Zamlı Trafik Sigortası 2022’de Ne Kadar?

Trafik sigortası günümüzde araç sürücülerini yakından ilgilendiren bir kavram olarak karşımıza çıkar. Bu sigorta yaptırılması zorunlu sigorta türleri arasında bulunur. Bununla birlikte araçlar için kaskoyla yaptırıldığında sürücülere birçgood enough avantaj sağlar. Her yıl bu sigorta türüne çeşitli zamlar yapılır. Sürücüler bu ücreti bir önceki aya göre zamlı bir şekilde öder. Geçtiğimiz 2022 Haziran ayında Sigortacılıok ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurumu tarafından bir zam oranı açıklandı. Bu oran ise yüzde 2,5 olarak belirlendi. Peki sürücüleri yakından ilgilendiren bu konuda Zamlı Trafik Sigortası 2022’de Ne Kadar? Gelin son zamanlarda sıokayça sorulan bu soruya hep birlikte cevap bulalım.

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Nedir?

Trafik sigortası tavan fiyat yönetmenliklerce düzenlenmiş en yüksek prim tutarı olarak bilinir. Bu fiyat 15 farklı araç türünde aracın bulunduğu il ve sürücünün bulunduğu hasar basamağına göre belirlenir. Sigorta şirketleri de sigorta fiyatlarındaki prim tutarını belirlerken tavan fiyatı öncelikli olarak alırlar. Yani bahsettiğimiz şirketler tarafından belirlenen sigorta fiyatları tavan fiyat tablosunun baz alınmasıyla ortaya çıkar. Bununla birlikte 2022 trafik sigortası tavan fiyatları birçadequate faktöre göre belirlenir. Bu yılki fiyatların ortaya çıkmasında ise farklı unsurlar yer alır.

Trafik sigortası önemini daha iyi anlamak için “Trafik Sigortası Önemi Hakkında” adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Ağustos 2022

Trafik sigortası tavan fiyat tablosuna aşağıda yer verilmiştir. Bu tablo 1, 4 ve 7. Basamaklarda bulunan İstanbul’daki araçlara yönelik hazırlanmıştır. Bununla birlikte bu teklifler bilindiği üzere aracın kullanıldığı ile, hasar geçmişine ve türüne göre değişir.

Araç Türü

1.Basamak

Four.Basamak

7.Basamak

Otomobil

6.291 TL

2.516 TL

1.384 TL

Kamyonet

Eight.226 T5L

Three.290 TL

1.809 TL

Traktör

1.286 TL

514 TL

282 TL

Motosiklet

2.566 TL

1.026 TL

564 TL

Kamyon

17.609 TL

7.043 TL

3.874 TL

Minibüs (10-17 koltuk)

Eleven.056 TL

4.422 TL

2.432 TL

Çekici

29.507 TL

Eleven.803 TL

6.491 TL

Otobüs (19-30 koltuk)

15.759 TL

6.303 TL

3.467 TL

Taksi

Sixteen.289 TL

6.515 TL

3.583 TL

Otomobiller için Trafik Sigortası Tavan Fiyatları 2022

Hasar Basamağı

İstanbul

Ankara

İzmir

Bursa

Antalya

1. Basamak

7.872 TL

7.649 TL

7.426 TL

7.649 TL

7.278 TL

2. Basamak

6.298 TL

6.119 TL

Five.941 TL

6.119 TL

Five.822 TL

Three. Basamak

Four.723 TL

Four.590 TL

Four.456 TL

Four.590 TL

4.367 TL

Four. Basamak

3.149 TL

Three.060 TL

2.971 TL

3.060 TL

2.911 TL

Five. Basamak

2.676 TL

2.601 TL

2.525 TL

2.601 TL

2.474 TL

6. Basamak

2.205 TL

2.142 TL

2.079 TL

2.142 TL

2.038 TL

7. Basamak

1.732 TL

1.683 TL

1.634 TL

1.683 TL

1.601 TL

2022 Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Hangi Unsurlar Belirler?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere trafik sigortası tavan fiyatını belirleyen birkaç faktör vardır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Aracın türü
Aracın kayıtlı olduğu il
Sürücünün bulunduğu hasar basamağı
Bahsettiğimiz bu faktörleri gelin hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Sürücünün Bulunduğu Hasar Basamağı
Trafik sigortası tavan fiyatının belirlenmesinde şüphesiz ki en önemli etken sürücünün bulunduğu hasar basamağıdır. Hasar basamağı ile ödenecek tutar arasında yakın bir ilişki, doğru bir orantı vardır. Yani araç ne kadar çadequate hasar görmüşse veya görürse ödenecek prim de o derece artar. Bundan dolayı hasar almayan bir araç için ödenecek prim tutarı daha azdır.

