Sigaranın Zararları ve Bırakmak İçin Başlıca Yöntemler

  • Anasayfa
  • Genel
  • Sigaranın Zararları ve Bırakmak İçin Başlıca Yöntemler

Sigara içmek kanserin önde gelen nedenidir ve birçok kanser türünün riskini artworkırır.

Bunlar:

Akciğer kanseri,
Boğaz kanseri,
Ağız kanseri,
Özofagus kanseri,
Mide kanseri,
Pankreas kanseri,
Böbrek kanseri,
Mesane kanseri,
Rahim ağzı kanseri,
Akut miyeloid lösemi (AML).
Sigara içen kişinin kanser riski hiç sigara içmeyen bir kişiye göre 2 ila 10 kat daha fazla olabilir. Bu, kişinin ne kadar ve ne kadar sigara içtiğine bağlıdır.

Akciğer kanseri, hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümünün önde gelen nedenidir. 2014 yılında yetişkinfolk erkeklerin yaklaşıokay % 19’u ve yetişfamily kadınların yaklaşıokay % 15’i sigara içiyordu. Son 30 yılda, özellikle erkekler arasında toplam sigara içen sayısı azalmıştır. 1980’lerden beri erkeklerde akciğer kanserinin neden olduğu ölümler azalmaktadır.

2011’den 2014’e kadar ortaokul ve lise öğrencileri arasında sigara kullanımı azaldı. Tütün ürünleri satın almak ve kullanmak için yasal yaşın yükseltilmesi, gençler arasında sigara ve diğer tütün kullanımını önlemenin veya azaltmanın bir yolu olarak araştırılmaktadır.

Sigara içmek birçgood enough sağlık sorununa neden olur.

Sigara içmek kanserin yanı sıra birçgood enough hastalıkla da bağlantılıdır. Bunlar:

Kalp hastalığı,
İnme,
Amfizem,
Bronşit.
Sigara ile ilişkili olabilecek diğer sağlıok sorunları şunlardır:

Katarakt,
Kemik hastalığı,
Sorunlu hamilelik.
Hamilelik sırasında sigara içmek, fetüsün yavaş büyümesi ve düşüokay doğum gibi sorunlara neden olabilir.

İkinci el dumana maruz kalmak kanser ve diğer hastalık riskini artworkırır.

Sigara içmek sigara içmeyenlerin sağlığını da etkileyebilir. Bir tütün ürününün yanmasından kaynaklanan duman veya sigara içenlerin dışarı verdiği duman ikinci el duman olarak adlandırılır.

Sigara içenlerin teneffüs ettiği aynı kansere neden olan kimyasallar, ikinci el tütün dumanına maruz kalan insanlar tarafından daha düşük miktarlarda solunmaktadır. İkinci el dumana maruz kalan sigara içmeyenlerin akciğer kanseri ve koroner kalp hastalığı riski daha yüksektir. Tütün dumanına maruz kalan çocukların aşağıdakilerden daha yüksek riskleri vardır:

Ani bebek ölüm sendromu (ABÖS),
Kötü astım,
Kulak enfeksiyonları,
Akciğer enfeksiyonları, öksürük, hırıltılı solunum veya solunum zorluğu gibi solunum problemleri.
Sigara İçmenin Sağlıokay Riskleri ve Bırakma Yolları

Sigarayı bırakmak her yaştaki sigara içenlerde sağlığı iyileştirir.

Kanser ve kalp ve akciğer hastalığı da dahil olmak üzere sigara içmekten kaynaklanan sağlıok sorunlarının çoğu, sigarayı bırakmak suretiyle azaltılabilir. Sigarayı bırakırlarsa her yaştan insan sağlığını iyileştirebilir. Daha genç yaşta bırakmak bir kişinin sağlığını daha da iyileştirecektir. Sigarayı bırakanlar, sigara içmeye devam eden insanlara okıyasla 10 yıl sonra akciğer kanseri riskini % 30 ila % 50 oranında azalttı ve bıraktıktan sonraki five yıl içinde ağız veya yemek borusu kanseri riskini yarıya indirdi.

Sigara içmenin yol açtığı zarar, kanserli insanlar için daha da okötüdür. Kanser nüksü, yeni kanserler ve kanser tedavisinden uzun süreli yan etkiler riski artar. Sigarayı bırakmak ve diğer sağlıksız davranışları durdurmak, uzun vadeli sağlığı ve yaşam kalitesini artworkırabilir.

Sigarayı bırakmanın farklı yolları araştırılmıştır. Sigara içenlerin sigarayı bırakmasına backyardımcı olmak için kullanılan en yaygın yöntemler şunlardır:

Rehberlik

Bir sağlıok uzmanıyla kısa bir danışmanlıokay oturumu bile yaşayan kişilerin sigarayı bırakma olasılığı daha yüksektir. Doktorunuz veya diğer sağlıok uzmanınız, bırakmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki advertımları atabilir:

Her ziyarette sigara içme alışkanlıklarınızı sormak,
Sigarayı bırakmanızı tavsiye etmek,
Ne kadar istekli olduğunuzu sormak,
Sigarayı bırakmayı planlamanıza yardımcı olmak,
Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek,
Kendi kendine yardım materyalleri vermek,
İlaç tedavisi önermek,
Sizinle takip ziyaretleri planlamak.
Akciğer sağlığı çalışması, bir doktordan danışmanlık alan, sigara içenlerin davranışlarını değiştirmek için diğer sigara içenlerle grup oturumlarına katıldıklarını ve nikotin sakızı kullandıklarını, doktordan danışmanlıok almayan sigara içenlere okayıyasla sigarayı bırakma olasılığının daha yüksek olduğunu belirledi. Ayrıca akciğer kanseri, diğer kanserler, kalp hastalığı ve solunum hastalığı riski daha düşüktü.

