Trafik Sigortası Önemi Hakkında

Günümüzde araç sürücüleri trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Zorunlu trafik sigortası olarak adlandırılan bu sigorta türü tüm motorlu araçları ilgilendirir. Karayolunda seyir hâlinde bulunan araçların üçüncü kişilere vereceği maddi hasarları karşılar. Bununla birlikte araç sahibinin kendisinde ve aracında oluşan hasarları karşılamaz. Bu noktada araç sahibi kendi aracıyla ilgili zararların karşılanmasını istiyorsa kasko sigortası yaptırmalıdır. Peki konumuz olan trafik sigortasının önemi nedir, bizlere ne gibi faydalar sağlar? Sizler için derlediğimiz bu konuyu hadi gelin hep birlikte inceleyelim.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası aracın kaza yapması durumunda ortaya çıkan maddi zararları karşılar. Bununla birlikte zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Karayoluna çıkan tüm motorlu taşıtlar bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Hasar oranına göre okısmen ya da tamamen karşılama durumu olan trafik sigortası sadece karşı araçtan sorumludur. Bu noktada ise kasko sigortası karşımıza çıkar. Kasko isteğe bağlı olarak yaptırılır ve aracın kendisinde ortaya çıkan maddi hasarları karşılar.

Trafik Sigortası Avantajları Nelerdir?

Trafikte bulunan her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasının birçgood enough avantajı vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Geçmişte trafik sigortası poliçenizi yanınızda bulundurmanız gerekirdi. Ancak günümüzde artıokay bu durum değişkenlik göstermiştir. Poliçeniz yanınızda olmasa bile artworkıokay yetkililer online bir şekilde poliçenize ulaşabilmektedir. Bununla birlikte sizler yine de belgenizi yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Poliçeye bu şekilde ulaşım sağlanması ise sizi para cezasından kurtarır. Trafik sigortasının ilk avantajından bu şekilde bahsedebiliriz.

Diğer avantajına geldiğimizde ise kazada bulunan üçüncü bireyleri güvence altına almasıdır. Poliçe doğrultusunda trafik sigortası diğer birçadequate faktörü karşılar:

Vefat ve tedavi teminatı
Avukat giderleri
Araç teminatı
Kaza başına maddi hasar teminatı
Bununla birlikte poliçe hem hatalı tarafı hem de mağdur olan kişileri koruyarak önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Neden Trafik Sigortası Yaptırmalı?

Neden trafik sigortası yaptırmalıyım diye bir sorunuz varsa cevaplamak için sabırsızlanıyoruz. Çünkü bu sigorta türü zorunlu olmakla birlikte oldukça önemli bir sigorta türü olarak karşımıza çıkar. Önemlerinden ise aşağıdaki gibi bahsedebiliriz:

Kaza durumunda oluşan maddi hasarlar eğer poliçede yer alırsa bu hasarları sigorta karşılar.
Kaza sonrası karşı tarafta fiziksel bir sakatlıok söz konusuysa bu sigorta tarafından karşılanır. Ancak bu noktada poliçe teminatında sakatlıokay durumunun yer alması gerekir.
Üçüncü bireylerde olası bir şekilde oluşacak maddi hasarlar trafik sigortası ile güvence altına alınır.
Trafik sigortası sizlere yol backyardımı ve bazı ek teminatlardan yararlanmanıza olanak tanır.
Sigorta ile teminat altına alınan bir diğer durum ise kişi başı vefat durumudur. Bu nokta, kazada bulunan kişilerin ayrı bir şekilde oluşturdukları limittir.
Kaza durumu sonrası yaşanabilecek hukuki yolculukta avukatlık giderleri teminat altındadır.
Kaza yaşayan bireylerin tüm tedavi masrafları SGK tarafından karşılanır.
Kaza durumunda yaralanan bireylerin ilaç ve tıbbi malzeme masrafı sigorta tarafından karşılanır. Bunda kaza anındaki kusur oranı ve bireylerin sağlıok sigortasının olup olmaması gibi faktörler dikkate alınmaz.
Size en uygun bir sigorta şirketinden bu sigorta türünü kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Trafikte bulunuyorken eğer trafik sigortanız yoksa trafikten menedilirsiniz. Bu sigorta türünü ertelemeniz hem zaman hem bütçe hem de daha çgood enough uğraşmanıza neden olur. Kendi güvenliğinizin yanında trafikte diğer sürücü bireylerin güvenliğini de düşünmelisiniz. Bu nedenle trafik sigortasını yaptırmanız gerekir.

