Trafik Sigortası Teklifi Al

Trafik sigortası araç sahibi kişileri yakından ilgilendiren bir kavramdır. Yaptırması zorunlu olan bu sigorta türü olası durumlarda karşı taraftaki hasarları karşılar. Bu sigorta türünün zorunlu olmasının birçadequate nedeni vardır. Bunlar; maddi ve bedensel hasar oluşumunu minimuma indirmek ve kayıpları azaltmaktır. Hakları korumak için de yaptırılan zorunlu trafik sigortası fiyatları bütçenize göre değişir. Yani aracınıza ve mali durumunuza göre en kapsamlı ve avantaj sağlayan poliçeyi bulmak için teklif almanız gerekir. Rasel Sigorta’dan trafik sigortası teklifi al sayfasına giderek bütçenize uygun poliçeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası devlet tarafından zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigortadır. Araç sahiplerini özellikle yakından ilgilendiren bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kaza sonucu diğer araç ve üçüncü kişilere verilen zararlarda sizi teminat altına alır. Böylelikle size güvence sağlar ve olası durumlara karşı sizi korur.

Trafik Sigortası ile Kaskonun Arasındaki Fark
Trafik ve kasko sigortası birbirine yakın kavramlar olsa da tamamen farklı riskleri teminat altına alırlar. Yani trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılar. Kasko ise araç sahibinin zararlarını teminat altına alır. Bununla birlikte trafik sigortası zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Kasko araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak değişir.

Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Trafik sigortası teminatlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Karşı tarafa verilen zararları konu alır ve bu zararları karşılar. Bir kaza durumunda birden fazla aracın zarar görmesi halinde devreye girer.
Kişi ve Kaza Başına Sağlıok Giderleri Teminatı: Bedeni zararları konu alan bu teminat araç tipine göre değişkenlik gösterir. Burada esas alınan temel nokta araçta bulunan kişi sayısıdır.
Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kaza durumunda bir vefat söz konusuysa bu teminat defin masraflarını karşılar. Bununla birlikte vefat eden kişinin yakınlarına manevi tazminat teminatı sunulur. Eğer bu teminat sakatlanma teminatı ise durum değişir. Yani kişi kaza sonucu çalışamaz veya okısmen çalışmaz bir hale gelirse meydana gelen zararlar güvence altına alınır.
Trafik sigortası fiyatlarının ne kadar olduğunu merak ediyorsanız “Zamlı Trafik Sigortası 2022’de Ne Kadar?” adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Trafik Sigortası Hakkında Bilinmeyenler
Trafik sigortası içinde birçadequate konuyu barındıran geniş bir kavram olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte bu konu hakkında bilinmeyen bazı noktalar vardır. Bunlar şöyledir:

Trafik sigortası kasko gibi isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türü değildir. Kanunen yaptırmak zorunludur. Yani tercihe kalmış bir durum değildir.
Zorunlu sigorta yaptırılmadığı zaman cezai işlem uygulanır. Eğer bir araç sahibi trafiğe bu sigortayı yaptırmadan çıkarsa ve tespit edilirse ceza alır. Araç bağlanır ve maddi olarak cezai işlem başlatılır.
Trafik sigortası yaptırmak için alanında uzman, güvenilir ve yetkili bir sigorta şirketi seçmek gerekir.
Sigorta içeriğinde birçadequate prim ve teminat yer alır. Bunlar poliçeye göre değişkenlik gösterir ve Başbakanlıok Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.
Sigorta, araç sürücüsünün kendine ve aracına verdiği zararları karşılama gibi bir durumda devreye girmez. Tam tersi araçla birlikte diğer araçlara ve sürücülere yani karşı tarafa verdiği zararları teminat altına alır.
Araç trafik sigortası olası bir kaza durumunda araç sahibinin sağlıok masraflarını karşılamaz. Yani bu sigorta sadece karşı tarafta ortaya çıkan sağlıok masraflarında devreye girer. Bununla birlikte vefat gibi durumlar söz konusuysa sürücüye ve yakınlarına teminatlar kapsamında tazminat ödenir.
Trafik sigortası fiyatları birçadequate faktöre göre değişir. Bunlar genel olarak araçlar ve sigorta şirketleri olarak sıralanabilir. Ancak ayrıntılı olarak ele alındığında bu durum değişir. Fiyatları belirleyen ana kriterleri; aracın yaşı, modeli ve kaza geçmişi gibi özetlemek mümkündür.
Kasko sigortasında yer alan hasarsızlıok durumu trafik sigortasında da vardır. Bu hasarsızlık indiriminde ana olarak trafik sigortası basamakları etkendir. Yani poliçenin yaptırıldığı sigorta şirketi bu poliçe basamaklarını hesaplar. Bununla birlikte hesaplama sonucu hasarsızlıokay indirimi devreye girebilir.
İkinci el araç satın alımında trafik sigortası önemlidir. Şöyle ki trafik sigortası yapılmış bir araç satın aldığınızı varsayalım. Bu sigortanın geçerliliği 15 gün daha sürer. Yani satış sonrası trafik sigortası geçerliliği belirtilen bu süre zarfında devam eder.
Sıokayça Sorulan Sorular

