Trafik Sırasında Kazaları Azaltmanın Yolları Nelerdir?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Trafik Sırasında Kazaları Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Ülkemizde trafik kazaları ne yazıok ki sıokça yaşanan bir sorun haline gelmiştir. Trafik kazaları her sene çadequate sayıda can ve mal kaybına yol açarken, birçadequate sebep yüzünden yaşanmaktadır. Bununla birlikte kazaların çoğu sürücülerin yanlış hareketlerinden, sorumsuz davranmalarından ve trafik kurallarına uymamasından kaynaklanmaktadır. Trafikte araç kullanan birçgood enough sürücü, helloçbir kusuru olmadığı halde mağdur olabilirken, bu kazalarda hayatlarını da kaybedebilmektedir. Peki trafik sırasında kazaları azaltmanın yolları nelerdir? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu yakından inceleyelim.

Trafik Sırasında Kazaları Azaltmanın Yolları

Trafik sırasında kazaları azaltmanın yolları aşağıda verilmiştir:
1. Dikkatsiz Bir Şekilde Araç Kullanmak
Trafik kazalarının bir numaralı nedeni alkollü araç kullanmak, hız yapmak veya okayırmızı ışıkta geçmek değildir. Dağınıokay bir şekilde araç kullanmak, dikkatinizi yoldan ayıran her şeyi içerir. Cep telefonlarımızda sahip olduğumuz tüm teknoloji, mesajlaşma, şarkı değiştirme ve telefonda konuşma ile sürekli dikkatiniz dağılabilir. Bu nedenle trafik sırasında dikkatinizi sadece araç kullanmaya odaklamanız gerekir.
2. Hızlanma
Hız sınırı işaretlerinin bir nedeni vardır ve bu işaretler size söz konusu yolda seyahat etmek için en güvenli hızı size bildireceklerdir. Bunun nedeni yüksek trafik, keskin dönüşler, bozuk yol ve diğer birçadequate faktör olabilir. Aracı ne kadar hızlı kullanırsanız, bir trafik kazasını önlemeniz gerektiğinde tepki süreniz o kadar yavaş olur ve aracınızı durdurmanız o kadar uzun sürer.
3. Alkollü Araç Kullanmak
Alkol aldığınızda araç kullanırken odaklanma ve düzgün çalışma yeteneğinizi kaybedeceğiniz yaygın bir bilgidir. Bu, bir aracı kullanırken son derece tehlikelidir. Alkollü sürücüler önlenebilse de, her gün bu tür kazalar yaşanmaya devam ediyor. Dışarı çıkıp bir şeyler içmeyi planlıyorsanız, her zaman belirlenmiş bir sürücü veya bir yolculuk servisi kullanın.
4. Pervasız Sürüş
Dikkatli sürmezseniz, gereksiz bir trafik kazası yaşayabilirsiniz. Bu, hız yapan, çadequate hızlı şerit değiştiren, arka dönüş sinyallerini veya bagaj kapısını kullanmayı unutan pervasız sürücülere sıklıkla olan şeydir. Dikkatsiz sürücüler trafikte genellikle sabırsızdır, bu nedenle agresif sürücülere ekstra özen gösterdiğinizden emin olun.
5. Yağmur
Hava koşulları, trafik kazalarında önemli bir faktör olabilir. Yağmur, nerede yaşıyor olursanız olun en yaygın nedenlerden biridir ve ekstra dikkatli olmak önemlidir. Yağmur, arabalar, kamyonlar ve motosikletler için kaygan ve tehlikeli yüzeyler oluşturur ve genellikle otomobillerin frenleme sırasında kontrolden çıkmasına veya kaymasına neden olur. Bir trafik kazasını önlemek için yağmur yağdığında aracınızı çgood enough dikkatli kullanmanız gerekir.
6. Uyuşturucu Etkisi Altında Araç Kullanmak
Alkol, kararların ve kontrolün bozulmasına neden olabilecek tek madde değildir. Hem yasal hem de yasadışı uyuşturucular, bir sürücü olarak tam olarak işlev görme yeteneğinizi bozabilir. Zihniniz net değilse ve vücudunuz üzerinde tam kontrole sahip değilseniz, direksiyona geçmek ciddi trafik kazalarına neden olabilir.
