Trafik Sigortası Kapsamı ve Teminatları

Zorunlu trafik sigortası kavramı ülkemizde zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünü tüm araç sahipleri araçları ve kendileri için yaptırmalıdır. Çünkü trafik sigortası; olası kaza durumlarında başka araca verilen zararları teminat altına alan bir poliçedir. Peki trafik sigortası kapsamı ve teminatları nelerdir? Gelin hep birlikte can ve mal güvenliği açısından birçok fayda sağlayan bu poliçe hakkındaki detaylara bakalım.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları

Zorunlu trafik sigortası teminatları limitler kapsamında devreye girer. Yani limitler konusunda masrafların karşılanması gerçekleşir. Teminatlar; sağlık gideri, maddi ve sakatlanma veya ölüm gibi bazı limitleri barındırır. Sigortanın başlıca teminatları ise şu şekildedir:

Kaza Başına Maddi Teminat

Kaza başına maddi teminat; kaza sonrası karşı tarafın aracına verilen zararları karşılar. Bununla birlikte karşı tarafın aracı yerine kamu malları veya üçüncü kişilerin varlıkları da olabilir. Masrafların karşılanmasında zarar görenler oransal olarak bölünür ve ücret bu şekilde dağıtılır.

Araç Başına Maddi Teminat

Araç başına maddi teminat advertından da anlaşılacağı üzere kaza durumunda karşı araca gelebilecek zararları karşılar. Bu masraflar 100.000 TL limitinde belirlenmiştir. Kusurlu sayılan tarafın trafik sigortası bu limite kadar ödeyebilir.

Sağlıok Gideri Teminatı

Sağlık gideri teminatı kaza sırasında karşı tarafın fiziksel bir zarar görmesi durumunda devrededir. Bu zararın tedavi masrafları sağlıok gideri teminatını ilgilendirir. Yine karşı tarafın çalışamaz hâle gelmesi ve diğer sağlık tedavileri bu teminat kapsamındadır. Kişiye, kazaya ve limitlere göre bu masraflar karşılanır.

Ölüm ve Sakatlanma Teminatı

Bu teminat; kaza sonucu karşı tarafın sakatlanması veya vefat gibi durumlar yaşamasında ön plana çıkar. Olası bu durumların yaşanması hâlinde karşı tarafa veya üçüncü kişilere tazminat verilir. Ayrıca sadece kişinin kendisi için değil, yakın çevresi için de bazı masraflar karşılanır. Bu masraflar kişilerin ileride yaşayabileceği olası durumlara karşı önlem alınmasını sağlar. Ödemeler ise kazada zarar durumuna ve belirlenen limitlere göre değişir.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik sigortasının zorunlu olarak yaptırılması gereken sigorta türlerinden biri olduğunu söylemiştik. Bu hususta araç sahiplerinin sigortayı yaptırmaması durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bilindiği üzere poliçe süresi geldiğinde sigorta yenilenmelidir. Yani sigortanızın geçerlilik süresi dolduysa yenileme işlemi yapmanız gerekir. Aracınızı yeni aldığınızda da bu durum geçerlidir. Ancak trafik sigortası yaptırılmadığında aşağıdaki yaptırımlarla karşı karşıya kalınması olasıdır:

Para cezası: Trafik sigortası yaptırmama cezası 2022 yılında 169 TL olarak belirlenmiştir.
Trafikten guys cezası: Zorunlu trafik sigortası yapılmamış bir araçlos angeles trafiğe çıokılması durumunda araç trafikten menedilir.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ve kasko arasında şüphesiz ki en büyüokay fark birinin zorunlu diğerinin isteğe bağlı olarak yaptırılmasıdır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırarak aracınızı rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Bununla birlikte kasko isteğe bağlı olduğundan aracın yine aynı şekilde kullanılması mümkündür.

Trafik sigortası olası kaza durumlarında karşı tarafa ya da üçüncü kişilere verilen zararları teminat altına alır. Kasko ise kaza sırasında kişinin kendi aracında meydana gelen zararları karşılar. Bu iki sigortayı yaptırmak araç sahibine birçadequate fayda sağlar. Örneğin; trafik sigortasında karşı tarafın hasarları ödenir. Kaskoda da sigorta sahibi kişinin mağduriyeti giderilir.