Sigara içen çocukluk çağı kanserlerinden kurtulanların akran danışmanlığı kullanan programlara katıldıklarında daha fazla olma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu programlarda, çocukluk çağındaki kanser mağdurları sigara içen ve bırakmak isteyen diğer çocukluk çağındaki kanser mağdurlarına destek verecek şekilde eğitilmektedir. Kendi kendine yardım programlarından daha fazla insan akran danışmanlığı ile sigarayı bırakıyor. Çocukluk çağında kanserden kurtulduysanız ve sigara içiyorsanız, akran danışmanlığı programları hakkında doktorunuzla konuşun.

İl. A.ç Tedavisi

İlos angelesçlarla tedavi, insanların sigarayı bırakmalarına backyardımcı olmak için de kullanılır. Bunlar nikotin replasman ürünlerini ve nikotin dışı ilaçları içerir. Herhangi bir ilaç tedavisi kullanan kişilerin, helloç ilaç tedavisi almayanlara göre sigarayı bırakma olasılığı daha yüksektir.

Nikotin replasman ürünlerinin içinde nikotin vardır. Aldığınız nikotin miktarını azaltmak için nikotin ürününün kullanımını yavaş yavaş azaltırsınız. Nikotin yerine geçen bir ürün kullanmak, nikotin bağımlılığının okırılmasına yardımcı olabilir. Depresif veya gergin hissetmek, net düşünmekte güçlüok çekmek veya uyumakta güçlüokay çekmek gibi nikotin yoksunluğunun yan etkilerini azaltır. Tek başına veya kombinasyon halinde kullanılan nikotin replasman ürünlerinin, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bunlar:

Nikotin sakızı,
Nikotin burun spreyi,
Nikotin inhalerleri,
Nikotin pastilleri.
Nikotin replasman ürünleri bazı insanlarda sorunlara neden olabilir, özellikle:

Hamile olanlar,
Gençler,
Kalp ritmi problemleri olanlar,
Kontrol edilmeyen yüksek tansiyonu olanlar,
Özofajiti olanlar,
Ülserleri olanlar,
İnsüline bağımlı diyabeti olanlar,
Astımı olanlar.
İçlerinde nikotin olmayan diğer ilaçlar, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bunlar:

Bupropion (Zyban olarak da bilinir).
Vareniklin (Chantix olarak da bilinir).
Bu ilaçlar nikotin arzusunu ve nikotin yoksunluk semptomlarını azaltır.

Bupropion ve vareniklin’in ciddi psikiyatrik sorunlara neden olabileceğini bilmek önemlidir. Belirtiler şunları içerir:

Davranış değişiklikleri,
Agresif davranış,
Kaygı,
Sinirlilik,
Depresyon,
İntihar düşünceleri ve intihar girişimi.

Vareniklin de ciddi kalp problemlerine neden olabilir.

Bupropion veya vareniklin almaya başlamadan önce, sigarayı bırakmanın önemli sağlıok yararları ve bu ilaçların kullanımıyla ilgili oküçüok ama ciddi sorun riski hakkında doktorunuzla konuşun.

Sigara İçmeyi Azaltma

Sigara içenler tamamen sigarayı bırakmadıklarında ancak daha az sigara içtiklerinde (sigarayı azaltma) yine de fayda sağlayabilirler. Ne kadar çgood enough sigara içerseniz, akciğer kanseri ve sigara ile ilgili diğer kanser riskiniz o kadar yüksek olur. Araştırmalar, geri kalan sigara içicilerinin gelecekte sigarayı bırakma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Daha az sigara içmek, tamamen sigarayı bırakmak kadar yararlı değildir ve nikotin arzusunu kontrol etmeye çalışmak için daha derinden nefes alırsanız veya her sigaradan daha fazla sigara içerseniz zararlıdır. Sigarayı tamamen bırakmayı düşünmeyen sigara içenlerde, nikotin replasman ürünlerinin sigara içtikleri sigara sayısını azaltmalarına backyardımcı oldukları gösterilmiştir, ancak bu etkinin zamanla sürmediği görülmektedir.

Yeni ve farklı tipte tütün ve nikotin ürünleri vardır.

Türkiye’de nikotin veren yeni veya farklı tipte tütün ürünleri ve cihazlarının kullanımı, özellikle yetişkinler ve ergenler tarafından elektronik sigara (e-sigara) kullanımı hızla artmaktadır.

Yeni, farklı tütün ve nikotin ürün ve cihazlarına örnek olarak aşağıdakiler verilebilir:

E-sigara,
Okayüçüokay purolar,
Tütün içmek için su boruları (nargile),
Aromalı dumansız tütün ürünleri.
Bu ürünleri kullanmanın risklerini ve faydalarını anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.