Trafik Sigortasında Yeni Dönem Fiyatları

Trafik sigortası konusunda yeni güncellemelerle farklı bir döneme girildiğini söylemek mümkündür. Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (SEDDK) son gelişmeleri açıkladı. Yeni yol haritası yeni bir dönemi işaret etti. İndirimden cezalara kadar birçadequate konuyu barındıran son gelişmeleri sizler için derledik. İşte son zamanlarda sıokayça merak edilen bu konu hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Trafik Sigortasındaki Yenilikler Neler?

Zorunlu trafik sigortasında bazı yenilikler yakında uygulamaya konulacaktır. Öncelikle buradaki amacın; trafik kazalarını minimuma indirgemek olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yenilikleri anlatan maddeler şu şekildedir:

• Sürücüye özel poliçeler düzenlenecektir.
• Trafik Sigortası Sicil Belgesi 2025 yılından sonra devreye girecek. Yani ticari araç sürücüleri istedikleri gibi bu belgeyi kullanabilecek. Buradaki hedef; araç sigorta ürünlerinin maliyetini düşürmek ve kazaları azaltmaktır.
• Sigortadaki basamak sisteminin genişlenmesi sağlanacak. Bu durumda 7. Basamakta bulunan bir aracı örnek verebiliriz. Bir 5 yıl boyunca kaza yapmazsa 8. Basamağa çıkacak. Bununla birlikte poliçe fiyatlarında yüzde 50 indirim yapılacak.
• chance teşkil eden sürücüler 0. Basamakta yer alacak. Bu sürücülere yüzde 2 hundred oranında bir prim tutarı uygulanacak.

Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Trafik sigortası fiyatları bilindiği üzere her yıl değişir. Ayrıca fiyatları belirleyen birçadequate faktör vardır. Bunlardan biri hasar basamağı maddesidir. Yeni güncellemelerle fiyatların da değişeceğini göreceğiz. Bir aracınız olduğunu ve four. Basamakta yer aldığını düşünelim. İlk defa trafik poliçesi yaptıracaksanız bu rakam four.000 TL’dir. Sıfırıncı basamakta yer alırsanız bu tutarın yüzde 200’ü hesaplanır. Yani yaklaşıokay 12 bin TL.
Bir de iyi bir sürücü olduğunuzu düşünürsek yüzde 50 indirimden yararlanabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutar 2 bin TL olur. Bu gibi fiyat hesaplaması bizlere birçadequate şeyi fark ettirebilir. Ancak en önemlisi şüphesiz ki iyi ve okötü sürücü arasındaki farkı anlamamızdır. En iyi sürücü için bu fiyatlar 2 bin ve 2 bin three hundred TL arasında değişir. Okayötü sürücüde ise bu rakam 10 kat fazlası yani 12 bine kadar çıkabilir. Sonuç olarak sigorta primi konusunda sürücülüğünüz oldukça etkili bir faktördür.
En uygun trafik sigortası hakkında daha fazla detaya ulaşmak ve teklif almak için “Trafik Sigortası Teklifi Al” adlı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Trafik Sigortası Basamakları Hakkında Ne Değişti?

Zorunlu trafik sigortasında toplam 7 basamak vardır. Bu 7 basamağın her birinin ayrı özelliği bulunur. 7. Basamağa doğru gidildikçe araç sigortası poliçe fiyatı azalar. Ancak birinci basamağa düşüldüğünde bu durum tam tersidir. Ayrıca üç yıl kaza yapmayan bir araç 7. Basamağa çıkabilirdi. Açıklanan yeni güncellemeye göre bu durumda değişiklik yapıldı. 7. Basamakta bulunan ve five yıl boyunca kaza yapmamış kişiler artworkıok 8. Basamakta yer alacak. Bununla birlikte kaza durumlarında birinci basamağa kadar düşme görülebilecek.

Trafik Sigortası Sıfırıncı Basamakta Kimler Bulunur?

Zorunlu trafik sigortasında sıfırıncı basamak; çgood enough riskli sürücüleri kapsar. Bahsettiğimiz bu sürücülerin sergilediği davranışlar şöyledir:
• okırmızı ışık kuralına uymamak
• “Taşıt giremez” gibi uyarı levhalarını dikkate almamak
• Trafikteki gidiş – dönüş yolundaki şeride uymamak ve sollama yapmak
• Muayenede arızalı çıkan araçl. A. Trafikte bulunmak
• Kaza yapmış hasarlı araçlos angeles trafiğe çıkmak
• Emniyet şeridini dikkate almamak
• Ticari araçlar için belirlenen süreden fazla aracı kullanmak
• Takograf (taşıtın hızını ve aldığı yolu ölçen alet) bulunan araçta hız sınırını aşmak

Trafik Sigortası Güncellemeleri Ne Zaman Geçerli?