Ülkemizde zorunlu olan trafik sigortası poliçesi kanunlara göre belirlenir ve düzenlenir. Bu nedenle kaza anında ortaya çıkan maddi ve bedensel zararların karşılanmasında kanunlar devrededir.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere trafik sigortası teminatları limitlere göre belirlenir. Ancak konu fiyatlarına geldiğinde durum böyle değildir. Fiyatlar genellikle serbest tarifeler üzerinden gerçekleşir. Bununla birlikte kaskoyu ele aldığımızda bu durum farklıdır. Kasko fiyatları poliçe kapsamına göre belirlenir ve teklifler ona göre verilir. Bu nedenle iki sigorta türünde de teklif alırken ayrıntılı bir şekilde araştırma ve karşılaştırma yapmak mantıklıdır.

Trafik ve kasko sigortasını ayrıntılı incelemek isterseniz “Trafik ve Kasko Sigortası Hakkında Ne Bilmeli?” adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Sıokça Sorulan Sorular

Zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki fark nedir?
Trafik ve kasko sigortası araç sigortalarında yer alan iki sigorta türü olsa da birbirinden farklıdır. Yani trafik sigortası yaptırmak zorunluyken kasko isteğe bağlıdır. Ayrıca trafik poliçeleri karşı tarafın aracında oluşan masrafları karşılar. Kasko sigortası ise araç sahibinin kendi aracındaki zararları teminat altına alır.

Trafik sigortası kamu malına zararı karşılar?

Trafik sigortası poliçesi kamu mallarına gelen zararları teminat altına alır ve masrafları karşılar. Örneğin; elektrik direği herhangi bir kazada zarar gördüyse poliçe bunu limitler dâhilinde ödemesini gerçekleştirir.

Trafik sigortası doğal afeti karşılar mı?

Hayır, karşılamaz. Trafik sigortası sadece karşı tarafa verilen zararları güvence altına alan bir üründür. Doğal afet gibi durumlar kasko poliçesinde yer alan teminatlardandır. Bu nedenle trafik poliçesinin değil, kaskonun doğal afetlerin meydana getireceği zararların karşılaması mümkündür.

Zorunlu trafik sigortası neleri karşılamaz?

Zorunlu trafik sigortası ürünü kaza sırasında araçta bulunan taşınabilen malları (bavul vb.) güvence altına almaz. Yani bu mallara gelen zararlar karşılanmaz. Bu durumda manevi tazminat taleplerinin karşılanması mümkün değildir. Gasp veya çalıntı olan araçların kaza yaşaması durumunda da yine aynı şey geçerlidir. Araç sahibi bundan sorumlu tutulmaz. Bundan dolayı sigorta karşılamaz.

Zorunlu trafik sigortası hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Gasp edilmiş veya çalınmış araçlar herhangi bir suça ve kazaya karıştığında trafik sigortası bunu ödemez. Bununla birlikte aracın gasp edilmiş olduğunu bilen ve kullanan bir kişi için de ödeme yapılmaz.

Zorunlu trafik sigortası yanan aracı karşılar mı?

Trafik sigortası yanan bir aracı karşılamaz. Bu, poliçede kapsam dışı bir durumdur. Ancak yolda araçta gelebilecek olası sorunlarda kasko sigortası devrededir. Ayrıca kasko poliçesinde yangın ve deprem gibi bazı teminatlar yer alır. Bu nedenle kasko yanan bir aracın masraflarını karşılayan bir üründür.

Zorunlu trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indirimi uygulanıyor mu?

Bir yıllık olarak yaptırılan trafik sigortalarında hasarsızlık indirimi vardır. Ancak bu indirim duruma göre değişkenlik gösterir. Yani bir yıl içerisinde poliçede herhangi bir hasarın olmadığı tespit edilirse yüzde 10 indirim uygulanır. Poliçe bitiş tarihine yine hasarsız gelinirse bu oran yüzde 5 artarak devam eder. Hasarsızlıokay indirimi konusunda bilinen en yüksek oran yüzde 20’dir. Bu nedenle hasarsız bir şekilde poliçe süresinde davranmak kişiye birçgood enough avantaj sağlar.

Trafik sigortası fiyatları neye göre belirlenir?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın yaşı ve türü gibi faktörlere göre değişir. Özellikle sigorta şirketleri bu teklifi sunarken farklı marka ve modelleri baz alır. Bununla birlikte her sigorta şirketinin sunacağı zorunlu trafik sigortası fiyatları ve ödeme koşulları birbirinden farklıdır. Bu nedenle sigorta şirketlerini ve tekliflerini karşılos angelesştırmalı, ona göre karar verme aşamasına geçilmelidir.