Yabancı Sağlık Sigortası Nedir? Kimler Yaptırabilir?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Yabancı Sağlık Sigortası Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Yabancı sağlık sigortası bir diğer advertıyla ikamet izni sigortasıdır. Bu sigorta yabancıların Türkiye’de oturmak veya ikamet etmek için yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Kapsamı ise oldukça geniştir. Genellikle sağlıokay hizmetleri alanında doktor ziyaretleri, tanı, teşhis ve tedavi gibi birçgood enough noktayı barındırır. Bununla birlikte ulaşım ve ülkesine geri gitmek isteyen bireylerin tıbbi olmayan masrafları da karşılanır. Peki yabancı sağlıok sigortası nedir? Kimler yaptırabilir? Sizler için derlediğimiz bu konuyu hadi gelin hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Yabancı Sağlık Sigortası Zorunlu mudur?

Yabancı sağlıokay sigortası ülkemize gelen yabancıların ve ailelerinin sağlıokay hizmetlerine ulaşmalarını sağlar. Türkiye’de eleven Nisan 2014 senesinde yürürlüğe girmiştir. Bununla birlikte bireyler ülkemizde en az bir yıllık sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Seyahat sigortası benzeri sigorta türleri sadece altı aya kadar geçerlidir. Bununla birlikte yurtdışında okuyan öğrencilerin, yurtdışında yaşamak isteyenlerin ve yurtdışında emekli olanların sağlıokay bakımlarını karşılamada yeterli değildir. Bir yıl ya da daha uzun süreli kalışlar için yabancı sağlıokay sigortasının yapılması gerekir.

Yabancı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yabancı sağlık sigortası, yabancı bireylerin ülkemiz sınırları içerisinde sağlık hizmetlerine ulaşmasına izin verir. Bu sigorta hem eğitim için gelen hem de iş için ülkemizde bulunan yabancılara önemli faydalar sağlayan çadequate çeşitli teminat seçenekleri sunar. Poliçe teminat seçenekleri ise sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel koşullar altında belirlenen ana teminat seçeneklerini okayısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Hastalığın teşhisi ve tedavisi
Evde bakım
Kaza sonrası teşhis ve tedavi
Reçetede olan ilaçların temin edilmesi
Hastanede yatış
Cerrahi operasyonlar
Konaklama ve yemek
Pansuman ve serum
Kemoterapi, radyasyon tedavisi ve diyaliz
Koroner anjiyografi maliyetleri
Endoskop, MRI ve radyografik görüntüler
Fizik tedavi
Yoğun bakım
Laboratuvar maliyetleri

Yabancı Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Yabancı sağlıokay sigortasından Türkiye’de yaşamak isteyen tüm yabancılar faydalanabilir. Türkiye’de okumak ve çalışmak isteyen bireyler, bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Bununla birlikte kısıtlayıcı bir uygulama da bulunmamaktadır. Ancak poliçe kapsamında yaş, sağlık durumu ve istenilecek başka noktalar değişiklik gösterebilir.

Yabancı bir birey Türk vatandaşıyla evliyse bu durum farklı olabilir. Eğer eşinin SGK’sı bulunuyorsa o birey eşinin sağlık güvencesinden yararlanır. Ayrıca tamamlayıcı sağlıok sigortası yaptırarak da daha kapsamlı bir sağlık hizmetine başvurabilir. Ancak eşinin sağlıok güvencesi yoksa yabancı bireylerin sağlıok sigortasına başvurmaları gerekmektedir. İkamet ya da oturmak izni almak için ülkemize gelmeyen bireyler ise bu sigortayı yaptırmak zorunda değildir. Sadece turizm amaçlı gelen yabancı bireyler için seyahat sağlıokay sigortası önerilir.