Trafik Sigortası Kaç Yıllıktır?

Zorunlu trafik sigortası geçerliliği bir yıl kadar bir süredir. Bu sürenin bitimine yakın poliçenizi yenilemeniz gerekir. Sigortanızı yenilemediğiniz ya da yaptırmadığınız durumda para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada gerekli tedbirlere uymak ve dikkat etmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte olası bir kaza durumunu bilmemiz mümkün değildir. Bu noktada durumu yaşamadan kayıpları minimuma indirmek için trafik sigortasını yaptırmanız gerekir.

Trafik Sigortasında Hasarsızlıokay İndirimi Var mı?

Bir yıllıok bir süre zarfına sahip olan trafik sigortanızda hasarsızlık indirimi uygulanabilir. Eğer bir yıl içerisinde herhangi bir hasar yaşamamışsanız %10 gibi bir indirimden yararlanırsınız. Poliçenin bitiş döneminde de hasarsızlığınız devam ederse indirim %5 oranında artış göstererek devam eder. Bahsedilen hasarsızlıok indiriminde en yüksek oran ise %20 olarak karşımıza çıkar.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Trafik sigortasını yaptırmadığınız durumlarda bazı olumsuz durumlar yaşarsınız. Bunlardan ilki yasal olarak belirlenen trafik cezalarıdır. İkincisini ise dolaylı yoldan alacağınız cezalar olarak söyleyebiliriz. Sigortası bulunmayan araç sahibi iki farklı ceza alır. Bunlar:

Para cezası: 2022 yılı için belirlenen trafik sigortası yaptırmama cezası 169 TL olarak karşımıza çıkar. Ama eğer cezayı 15 gün içerisinde nakit bir şekilde öderseniz %25 indirimden yararlanırsınız. Böylelikle cezanız 169 TL’den 147 TL’ye düşer.
Trafikten men cezası: Eğer trafik sigortanız yoksa ve trafikte veya park hâlindeyseniz aracınız trafikten menedilir.
Sigorta yaptırmadıysanız karşılaşacağınız cezalar bunlarla sınırlı değildir. Dolaylı yoldan da alacağınız bazı cezalar bulunur:

Araç muayenenin yapılmaması: Sigortanız yoksa aracınızın muayenesini yaptıramazsınız. Çünkü böyle araçlar muayeneye alınmaz. Bu durumla hem yasak yüokümlülüğü yerine getirmemiş olursunuz hem de ödeyeceğiniz ceza miktarınız artar.
Otopark ücreti: Kural ihlali sonucu aracınız trafikten menedildiğinde anlaşmalı bir otoparka çekilir. Aracınızın otoparkta kalış süresi yine sizi ilgilendirir ve size ek bir gider ortaya çıkartır.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Var mı?

Zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmadınız ve para cezası ile karşı karşıya mı kaldınız? Cezayı ödememeniz veya geciktirmeniz hâlinde de bazı faiz yaptırımlar cezanıza uygulanır. Cezanızın belirlendiği tarihten sonraki her ayda %five oranında faiz uygulanır. Bir ay gecikme durumunda %five, iki ay gecikme durumunda da %10 gecikme zammı uygulanır. 2022 yılı için belirlenen gecikme faiz oranlarına bakalım:

Bir ay gecikme olursa ödeyeceğiniz tutar: 205,8 TL
Bir ay gecikme olursa ödeyeceğiniz tutar: 216,09 TL
Bir ay gecikme olursa ödeyeceğiniz tutar: 226,89 TL
Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortası fiyatları bazı değişkenlere göre belirlenir. Bunlar; aracın türü, kayıtlı olduğu şehir ya da aracın ticari olup olmamasıdır. Bununla birlikte trafik sigortasının fiyatlarını hesaplama konusunda sigorta şirketinden destek almak mümkündür. İnternette yer alan hesaplama araçları da bu fiyatların hesaplaması için iyi bir araçtır.

Rasel Sigorta ile Trafik Sigortanızı Yaptırın

Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşıl. A.ştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç advertımda trafik sigortası sorgulaması yaparak trafik sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.