Trafik ve Kasko Sigortası Hakkında Ne Bilmeli?

Trafik sigortası ve kasko günümüzde araç sahibi tüm kişilerin bildiği kavramlar olarak karşımıza çıkar. Ancak bu iki kavram sıklıkla birbirine karıştırılır. Trafik sigortası; aracın başına gelen hasarlarda veya bu aracın başka bir araca zarar vermesi durumunda ortaya çıkar. Kasko ise sadece araçta oluşan zararlarda veya çalınma gibi durumlarda güvence sağlar. Yani kasko sadece kişiyi, diğeri ise hem aracı hem de trafikte yer alan diğer araçları korur.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası bilindiği üzere araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigortadır. Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak da bilinen bu sigorta ülkemizde oldukça yaygındır. Sigorta kapsamında herhangi bir trafik kazası durumunda karşı tarafta meydana gelen hasarlar karşılanır.

Poliçede belirtilen durumlar kapsamında üçüncü kişilere verilen maddi ve bedensel zararlar kapsam altındadır. Ancak bu durumda bilinmesi gereken bir nokta vardır. Trafik sigortası dediğimiz gibi sadece üçüncü kişiler için geçerlidir. Yani poliçe sahibi kişinin aracı bu kapsama dahil değildir. Kazaya karışan kişi bu sigortayı kasko kapsamı şeklinde kullanamaz.

Trafik Sigortasının Kapsamında Neler Var?
Trafik sigortası kapsamı üç teminattan oluşur. Bu teminatlar:

Maddi hasar
Sağlıok giderleri
Maluliyet veya ölüm
Teminatların fiyatları araç türüne göre değişir. Mesela binek bir aracın teminatı otobüse göre düşüktür. Yani otomobilin teminatı bu durumda daha yüksektir. Bununla birlikte teminata göre ödenecek sigorta fiyatı da değişiklik gösterir. Sigorta şirketlerinden teklif almanız ve karşılos angelesştırmanız en uygun seçeneği bulmada sizlere yardımcı olur.

Temel teminatlar dışında bir de genişletilmiş sigortalar bulunur. Bunlar asistan hizmeti gibi içinde bazı hizmetleri barındıran sigortalardır. Eğer yıllardır aynı sigorta şirketinden sigortanızı yaptırıyorsanız burada şanslı olabilirsiniz. Çünkü bazı sigorta şirketleri ek teminatları bulunan genişletilmiş sigortaları müşterilerine ücretsiz veya indirimli sunabilir.

Trafik Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Eğer bir araç sahibiyseniz ve trafiğe çıokayıyorsanız mutlaka trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Aksi hâlde yaptırmadığınız fark edilirse tarafınıza ceza uygulanır. Bununla birlikte trafikten menedilme gibi durumlar da yaşayabilirsiniz. Aracınızın trafik polisleri tarafından otoparka çekilmesi durumunda bazı ücretler ödeyebilirsiniz. Bu hem çekici hem de otopark ücretidir. Aracın otoparkta kalma süresi artıokayça ücreti de o derece artış gösterir. Bu konuda bilinmesi gereken bir durum daha vardır. O da sigortasız bir aracın trafiğe çıkmasında kazaya karışma durumudur. Kazaya karışma durumunda araç sahibi hem doğan masrafları hem de sigortasız trafikte bulunma cezasını öder.

Trafik sigortası önemi hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘‘Trafik Sigortası Önemi Hakkında’’ başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası aracınızı kaza, çalınma, çarpışma veya benzeri durumlarda güvence altına alır. Kara taşıtları kasko sigortası olarak da bilinen bu sigorta sınırlı masraflar kapsamında aracınızı korur. Yani aracınızın bir kazaya karıştığını düşünelim. Eğer aracınız kaskoluysa kaza sonrası teminatların karşıladığı durumlarda herhangi bir masrafınız oluşmaz. Bu masraflar kasko tarafından karşılanır.

Kasko Kapsamında Neler Var?

Kasko sigortası kapsamı oldukça geniştir. Yolda kalma backyardımından doğal afete kadar birçok teminat length sunulur. Bu teminatları poliçeyi imzalamadan seçmeniz gerekir. Ayrıca birçadequate sigorta şirketinden kasko teklifi almak ve teminatları karşılaştırmak length seçimde avantaj sağlar. Teminat fiyatları ise yaşadvertığınız yere, yaşınıza ve aracınıza göre farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse doğal afetlerin sıok yaşandığı bir yerde yaşadvertığınızı varsayalım. Bu noktada doğal afet teminatı için ödeyeceğiniz ücret normalden daha yüksek olabilir.

