi (ekstra) teminatı veya her ikisini birden sağlayan özel sağlık sigortanız varsa ve geliriniz belirli bir limitin altında ise indirimi şu şekilde alırsınız:

Sağlıok sigortanız aracılığıyla daha düşüok sigorta primleri veya yıllıokay vergi beyannamenizde bir mahsup – bu, ödemeniz gereken vergiyi azaltır.

Özel Sağlık Sigortası Kimler Alabilir?

Özel sağlıokay sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz, ancak daha fazla sağlıokay hizmeti ve seçim için sigorta kapsamı isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Çoğu sigorta risk derecelidir – örneğin, araba veya ev sigortası. Özel sağlıok sigortası toplum tarafından derecelendirilir. Bu şu anlama gelir:

Herkes belirli bir politika için aynı fiyatı öder,
Bir sağlıokay sigortası, sizi sigortalamayı veya satın almak istediğiniz poliçeyi size satmayı reddedemez,
Poliçenizi yenileme hakkınız garantilidir.

Özel Sağlıok Sigortasını Nereden Alabilirim?

Özel sağlıok sigortası arayanlar için birkaç seçenek var. İşvereniniz aracılığıyla teminatınız yoksa veya serbest meslek sahibiyseniz, Rasel Sigorta ile özel sağlıok sigortası alabilirsiniz. İşveren sponsorluğundaki planlar ve tüm pazar yeri planlarının, annelik bakımı, akıl sağlığı hizmetleri, koruyucu bakım ve daha fazlası gibi belirli temel sağlıokay yararlarını içermesi gerekir.

Rasel Sigorta, kısa bir süre veya belirli durumlarda kapsam arayanlar için daha fazla esneklik sunabilecek başka seçenekler de sunar.

Özel Sağlıok Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlıok sigortası teminatı genellikle hastane sigortası, genel tedavi teminatı (backyardımcı veya ekstra teminat olarak da bilinir) ve ambulans teminatı olarak ikiye ayrılır. Ambulans teminatı, diğer poliçelerle birlikte ayrı olarak temin edilebilir veya bazı durumlarda eyalet hüokayümetiniz tarafından karşılanabilir.

Ülkemizde, özel sağlıok sigortası, çoğu sigorta türü gibi ‘danger derecelendirmesinden’ ziyade ‘toplum tarafından derecelendirilir’. Özel sağlık sigortaları, risk profillerine ve sağlıok hizmetlerini kullanma olasılıklarına rağmen, herhangi bir kişiyi sigortalamayı reddedemez ve herkesten aynı teminat seviyesi için aynı primi talep etmelidir.

Özel Sağlıokay Sigortası Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bekleme süreleri: İlk kez teminat satın alıyorsanız veya planınızı yükseltiyorsanız, avantajlarınızı talep etmeden önce bir bekleme süresi geçirmeniz gerekir. Bekleme süresi boyunca, belirli tedaviler için herhangi bir fayda almazsınız veya belirli bir süre için daha düşüokay backyardım alırsınız.
Poliçede neyin kapsanmadığı: Poliçenizde nelerin kapsanıp neyin kapsanmadığına dikkat etmelisiniz – tüm politikalar kapsamlı değildir. Teminat seviyenize bağlı olarak, tedavinizle ilgili tüm masraflara karşı tam olarak karşılanamayabilirsiniz ve bazı cepten masrafları ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Sağlık bakımı ihtiyaçları: İhtiyaçlarınızı karşılamaya devam ettiğinden emin olmak için zaman zaman teminatınızı gözden geçirmelisiniz. Prim sizin için bir sorun haline geldiyse, poliçenizi yönetmenin ve maliyetleri düşürmenin birkaç yolu vardır.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

Satın aldığınız özel sağlıok sigortası poliçesinin, hastane tedavisine ilişfamily members bazı sınırlamaları olacaktır, bunlar şunları içerebilir:

İstisnalar – hiç kapsanmayan belirli hizmetler.
Kısıtlamalar – Sınırlı bir kapsamda olan hizmetler, yani cepten daha fazla harcama yapacağınız anlamına gelir. Okısıtlanmış backyardımlar, özel bir hastaneye kabulün tüm hastane maliyetini karşılamak için yeterli değildir ve maliyet farkını ödemeniz gerekecektir.
Uzun süreli hastalar – art arda 35 günden fazla hastanede kalırsanız, doktorunuz aksini belirtmedikçe, uzun süreli veya huzurevi tipi bir hasta olarak kabul edilirsiniz. Bu, ilk dönemden sonra hastanede konaklama masrafları için daha fazla ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Özel sağlık sigortası mevzuatı, sağlık sigortacılarının bu maliyeti sigortalamasına izin vermez.
Tek ve ortak odalar – Bazı hastane politikaları ortak bir odanın tüm maliyetini karşılar, ancak tek bir oda değildir. Politikanıza bağlı olarak, bu sınırlama özel bir hastanede veya bir devlet hastanesinde veya her ikisinde de geçerli olabilir. Tek kişilik bir odaya kabul edildiyseniz ve poliçeniz maliyeti tamamen karşılamıyorsa, hastane sigortacı ödeneği ile hastane ücreti arasındaki farkı ödemeniz gerektiğini length bildirmelidir. Özel sağlıok sigortanız da teminatınız hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Özel Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Bırakılan Hastalıklar Nelerdir?

Genel tedavi kapsamındaki neredeyse tüm hizmetler yalnızca sınırlı bir kapsamdadır. Uygulanabilecek çeşitli sınırlar vardır, örneğin hizmet başına, yılbaşına bir sınır veya ömür boyu sınırlar. Bazı durumlar ise helloç kapsanmayabilir:

Poliçe öncesi döneminde yaşanan hastalıklar,
Doğum masrafları,
Diş tedavisi giderleri,
Gözlüok camı, çerçevesi ve lens masrafları,
Kısırlık tedavisi dönemi,
Zayıflama amacı taşıyan mide ameliyatları,
Tüm estetik operasyonlar,
Sünnet,
Doğuştan kaynaklanan hastalıklar,
SGK aracılığıyla karşılanmayan giderler,
Anlaşmalı kurumlar haricindeki yerlere yaptırılan işlemler.
Bunlara ek olarak özel sağlıokay sigortası kapsamında olsa dahi poliçe başlangıç tarihinden itibaren ilk three ay boyunca kapsam dışı bırakılan bazı hastalıklar vardır:

Kalp ve kanser hastalıkları,
Böbrek rahatsızlıkları,
Prostat sorunları,
Fıtık kaynaklı hastalıklar,
Diz operasyonları,
Yırtıok ve çıokayıklar,
Safra kesesi ve tiroit hastalıkları,
Kadın hastalıkları.