Köprü Geçiş Ücretleri

İnsanlar yurtiçinde seyahat ederken zamandan hızlı bir şekilde tasarruf edebilmek için otoyolları tercih ediyor. Ayrıca bu yollarda araçlara yönelik özel olarak tasarlanan sessiz asfalt zemini bulunuyor.

Böylelikle bu zemin sayesinde araçların otoyollarda çıkardığı seslerin minimuma indirilmesi sağlanıyor. Şehirler arası yapılan yolculuklarda otoyolların yol ve bakım masrafları, sessiz asfalt zemini ve aydınlatma sistemi otoyolların ücretli olmasında büyüok rol oynuyor.

Otoyollara giriş ve çıkış yapan araçların ücretleri mesafe değişkenine göre belirleniyor. Böylece aracın otoyola girişi ve çıkışında yol mesafesi hesaplaması yapılıyor. Türkiye’de oköprü geçiş ücretleri 2020 KDV dahil şöyledir:

Araç Türü

1. Köprü –

15 Temmuz Şehitler okayöprüsü

2. Oköprü –

Fatih Sultan Mehmet köprüsü (FSM)

3. Köprü – Yavuz Sultan Selim oköprüsü

Osmangazi oköprüsü

Avrasya Tüneli

Otomobil

10,50 TL

10,50 TL

21,09 TL

117,90 TL

Hafif Ticari Araç

Thirteen,50 TL

Thirteen,50 TL

29,10 TL

188,65 TL

Motosiklet

4,25 TL

4,25 TL

15,35 TL

82,55 TL

3. Sınıf Araç

54,10 TL

224,00 TL

4. Sınıf Araç

137,30 TL

297,10 TL

Five. Sınıf Araç

170,08 TL

374,09 TL

Otomobil/Kamyonet

36,40 TL

Minibüs

54,70 TL

Sınıflara Göre Araç Türleri

1. Sınıf Araç: Otomobilleri temsil eder.
2. Sınıf Araç: Hafif ticari araçları temsil eder.
Three. Sınıf Araç: AKS sayısı three olan otobüsleri temsil eder.
Four. Sınıf Araç: AKS sayısı four ve 5 olan tırları temsil eder.
5. Sınıf Araç: AKS sayısı 6 ve üstü olan kamyon benzeri araçları temsil eder.
6. Sınıf Araç: Motosikletleri temsil eder.
Avrasya Tüneli’nden Geçmesi Yasaklanan Araçlar

Avrasya Tüneli’nden geçişi yasak olan bazı araç türleri vardır. İşte yasaklanan araçların listesi:

Otobüs, Motosiklet
Bisiklet
Tır, Kamyon
Çekici Araçlar
İkiden fazla AKS’ı olan araçlar
5000 kg’dan ağır olan araçlar
Tehlikeli madde yüokü bulunan ve taşıyan araçlar
2,eight metre’den yüksek olan araçlar
Yüokay taşımacılığı yapan N2, N3, O1, O2, O3, O4 cinsinde yer alan taşıtlar

Geçiş Ücreti Ödenmeme Cezası Nedir?

Aracınız ile seyahatinizde okayöprülerden giriş ve çıkış yaparken HGS / OGS cihazlarınızda yeterli bakiyenin olmaması durumunda aracınıza İhlalli Geçiş Bildirimi yapılır. Aracınıza yönelik yapılan bu bildirimde, ne kadar ücrete tabii tutulduğunuz ve hangi banka aracılığı ile ödemenizi tamamlamanızın gerektiği gibi tüm bilgiler verilir. Belirtilen bu bilgilerden yola çıkarak konulan süre zarfında ödemenizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer belirtilen süre zarfında geçiş ücretini ödemez iseniz, köprü geçiş ücretinin 4 katı kadar daha fazla bir ücret ödemek zorunda kalırsınız. Ödeyeceğiniz geçiş ücreti ile birlikte Avukatlık, Tebligat ve diğer dosya masraflarını da ödeyerek işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor.

Otoyol ve köprülerde Ücret Nasıl Alınır?

Araç ile ulaşımda sıokayça tercih edilen otoyol ve oköprülerde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile belli bir para talep edilir.

OGS ve HGS gibi sistemlerin gişeleri aynı yerde bulunurken, sistemlerin olduğu araçlara yönelik oluşturulan elektronik cihazlar ile durmaksızın geçiş sağlanır. Otoyol ve okayöprülerden geçişin sağlanması için OGS ve HGS sistemlerinde yeterli bakiyenizin olduğundan emin olarak yola çıkmanız gerekiyor. Bakiyenizin yeterli olmaması durumunda yapılan geçişlerde ise yukarıda belirttiğimiz gibi cezalı geçiş işlemi uygulanır.

Lütfen yola çıkmadan önce aracınızın sistem bakiyesini, trafik sigortasını ve kasko poliçesini detaylı bir şekilde inceleyerek, tarihlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Kasko ve Trafik Sigortası Teklifi Almak İçin Tıklayın!