Trafik Cezası Nereden Ödenir?

Günlüokay hayatta sıokayça karşılos angelesşılan sorunlar arasında bulunan trafik cezaları, trafik esnasında karşıl. A.şılan olumsuz gelişmeler ve anlıokay dikkatsizlikler sonucu ortaya çıkan yazılı cezalar olarak bilinir. Bu cezaların son ödeme tarihi geçmeden ödenmesi oldukça önemlidir. Aksi halde cezalar ödenmediği zaman kısa bir sürede artma eğilimi gösterebilir. Peki trafik cezası nereden ödenir? Sizler için derlediğimiz bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Trafik Cezası Nereden ve Nasıl Ödenir?

Sürüş halindeyken trafik kurallarına uymadığınız takdirde aldığınız trafik cezasını ödemenin birçadequate seçeneği mevcuttur. Bu seçenekler aşağıdaki gibidir:

Banka Şubelerinden Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezası ödeme işlemlerini banka şubelerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı olan bankaların herhangi bir şubesine gittiğinizde tamamlayabileceğiz trafik cezası ödeme işlemleri sırasında aşağıdaki adımlara dikkat etmenizde fayda vardır:

Bankanın şubesine gitmeden önce tercih ettiğiniz bankanın trafik cezalarını onayladığından emin olun.
Şubeye gitmeden önce yanınızda nüfus cüzdanı ve aracınızın ruhsatı gibi belgeleri bulundurun. Bu belgeler olmadan trafik cezası ödeme işlemi gerçekleşmemektedir.
Banka otomatından sıra alırken trafik cezası ödeme işlemleri ile ilgili olan kategoriyi seçin. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, banka görevlisinden destek alabilirsiniz.
Veznede trafik cezası ödeme işlemini tamamlarken yanınızda mutlaka cezanızın miktarı kadar nakit para bulundurun. Banka, nakit para dışında diğer ödeme yöntemlerini kabul etmemektedir.
PTT Şubelerinden Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezası ödeme yöntemlerinden bir diğeri ise PTT şubeleridir. İstediğiniz bir PTT şubesine giderek adınıza olan trafik cezasını kolaylıkla ödeyebilirsiniz. PTT şubesine giderken yanınızda araç ruhsatınızın, advertınıza yazılmış olan trafik cezası belgesinin ve nüfus okayâğıdınızın bulunması gerekir. Evraklarınızda herhangi bir belgenin eksikliği durumunda işleminiz tamamlanmaz.

PTT şubelerinden trafik cezası ödeme işlemlerinde herhangi bir sınırlama bulunmazken, gerçek ve tüzel kişiler adına yazılmış olan trafik cezalarını da istediğiniz gibi bu şubeler aracılığı ile yatırabilirsiniz. Türkiye’de bulunan tüm PTT şubeleri, bu cezanın ödenmesinde yetkilidir. Böylelikle işlemlerinizi herhangi bir şubeden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Dairesinden Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezası ödeme işlemini vergi daireleri aracılığı ile rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca vergi numarası, T.C. Kimlik numarası ve araç plakası bilgileriniz ile trafik ceza tutarınızı sorgulayabilir, ödeme işlemini okayısa bir zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz. Sizin advertınıza bir tanıdığınız trafik ceza borcunuzu ödemek istiyor ise, vergi daireleri tercih etmeniz gereken doğru bir seçenek olacaktır.

PTT ve banka şubeleri başkalarının advertına yapılan işlemleri kabul etmezken vergi daireleri bu işleme izin verir. Vergi dairesinden tamamlayacağınız bu işlemleri, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden de sorgulayabilir, kabul durumunda ödemeyi direkt olarak site üzerinden de yapabilirsiniz.

E-Devlet’ten Trafik Cezası Ödeme
E-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey e-Devlet şifresine sahip olmanızdır. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise PTT şubeleri aracılığı ile kolaylıkla şifrenizi temin edebilirsiniz. E-Devlet sitesi üzerinden “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” bölümüne girerek sizden talep edilen bilgileri doldurduktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bir hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi net sitesinden yararlanabilirsiniz. Siteye giriş yaparak “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” bölümüne tıklayıp, T.C. Kimlik numara ve araç plaka bilgilerini doldurarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Ödeme
Trafik cezanızı ödemek için bir diğer yöntem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların mobil bankacılığı ve web siteleridir. Web sitesine giriş yaptıktan sonra trafik cezası ödeme alanına yönelerek plakanızdan trafik cezasını sorgulayabilir, kredi kartınızdan veya hesabınızdan ödemeyi yapabilirsiniz.

İndirimli Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafikte bulunduğunuzda alkollü araç kullanmamak, emniyet kemeri takmak, hız sınırına dikkat etmek ve araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlememek gibi kurallara uymadığınız takdirde para cezası ile karşıl. A.şırsınız. Ancak bu cezalarda indirim uygulaması mevcuttur. Trafik cezanızı cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde %25 gibi bir oranda indirimden yararlanabilirsiniz. Örnek verecek olursak indirimli trafik cezası indirimini şu şekilde hesaplayabiliriz:

Bu yıl için geçerli olan emniyet kemeri takmamanın cezası a hundred and forty four TL’dir. Fiyatın %25’ini hesaplarsak 36 TL gibi bir indirim uygulanır. Yani ilk 15 gün içinde ödeme yaparsanız one hundred forty four TL üzerinden 36 TL indirim ile 108 TL ödeme fiyatınız güncellenir.

2021 Trafik Cezaları

2021 trafik cezaları güncel liste şu şekildedir:

Emniyet Kemeri Kullanmamak

A hundred and forty four TL

Hız Sınırını %10 – %30 Aşmak

314 TL

Hız Sınırını %30 – %50 Aşmak

652 TL

Hız Sınırını %50’den Fazla Aşmak

1.340 TL

Kırmızı Işıkta Geçmek

314 TL

Park Yasağına Uymamak

144 TL

Cep Telefonuyla Konuşmak

314 TL

Araçtan Bir Şey Atmak veya Dökmek

A hundred and forty four TL

1. Defa Alkollü Araç Kullanmak

1.340 TL

2. Defa Alkollü Araç Kullanmak

1.679 TL

3. Defa Alkollü Araç Kullanmak

2.698 TL

Makas Atmak

1.340 TL

Hurdaya Çıkarılmış Aracı Kullanmak

2.698 TL

Tescil Belgesi Bulundurmamak

122 TL

Plakanın Okunmasını Engellemek

551 TL

Aracı Plakasız Kullanmak

2.270 TL

Sahte Plaka Takmak

6.687 TL

Muayenesiz Araç Kullanmak

314 TL

Ehliyetsiz Araç Kullanmak

2.698 TL

Ehliyet Bulundurmamak

314 TL

Tehlikeli Bir Şekilde Şerit Değiştirmek

314 TL

 

Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşıl. A.ştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken, araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç advertımda trafik sigortası sorgulaması yaparak, trafik sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.