7. Kırmızı Işıklar ve Dur İşaretleri
Dur işareti veya okayırmızı ışık olsun, durmanız gerektiği anlamına gelir. Kırmızı ışıkta geçen ve dur işaretini dikkate almayan sürücüler, trafik kazası yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Bir trafik kazasından kaçınmak için bu noktalarda her zaman tamamen durun ve karşıdan gelen otomobiller için iki yöne bakın.
8. Genç / Yeni Sürücüler
Yeni sürücüler her zaman dikkatli sürücüler değildir. Kör noktaları kontrol etmek, sinyal lambalarını kullanmak ve yol kurallarına uymak gibi tecrübeli sürücüler için ikinci doğa haline gelen hareketler hala öğreniliyor. Genç sürücüler yollara çıktıklarında ne yapacaklarını her zaman bilemezler ve bu deneyim eksikliği trafik kazalarına neden olabilir.
9. Gece Sürüşü
Gündüz araç kullanmak tehlikeli olabilir, ancak gece araç kullanmak kaza yapma şansınızı ikiye katlayabilir. İleride ne olduğunu göremediğinizde, ona doğru ilerlerken neyi tahmin etmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Güneş batarken, yol ve çevrenizdeki araçlarla ilgili farkındalığınız yükselmelidir.
10. Güvenli Olmayan Şerit Değişiklikleri
Her zaman başka bir şeride geçmeniz gereken bir zaman gelecektir. Sürücüler güvenli şerit değişiklikleri yapmadıklarında, bu genellikle bir trafik kazasına yol açar. Bir kazayı önlemek için sol ve sağ dönüş sinyallerinizi kullanın ve sol şeride veya sağ şeride geçmeden önce daima bakmanız gereken noktaları kontrol edin.
11. Uygunsuz Dönüşler
Dur ışıklarına, dönüş sinyallerine ve düz yerine sağa veya sola hareket etmek için belirlenmiş şeritlere sahip olmamızın nedeni, sürücüleri yönlendirmektir. Sürücüler bu okılavuzları görmezden geldiklerinde, sonuç genellikle trafik kazalarıdır. Bir trafik kazasını önlemek için, dönüş yapmadan önce daima işaretlere bakın ve uygun geçiş hakkına uyun.
12. Arka Kapıdan Çıkarma
Birçok sürücü sabırsızdır ve bu, önündeki araç aniden fren yaptığında, zamanında tepki veremeyecek kadar başka bir araca çgood enough yakın sürmeye neden olabilir. Birçok ölümcül trafik kazası, bir sürücü başka bir sürücüyü yüksek hızlarda tehlikeli bir şekilde arka kapıdan çıkardığında ve arka lambalar yandığında zamanında duramadığından meydana gelmiştir.
13. Buz ve Kar
Okayış ayları çgood enough tehlikeli olabilir. Kar, suyla karışarak çalkantılı hale gelebilir ve bu sırada buzun görülmesi ve önlenmesi zor olabilir. Çoğu insan uygun protokolleri bilmediği için bu tehlike daha da artabilir. İlk olarak, dışarısı buzlu veya karlıysa araç kullanmayın. Ancak bu bir seçenek değilse önünüzdeki araçl. A. Aranızdaki ekstra mesafeyi koruyun, hızınızı azaltın ve trafik lambalarına dikkat edin.
14. Çukurlar
Çukurlar çgood enough tehlikeli olabilir ve yola dikkat etmezseniz aracınız için ciddi hasara neden olabilirler. Sürücüler, bu çukurların üzerinden geçerken arabalarının kontrolünü kaybetme veya bir lastiği patlatma riskiyle karşılaşırlar. Arabanızın yolunda bir çukur görürseniz, lastiklerinizin üzerinden geçmediğinden emin olarak bir trafik kazasını önleyebilirsiniz.
15. Uykulu Araç Kullanmak
Uykulu sürüşün neden olduğu trafik kazalarının çoğu gece meydana gelir. Kendinizi araç kullanıyorken uykulu hissederseniz, onunla savaşmayın. Kenara çekmek ve şekerleme yapmak için güvenli bir yer bulun.
Trafik kazalarını önlemek için diğer yararlı ipuçları;
• Karanlıkta ve yağışlı mevsimlerde aracınızın ışıklarını açıok tutun.
• Aracınızı düzenli aralıklarla kontrol edin. Lastiklerini, frenlerini, ışıklarını ve aynalarını sürekli inceleyin.
• Aracınızın çalışır durumda olduğundan emin olun.
Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç adımda trafik sigortası sorgulaması yaparak, trafik sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.