Yeşil Kart Sigortası

Sigorta işlemleri ile karşılaştığınızda karşınızda birçadequate seçenek bulunur. Özellikle taşıt konusunda dikkat ettiğiniz noktalar var ise ve kullandığınız aracın her daim sigortalı olmasını istiyor iseniz, bu kategoride yer alan sigortaları incelemeniz gerekir.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Seyahat yapmaktan hoşlanıyor iseniz ve yurt dışı gezileri planlarınız dahilinde ise yeşil kart sigortası aradığınız seçenek olarak karşınıza çıkar. Bu sigorta türünün en önemli amacı ülkeler arası motorlu taşıtlar ile yolculuk yapan bireylerin sigorta avantajlarından faydalanmasını sağlamaktır.
Yurt dışı seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek olası kazalara karşı yeşil kart sigortası length yardımcı olurken, adı ile uyumlu olarak hazırlanmış yeşil renkte olan bu belge sayesinde kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Yeşil Kart Kapsamı Nasıldır?

Sigorta dahilinde talep etmiş olduğunuz yeşil kart, birçadequate farklı türde bulunan motorlu taşıtı kapsar. Motorlu taşıt dendiğinde akıllara ilk gelen otomobil olsa da motosiklet türü kişisel araçlar, otobüs, taksi, minibüs tarzındaki ulaşım taşıtları, iş makinesi, kamyonet ve traktör gibi araçlar da yeşil kart sigortası kapsamına dahildir.
Avrupa ülkeleri başta olmak üzere geniş bir coğrafyada geçerlilik gösteren yeşil kart almak için önceden belirlenmiş olan ücretleri ödemeniz gerekir. Bu sigorta türü farklı süre aralıkları ile uyumlu olarak alınabilirken, kısa süreli bir ihtiyaç durumunda sigorta planı 15 günden başlar. Uzun süreli sigorta durumlarında ise 1 yılos angeles kadar ödeme seçenekleri mevcuttur.

Yeşil Kart Özellikleri Nelerdir?

1959 yılında imzalanan anlaşma ile Türkiye, yeşil kart olanaklarından yararlanmaya başlamıştır. Yeşil kart sigortası, kaza mahalli ilkeleri ve mevzuatı sayesinde uyumlu bir hizmet verirken, yurt dışındayken motorlu taşıtınız ile herhangi bir kaza yaşamanız durumunda devreye girecektir. Eğer bir trafik sigortanız var ise, yurt dışı gezilerine yönelik yeşil kart sigortası almanız size fayda sağlayacaktır.
Genellikle Avrupa ülkelerinde bilinen ve geçerli olan belgelerden biri olan yeşil kartın, seyahate çıktığınız zaman motorlu taşıt kullanımında başka ülkenin sınırlarına geçmeden yanınızda olması beklenmektedir. Özellikle gümrüok kapılarında belge kontrolü yapılırken, bu belgeyi yanınızda taşıguyız lüksten öte bir zorunluluktur.
Yeşil Kart İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Süreci
Yeşil kart çıkarmak için gerekli belgeler ve başvuru süreci bireylerin kolaylıkla yapabilecekleri işlemler arasında yer alır. Bu işlemlere Türk Trafik Sigortası ve taşıt ruhsatı fotokopilerini hazırlayarak başlayabilirsiniz.
Belgeleriniz hazır olduktan sonra sigorta harcını Hamzabeyli, Kapıkule, Dereköy ve İpsala ofislerinden ödemeniz gerekir. Ödeme seçenekleri arasında kredi kartı seçeneği bulunurken, gümrüokay kapılarına kadar gitmeniz gerekmez.
Yeşil kart sigortası meydana gelebilecek kazalarda kendi aracınızı değil karşı taraftaki taşıtları güvence altına alır. Eğer kendi aracınızın güvenliğini artworkırmak istiyor iseniz ek ücret ödeyerek bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Yeşil Kart Nasıl Olmalıdır?

İlgili komisyon tarafından yeşil kartların kabul edilmesi için standart formda olması gerekir. Kart üzerindeki bölümlerin silinmemesine dikkat edilmelidir ve kartın geçerli olduğu tarihlerin başlangıç ve bitişleri gösterilmelidir. Sigortacının kodu, ülke kodu ve karta özel numaranın bulunması da ayrıca önemlidir.
Kullanılan motorlu taşıtın ne türde bir araç olduğunun yazılı olması gerekirken, araç plakasına da yer verilmelidir. Poliçenin sahibi veya araç kullanıcısının ismi ve adresi de yer alması gerekirken, sigortacının da aynı bilgileri bulunmalıdır.
Sistemde üye olmuş bütün ülkeler kartın arka tarafında görülebilir ve geçerli olan ülkeler okısmında üstü çizili olan ülkelerde kart kullanılamaz. Yeşil kartın üzerine daha sonradan eklenen notlar geçerli değildir ve belge tüm bu koşullar altında hazırlanmalıdır.

Yeşil Kart Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Yeşil kart fiyatları aşağıdaki gibidir:
Yeşil Kartı Geçerlilik Süresi Otomobil Fiyatı Motosiklet Fiyatı Özel Amaçlı Taşıt (Karavan) Fiyatı
15 Gün forty seven,25 Euro 37,80 Euro 147 Euro
1 Ay fifty nine,06 Euro forty seven,25 Euro 183,seventy five Euro
2 Ay 82,69 Euro sixty six,15 Euro 257,25 Euro
3 Ay 106,31 Euro 85,05 Euro 330,seventy five Euro
4 Ay 129,94 Euro 103,95 Euro 404,25 Euro
5 Ay 153,fifty six Euro 122,eighty five Euro 477,seventy five Euro
6 Ay 177,19 Euro 141,75 Euro 551,25 Euro
7 – 12 Ay 236,eighty five Euro 189 Euro 735 Euro

Yeşil Kartın Geçerli Olduğu Ülkeler Nelerdir?

Günümüzde yeşil kart 47 ülkede geçerlidir. Bu ülkeler aşağıda verilmiştir:
Avusturya Arnavutluk Andorra Azerbaycan
Almanya Belçika Bulgaristan Bosna Hersek
Beyaz Rusya Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya
Fransa Finlandiya Fas Hırvatistan
Hollanda İsviçre İspanya İngiltere ve k.İrlanda
İtalya İsrail İran İrlanda
İzlanda İsveç Karadağ kıbrıs
Lüksemburg Letonya Litvanya Macaristan
Malta Moldova Makedonya Norveç
Portekiz Polonya Romanya Rusya
Slovakya Cumhuriyeti Slovenya Sırbistan Türkiye
Tunus Ukrayna Yunanistan

Yeşil Kart Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır?

Yeşil kart sigortası yenileme işleminde; önceki poliçenizden herhangi bir hasar kaydınız yok ise belirli oranlarda sunulan hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz. Bu sigorta türü yıllıok olarak düzenlenirken, yenileme işlemleri de yine aynı şekilde yıllık olarak yapılır. Yenileme işlemi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Yeşil Kart Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt dışı seyahatinden önce mutlaka yeşil kart sigortasının geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu sorgulama işlemi e-Devlet uygulaması ile net üzerinden yapılmaktadır.