Kasko sigortasını aracınız için yaptırmak zorunda değilsiniz. Ancak trafik sigortası ile yaptırıldığında length birçadequate avantaj sağlar. Hem aracınızın başına gelebilecek zararlar hem de başka araçlara vereceğiniz zararlar teminat altına alınır. Teminatların ve kapsamların ne olduğunu incelemek ve bilmek de olası durumlar için önemlidir. Bu teminatları şu şekilde sıralayabiliriz:

Çarpma veya Çarpılma Teminatı

Bu teminatta aracınızın çarpılması ve sizin bir araca veya cisme çarpmanız durumunda çıkan masraflar karşılanır. Düşme ve devrilme gibi durumlar da yine bu teminatın içinde yer alır.

Yangın Teminatı

Olası bir kaza durumunda aracınızın yanması ya da infilak etmesi hâlinde yangın teminatı devreye girer. Yani sigorta şirketiniz tarafından teminatınızın kapsamına göre çıkan masraflar karşılanır.

Çalınma Teminatı

Aracınızın çalınma durumlarında veya çalınmaya yönelik bir girişimde çalınma teminatı devreye girer.

Diğer Kasko Teminatları

Yukarıda belirtilen üç ana teminat her kasko poliçesinde yer alır. Bu teminatlar dışında kalan bazı teminatları da poliçenize ekletebilirsiniz. Tüm teminatların alınması hâlinde ise “tam kasko sigortası” sahibi olunur. Bir diğer kasko teminatlarına aşağıda yer verilmiştir:

Doğal Afet Teminatı

Doğal afet konusunda teminatları ayrı ayrı veya paket hâlinde görmek mümkündür. Bu teminatlar; deprem, sel ve heyelan gibi afetlerin birinde veya hepsinde aracınızı korur.

Terör Olayları Teminatı

Terör olayları teminatı adından da anlaşılacağı üzere terör ve halk hareketleri gibi durumlarda ortaya çıkar. Aracınızı bu gibi durumlarda güvence altına alan teminat, birçadequate sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlarda bulunur.

Yolda Kalma Teminatı

Yolda kalma teminatı; aracınızın yolda kalması durumunda ortaya çıkar. Aracınızın kaldığı yerden alınması ve tamir edilmesi için taşınması bu teminat kapsamındadır. Günümüzde bazı sigorta şirketleri bu teminatta bulunan tamir durumlarında yedek araç seçeneği de sunar.

Kasko sigortası hakkında bilinmeyenleri öğrenmek için sizler için hazırladığımız ‘‘Kasko Sigortası Hakkında Bilinmeyenler’’ başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklılıklar Neler?

Trafik sigortası ve kasko teminatlarından sonra farklılıklarını sıralamak mümkündür. Bilindiği üzere trafik sigortası zorunlu, kasko ise isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Bu temel farktan sonra bilinmesi gereken diğer farklılıklar aşağıdaki gibidir:

Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın zararlarını teminat altına alır. Kasko sizin kendi aracınızda meydana gelebilecek hasarları karşılar.
Trafik sigortası poliçesinde belirtilen teminatlar karşınıza sabit olarak gelir. Ancak aracın türüne göre bu teminatlar değişiklik gösterir. Kaskoda ise teminatları siz belirleyebilirsiniz. Trafik sigortasında teminatlar sabit olduğundan fiyatlarda çadequate büyüok değişiklik görülmez. Kaskoda bu durum farklıdır. Fiyatlar; sigorta şirketine ve sunulan paketlere göre değişir.
Trafik sigortası zorunlu olduğundan trafiğe bu sigortayı yaptırmadan çıkamazsınız. Kasko sigortasında ise bu durum farklıdır. Bu sigorta isteğe bağlı olarak yaptırıldığı için trafiğe istediğiniz gibi çıkabilirsiniz. Yani herhangi bir cezai işlem ile karşılos angelesşma durumunuz yoktur.
Rasel Sigorta ile Trafik Sigortanızı Yaptırın

Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz bununla birlikte en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılos angelesştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak size sunuyoruz. Böylelikle trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı yenileyebiliyoruz.