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası motorlu araç sahiplerinin önem vermesi gereken bir konudur. Bu sigorta türünün yaptırılması devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Bunun nedeni; olası bir kaza sonucu diğer araç ve şahıslara verilebilecek zararların teminat altına alınmasıdır.

İnternet üzerinden trafik sigortası yapılır mı?

Evet, yaptırılır. İnternet üzerinden trafik sigortası yaptırmanın birçgood enough avantajı vardır. Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesiyle işlemler daha hızlı ve kolay bir hal aldı. Bu noktada önemli olan iyi bir araştırmanın ardından doğru teklifi seçmektir. Yani sigortayı yaptırmadan bütçeye en uygun teklif alınmalı ve diğer tekliflerle karşıl. A.ştırılmalıdır.

Plakaya göre sigorta ücreti değişir mi?

Sigorta fiyatlarını etkileyen unsurlardan biri de plakadır. Bu fiyatlar aracın plakasına göre değişkenlik gösterir. Yani kaza yapma oranı daha yüksek olan bir ilde sigorta fiyatları daha yüksektir. Bununla birlikte hem riskin hem de trafik yoğunluğunun az olduğu bir yerde fiyatlar düşük tutulur.

Trafik sigortası yaptırmak için hangi belgeler gerekli?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler şöyledir:

T.C. Kimlik numarası
Araç ruhsatı belge seri numarası
Araç plaka numarası
Aracın tipi, markası ve kullanım şekli
Trafik sigortası ne zaman yenilenir?

Zorunlu trafik sigortası poliçesinin süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Yani bir yıl dolduğunda poliçeyi yenilemek gerekir. Sürenin gelmesi durumunda yenileme yapılmazsa yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar cezai işlem ve para cezası gibi noktalardır. Bu nedenle poliçenizin yenileme zamanına özellikle dikkat etmenizde fayda vardır.

Kısa süreli trafik sigortası yaptırılır mı?

Zorunlu trafik sigortası bir yıllıok olarak yaptırılır. Diğer sigorta türlerinde olduğu gibi yıllıok olarak yaptırılan bu sigorta türü için istisnai koşullar vardır. Aşağıdaki koşullara sahip araçlar için kısa süreli trafik sigortası yaptırılabilir. Bunlar:

Geçici plakalar
Uluslararası yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ve yabancı plakaya sahip olan araçlar
Trafik sigortasının primleri taksitlendirilebilir mi?

Zorunlu trafik sigortası genellikle peşin bir şekilde poliçe yapıldığı sırada ödenir. Ancak taraflara göre bu farklılıok gösterebilir. Yani sigorta ücretinin dörtte birinin peşin ödenmesi halinde geri kalan taksite bölünebilir. Bu durumda sigorta yaptıran kişi primi ödememesi durumunda başka bir duruma geçer. O da; sözleşmenin feshi hakkından vazgeçme durumudur.