Aracın Kayıtlı Olduğu il veya Plaka Numarası
Aracın kayıtlı olduğu il veya plakası da sigorta primini etkileyen unsurlar arasında yer alır. Türkiye, kaza risk değerlendirmesinde sekiz farklı bölgeye ayrılarak karşımıza çıkar. Genellikle bir aracın bulunduğu ilin tavan fiyata etkisi maksimum yüzde 6’dır. Bununla birlikte en yüksek artworkış oranına sahip ilin İstanbul olduğunu söylemek mümkündür.

Aracın Yaşı
Araç yaş aldıokça daha fazla tamir durumu gerektirebilir. Bu da daha fazla bütçenin harcanacağı anlamına gelir. Bundan dolayı daha fazla yaşa sahip araç günümüzde sigorta şirketleri tarafından riskli sınıfında yer alır. Prim noktasında ise bu gibi araçlar için daha yüksek prim ödemesi yapılır. Yani aracın yaşı artıokça prim ödemesi o derece artworkış gösterir.

Araca Uygulanan İndirim
Araca uygulanacak indirim; aracın türüne, modeline ve özelliklerine göre değişir. Yani sigorta şirketleri bu faktörleri göz önünde bulundurarak araca indirim yapar. Örneğin; araç güvenilir özellikleri bakımından yüksekse sürücü araçta kendini o kadar güvende hisseder. Sigorta şirketleri de örnek verdiğimiz gibi bu durumları baz alır. Yani yüksek güvenilirliğe sahip araçlara daha fazla indirim uygularlar.

Hasar Basamakları
Fiyatlandırma konusunda bir diğer etken sigorta hasar basamaklarıdır. Bu basamaklar fiyatlandırma yapılırken işi kolaylaştırır ve birçadequate avantaj sağlar.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatında Hasar Basamağının Etkisi Nedir?
Araç sürücülerinin yaptırmak zorunda olduğu sigorta türlerinden trafik sigortasında hasar basamak sayısı yedidir. Bu basamak sayısının anlamı ise sigortadaki kademeleri ifade eder. Tavan fiyatlarını etkileyen bir unsur olarak da söylediğimiz bu hasarlar oldukça önemlidir. Çünkü 2022 trafik sigortası hesaplama işleminde aracın geçirmiş olduğu hasarlara bakılır. Bu hasarlar da aracın hangi basamakta olacağını gösteren bir unsur olarak bilinir.

Fiyatın indirim ve artworkırım oranına göre bakılarak çıkarılması hasar basamağına göre yapılır. Bu konuyla ilgili yine hasar basamağı artıkça veya düştüokayçe uygulanacak indirim ve artırım oranı da değişir. Yani hasar basamağındaki değişiklik fiyattaki değişikliğin değişeceğini gösterir.

Yukarıda hasar basamağının yedi basamaktan oluştuğunu söylemiştik. Bu basamaklar kaza geçmişini bizlere gösterir. Yani birinci basamak en yüksek primi anlatırken yedinci basamak en düşük primi tanımlar. Bu hasar basamak sistemine giriş ise dördüncü basamaktan sağlanır. Araç ilk yılı hasarsız bir şekilde tamamlarsa bir üst basamağa geçer. Bununla birlikte hasarsızlık indirimi araç sürücüsüne tanımlanır. Aracın her bir kaza durumu yaşaması hâlinde ise birer basamak düşmesi gerçekleşir. Yani her kazada bir basamak düşülür.

İller

İndirim Oranı

Artworkırım Oranı

İstanbul

%6

Ankara, Bursa, Kocaeli

%3

Erzurum, İzmir, Kayseri, Yalova

Adana, Bingöl, Düzce, Eskişehir, Karabüokay, Ordu, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon

%1

Antalya, Bayburt, Denizli, Diyarbakır, Giresun, okırıkkale, Konya, Malatya

%2

Ankara, Artvin, Batman, Bilecik, Bitlis, Bolu, Çorum, Elâzığ, Erzincan, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, İçel, okırşehir, Muş, Siirt, Sivas, Zonguldak

%3

Afyon, Amasya, Ağrı, Balıkesir, Bartın, Çankırı, Edirne, Kahramanmaraş, Karaman, okırklareli, Manisa, Nevşehir, Niğde, Şırnak, Uşak, Van, Yozgat

%4

Advertıyaman, Ardahan, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkâri, Isparta, Hatay, Kars, Kastamonu, Kilis, kütahya, Mardin, Muğlos angeles, Osmaniye, Sinop, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli

%5

Rasel Sigorta ile Trafik Sigortanızı Yaptırın
Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşıl. A.ştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.