Yabancı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Yabancı sağlıokay sigortası yabancı bireylere birçadequate avantaj sağlar. Bireylerin yurt içinde bulundukları süre zarfında sağlıkları güvence altına alınır. Bununla birlikte yabancıların yurt dışına çıkarken ülkeye girebilmesi için bu sigorta zorunludur. Bu nedenle yabancı sağlıok sigortasına sahip olmak oldukça önemlidir. Genel anlamda yabancı sağlık sigortasının avantajlarını sıralayacak olursak şu şekildedir:

İkamet başvurusunda bu sigortaya sahip olmak, işlemleri hızlandırır
65 yaş altındaki tüm bireylerin başvuruları kabul edilir ve onaylanır
Bir ya da iki yıllıokay poliçe düzenlenir
Geniş sağlık hizmeti alanı herhangi bir şehirden alınabilir
Sigorta şirketleri kredi kartları ile ödeme kolaylığı sunar
Gerekli tedavi ve hastaneye ulaşım masrafları karşılanır
İkamet başvurusunda bu sigortaya sahip olmak işlemleri hızlandırır
Kemoterapi, radyasyon tedavisi, diyaliz ve ilaç masrafları karşılanır
Tedavilerde güvence sağlanır

Yabancı Sağlıok Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Yabancı sağlıokay sigortası iptali için iki farklı yol vardır. Birincisi SGK kapsamında olmaktır. Yani yabancılar ülkemizde ikamet ederken SGK’lı olurlarsa sigorta iptal edilebilir. İkinci durum ise bireylerin oturma izni almasıyla ilgilidir. Oturma izni bulunan birey, özel sağlıokay sigortasına sahip olduktan sonra iptal talebinde bulunabilir.

Sigorta iptali ile ilgili bu durumlar, bireylerin inisiyatifine kalmıştır. İsteyen kişiler bu sigortayı iptal edebilir. Bazı bireyler ise iki farklı sigortanın güvencesi altında olur.

Özel Sağlık Sigortası ile Yabancı Sağlıok Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Özel sağlıok sigortası ile yabancı sağlıok sigortası arasında birtakım farklılıklar bulunur. Bunlardan ilki özel sağlıokay sigortası, yabancı sağlıok sigortasına göre daha kapsamlı olarak karşımıza çıkar. Örneğin; bu sigortaya sahip bireyler limitsiz ya da yüksek limitli teminatlara sahip özel hastaneden yararlanırlar. Bununla birlikte ek teminatlar ile doğum gibi farklı alanlardan da faydalanabilirler. Ancak yabancı sağlık sigortasında ek teminatlar ve yüksek limitler yoktur.

Yabancı Sağlıok Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Güvence kapsamı nedir?

Sigortanızın güvence kapsamını poliçenizde yer alan teminatlar belirler. Bu nedenle length sağladığı avantajları öğrenebilmeniz için poliçenizi ayrıntılı bir şekilde incelemeniz gerekir.

Ayakta tedavi teminatları nelerdir?

Doktor muayene
Fizik tedavi
Tanı amaçlı incelemeler
İl. A.ç
Poliçenin süresi ne kadardır?

Poliçenizin başlangıç tarihini takip eden bir yıldır.

Başvuru için hangi belgeler gereklidir?

Yabancı sağlıok sigortası başvuru için aşağıdaki belgelere ihtiyaç vardır:

İkamet izni belgesi
Taahhütname formu
Sosyal güvenlik durumlarını gösteren içeriğin aslı ya da fotokopisi

Yabancı Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Yabancı sağlık sigortası Türkiye’de ikamet etmek isteyen bireyler için yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bireyler ister iş isterseler de eğitim amaçlı olsun ikamet izni almak advertına bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Bu nedenle bireyler, sigorta yaptırmadan önce ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmalı, yetkin sigorta şirketleri ile iletişime geçmelidir. Ayrıca başvuran bireyin sağlıokay durumuna ve yaşına göre sigorta şirketleri bireyin ihtiyacına yönelik ek teminatları da sunma seçeneğini gösterebilir.

Eğer yabancı sağlık sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılos angelesştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece yabancı sağlık sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç advertımda yabancı sağlıok sigortası sorgulaması yaparak yabancı sağlıokay sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.