Trafik sigortasında yeni güncellemeler yeni yılda uygulanmaya başlanacak. Özellikle kişi temelli sigorta, yapılan yenilikler arasında dikkat çekiyor. Bu sigorta; sürücüleri yakından ilgilendiren bir gelişme olarak karşımıza çıkar. Yani iyi sürücü daha düşüok fiyatla, riskli sürücü daha yüksek bir fiyatla karşılaşabilir. Bununla birlikte fiyatların hesaplanmasında; ehliyet, ruhsat ve araç bilgileri etki edecek. İki kurum ise özellikle trafik cezalarında daha çok ortaklaşa hareket hâlinde olacak. Bu iki kurum ise Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sigorta Birliği’dir.
Uygulanacak bu güncellemelerin amacı; hasar adedini azaltmaktır. Yani iyi sürücülerin daha iyi bir fiyat değişimi ile karşılaşması isteniyor. Bu durumda okötü sürücülerin de rehabilite edilmesi gerekiyor. Sonuçta kurallara uymanın önemi her geçen gün artıyor. Ancak kişiler olası durumlarda artworkıok daha yüksek fiyatlarla karşılaşacak. Dolayısıyla ağır kusurlardan kaçınmak için kurallara uymalı, kayıpları minimuma indirmek gerekiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Trafik sigortası basamakları nedir?

Trafik sigortası hasarsızlık basamakları araçların kaza geçmişine göre belirlenen bir sistemdir. Yani bu sistemle kaza geçmişi dikkate alınır ve trafik poliçe primi belirlenir. Kaza yapıp yapmamaya göre primde artma veya azalma durumu gerçekleşir. Toplamda 7 adet basamak vardır. Birinci basamak fazla kaza yapmış yani riskli sürücüyü yansıtır. 7. Basamak ise riskin az, çok nadir kaza yapmış sürücüleri gösterir.

Hasarsızlıokay kademeleri sigorta fiyatlarını etkiler mi?

Evet, zorunlu trafik poliçesi fiyatlarını etkileyen unsurlardan biri basamaklardır. Aracın basamaktaki yeri; poliçe fiyatını belirler. Yani araç hangi kademede yer alıyorsa araç sigortası fiyatı artabilir veya azabilir. Bu nedenle araç kullanımında kurallara uymak son derece önemlidir.

Hasarsızlıok kademeleri neye göre belirlenir?

Trafik sigortası poliçesini araç sürücüleri bir yıllık olarak imzalarlar. Çünkü poliçenin vadesi bir yıldır. Sürücülerin belirtilen bu sürede kaza yapmaları hâlinde hasar basamağı bire yaklaşır. Bu durum kötü olduğunun işaretidir. Kaza yapılmaması durumunda ise 7’ye doğru çıkar ve hasar iyileşir.

Trafik sigortası basamakları nasıl hesaplanır?

Zorunlu trafik sigortasında 7 adet basamak vardır. Bu 7 basamakta da sürücüler durumlara göre yer alabilir. Araç sahibi veya ruhsat sahibi kişinin kaza geçmişi bu durumda önemlidir. Çünkü kişinin kaza geçmişi hangi hasar basamağında olacağını belirler. Her basamakta zam veya indirim oranı vardır. Bununla birlikte trafik poliçesi fiyatlarında da hasar basamakları etkendir.

Hasar oranı 7 kademe ne demek?

Hasar basamağının 7 adet olduğu araç sahipleri tarafından bilinen bir durumdur. Bir kişi poliçe sürecinde kaza yapmazsa ilk yılında five. Basamağa çıkar. Bununla birlikte yüzde 15 indirim hakkı veya hasarsızlıokay indirimi kazanır. Bu durum ikinci yılda altıncı basamak için yüzde 30 olur. Üçüncü yılda ise yedinci basamağa yükselir ve yüzde forty five oranlarında indirim elde eder.

Hasarsızlık kademesinde kaçıncı basamaktayım?

Sürücüler tarafından hangi hasarsızlıokay kademesinde yer aldığını bilmek oldukça önemlidir. Bunu öğrenmenin iki kolay yolu vardır. Bu yollar aşağıdaki gibidir:
• Trafik poliçesinde yer alan “Tarife basamak kodu” bölümünden öğrenmek
• E-Devlet üzerinden trafik sigortası basamak sorgulama işlemi yapmak

Trafik sigortası basamağım nasıl iyileşir?

Hasar basamağının iyileşmesinin tek bir yolu vardır. O da poliçe süresince kazaya karışmamaktır. Bir sürücü poliçe dönemlerinde kazaya karışmazsa poliçe primi o kadar düşüokay olur. Yani kaza durumu; hasarsızlıokay kademesinde ve poliçe fiyatlarında dikkate alınan bir faktördür.