Otoyollar için Hız Sınırları Ne Kadar?

Günümüzde her geçen gün birçadequate trafik kazası yaşanıyor. Ne yazık ki bu kazaların en büyük sebeplerinden biri araçların fazla hız yapmasıdır. Aşırı hız; maddi manevi ciddi kayıplara neden oluyor. Bununla birlikte sürücüler hız durumunda yaptıkları hataları fark etmeme durumu yaşıyor. Ancak otoyollar için hız sınırlarının belirlenmesi bu durumda birçok fayda sağlıyor. Bu içeriğimizde sizlerle 2022 hız sınırları ve limitleri konusunu ele alacağız. Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

2022 Hız Sınırları Kaç Oldu?

Otoban hız sınırı uygulaması ülkemizde 2017 yılından beri yapılır. Bu uygulamada araçların HGS ve OGS geçişlerindeki hızlarının ortalaması hesaplanır. Geçişlerden hızlı geçen araçlar para cezası ile karşı karşıya kalır. Sürücüler bu nedenle geçişlerden dikkatli geçmeli, olası kayıpları minimuma indirmelidir. Araçların hız sınırları 2022 yılı için şu şekildedir:

Otomobiller için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 90 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: a hundred and ten km
Otoyollarda: 130 veya one hundred forty km

Minibüsler için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 80 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: ninety km
Otoyollarda: a hundred km

Otobüsler için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 80 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: ninety km
Otoyollarda: a hundred km

Kamyonet için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: eighty km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: eighty five km
Otoyollarda: ninety five km

Panelvan için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: eighty five km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: one hundred km
Otoyollarda: a hundred and ten km

Kamyon için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 80 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: 85 km
Otoyollarda: ninety km

Çekici için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: ninety km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: one hundred ten km
Otoyollarda: 120 km

Motosiklet (L3) için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 80 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: ninety km
Otoyollarda: one hundred km

Motosiklet (L4, L5, L7) için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 50 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 70 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: 80 km
Otoyollarda: 80 km

Motorlu bisiklet için hız limiti:

Yerleşim yeri içinde: 30 km
Çift yönlü şehirler arası kara yollarında: 45 km
Bölünmüş şehirler arası yollarda: 45 km
Otoyollara giremez.

Geçişler hakkında daha fazla detaya ulaşmak için “HGS Sorgulama ve Plakadan HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?” adlı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

2022 Yılı Hız Sınırı Cezaları
Araçların fazla hız yapması sonucu karşı karşıya kaldığı hız sınırı cezaları vardır. 2022 yılı için belirlenen cezalar aşağıdaki gibidir:

Yüzde 10-30 oranında aşmak: 427 TL
Yüzde 30-50 oranında aşmak: 888 TL
Yüzde 50’den fazla aşmak: 1823 TL

Hız Sınırı Cezaları Nasıl Tespit Edilir?

Araçların otoyolda hızlı gitmesi sonucu hız aşımı durumları yaşanabilir. Radar adı verilen bu sistemler hız aşımlarını tespit eder. Böylelikle hız aşımı yapan araçlara bazı yaptırımlar uygulanır. Sistemin çalışma mekanizması; belirlenen kilometrenin 1 veya 2 km üzerine çıkmasında devreye girer.

Bir araç trafikte hız sınırını yüzde 10-30 civarlarında aşarsa 10 ceza puanı alır. Yüzde 30-50 ve yüzde 50’den fazla aşma durumunda ise araca 15 ceza puanı uygulanır. Bununla birlikte araç sahibi para cezası ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle hız sınırı aşmak doğru bir davranış değildir. Sonuçları birçadequate olumsuz durumun yaşanmasına sebebiyet verir. Hem sürücünün hem de yolda bulunan diğer kişilerin sağlığını tehdit eder.

Hız cezaları demişken eğer bir araç yılda five kez bu sınırı aşarsa ehliyetine el konulur. Bu süre bir yıl olarak belirlenmiştir. Süre bittikten sonra ehliyet direkt kişiye verilmez. Bazı psikolojik testler ve para cezasının ödenmesi hâlinde sürücü ehliyetini geri alabilir. Süreyi takip eden 5 yılda aynı durum yaşanırsa kişinin ehliyeti tamamen alınır.

Hız Sınırı Cezaları Radar Cezası Sorgulama ve Ödeme

Birçgood enough araç sahibi hız sınırını aşıp aşmadığını kolaylıkla öğrenebilir. Herhangi bir yere gitmeden e-devlet üzerinden bu durum sorgulanabilir. Cezanın görünmesi bir haftayı bulabilir. Kişi sisteme girdiği zaman plakasına ait ceza tutarını ve nedenini birlikte görür. Bu arada radar cezası sorgulamada bir hata bulunursa kişi itiraz edebilir. İtiraz süresi 15 gün olarak belirlenmiştir.

Hız sınırı cezası ilk 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim sağlanır. Cezanın bir ay içinde ödenmemesi durumunda ise tutara yüzde 5 ceza uygulanır. Bu nedenle erkenden ödemek sürücülere birçok avantaj sağlar.

Ödeme kanallarına geldiğimizde karşımıza; bankalar, PTT ve vergi dairesi çıkar. Bu üç yerden ceza tutarı hızlı bir şekilde ödenebilir. Bununla birlikte sorgulama yapılan e-devlet sistemi üzerinden ödeme yapılması mümkündür.

Hız Sınırı Hakkında Ne Bilmeli?

Hız sınırı kavramının ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsettik. Eğer dikkat edilmezse bazı cezai yaptırımların uygulanacağını biliyoruz. Bununla birlikte bu kavramla ilgili bilinmesi gereken birkaç faktörü okayısaca sizler için derledik. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Bir yıl içerisinde five kez hız sınırı aşılırsa bir yıl süreyle ehliyete el konulur. Psikolojik take a look at yaptırılır, para cezası ödenirse kişi ehliyetini geri alabilir.
5 yıl içinde ehliyete el konulma durumu tekrarlanırsa bu sefer ehliyet kalıcı alınır. Yani ehliyet tamamen iptal olur ve kişinin yeniden sürücü kursuna kaydolması gerekir.
Ülkemizde hız limitleri sürücülerin dikkat etmesi ve bilmesi için tabela şeklinde yollarda bulunur.
Hız sınırı cezası alan kişiler e-devletten bu cezayı 3-7 gün içinde görebilir. Erken ödemesi durumunda indirim hakkı kazanır. Bununla birlikte gecikme faizinden kurtulmuş olur.
Araç muayenesi bilindiği üzere oldukça önemlidir. Eğer hız sınırı gibi trafik cezaları ödenmezse aracın muayenesi yapılmaz. Bu nedenle cezaların zamanında ödenmesi fayda sağlar.
Hız cezalarına itiraz etme süresi tebliğ tarihinden sonraki 15 gündür. Bu itirazlar Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından incelenir ve değerlendirilir.