Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, evinizde yaşayabileceğiniz hasarlı durumları yok eder ve evinizi güvence altına alır. Bununla birlikte hem evinizi hem de eşyalarınızı güvende tutarak maddi kayıplarınızı karşılar. Ev sigortası olarak da adlandırılan bu sigorta türü ev sahipleri ve kiracılar için oldukça önemlidir. 

İstehe bağlı olarak yaptırılan konut sigortası, evinizi doğal afetlerden hırsızlığa kadar birçok riske karşı korur. ‘‘Konut sigortası nedir?’’ sorusunun cevabını ise bu tanımlar ile yanıtlamak mümkündür. Ev segortası, evinizde meydana gelen bir hasarda veya tehlikede sizi büyük masraflardan kurtarır. Bununla birlikte sadece ev sahipleri değil, kiracılar da bu sigorta türünden yararlanır ve eşyalarını güvence altına alır. 

Konut Sigortasının Kapsamı Nedir? 

Konut sigortasından yararlanmak isteyen bireyler bu sigorta türünün neleri kapsadığını merak edebilir. Geniş kapsamlı teminatlara sahip olan konut sigortası, yaşanabilecek risler dahil doğal afetlere karşı da korur. Kapsamı ise ana ve ek teminatlardan meydana gelir. Bu teminatlar sigorta şirketlerine göre değişgenlik gösterir. Bu nedenle sigorta yaptırmak isteyen bireyler yaptırmadan önce bu teminatlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Konut sigortası teminatları şu şekildedir: 

Yangın, yer kayması, yıldırım, kar ağırlığı, infilâk, fırtına 

Grev, lokavt, kargaşa, terör 

Dahili su ile ilgili problemler 

Duman 

Sel ve su baskını (seylap) 

Hırsızlık 

Elektronik cihaz teminatı 

Gasp, kapkaç, yankesicilik teminatı 

Konut dışında bulunan eşyalar teminatı 

Cam ve ayna kırılması 

Yakıt sızması 

Kara, hava ve deniz taşıtları çarpması 

Ferdi kaza sigortası 

Enflasyondan korunma 

Dahili su 

Araba çarpması 

Yangın mali sorumluluk 

Makine kırılması 

Aile reisi sorumluluğu 

Yardım hizmetleri 

Konut Sigortasının Genel Şartları Nedir? 

Konut sigortası genel şartları poliçeye göre değişkenlik gösterir. Ayrıca bu poliçe evin duvarlarında, su tesisatında ve elektriğinde meydana gelebilecek hasarları karşılar. Eşya teminatına da sahip olabilen bu poliçe, eşyaların zarar görmesi durumunda ödeme yapabilir. Ayrıca bazı konut poliçelerinde sağlık teminatı yer alır. Sağlık teminatı, evde meydana gelen yangın, deprem, sel ve su baskını gibi olaylar sağlığa zarar verirse doğan masrafları karşılar. 

Konut Sigortası Fiyatları 2021 

Konut sigortası fiyatları 2021 yılı için şöyledir: 

Teminat Türü, Konut İnşa Bedeli, Eşya Bedeli, Yıllık Fiyat 

Sadece Konut, 200 -250 bin TL arası, Eşya Teminatı Bulunmuyor, 261 TL 

Sadece Eşya, Konut Teminatı Bulunmuyor, 10-100 bin TL arası, 218 TL 

Konut + Eşya, 200 -250 bin TL arası, 10-100 bin TL arası, 451 TL 

Tabloda bulunan konut ve eşya fiyatları son zamanlarda alınan ve güncellenen prim fiyatlarının ortalamasını ifade eder. Bu sigorta türü için alacağınız teklifler, konutunuzun ili, ilçesi, yaşı ve bulunduğu kata göre farklılık gösterir. 

Konut Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

  

Çatı akmasını konut sigortası karşılar mı? 

Poliçede yer alan kriterlere göre bu sorunun cevabı farklılık gösterir. Yoğun yağış gibi nedenlerden dolayı oluşan çetı akması poliçe kapsamı altında değerlendirilir. Akma sonucu evdeki eşyalar da zarar görmüşse bunu konut sigortası karşılayabilir. Ancak ev sahiplerinin hataları nedeniyle bu olay meydana gelirse poliçe kapsamında yer almaz. 

Konut sigortası kırılmış elektronik eşyaları karşılar mı? 

Poliçede kazayla kırılma teminatı bulunuyorsa elektronik eşyalar güvence altına alınır. Ek teminat olan bu maddede genellikle sigorta şirketleri eşya hasarlarını karşılar. Bununla birlikte elektronik eşyalar; televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinesi, kamera ve müzik seti gibi eşyalardan oluşur. 

Alt kata su sızma durumu var ise sigorta bunu öder mi? 

Poliçede malik veya kiracının komşuluk sorumluluğu teminatı var ise su sızma durumundan oluşan hasarlar karşılanır. 

Konut sigortası ile kombi bakımı yaptırılır mı? 

Genellikle poliçede kombi bakımı yer almaz ancak bazı sigorta şirketleri bu noktayı güvence altına alır. Ek bir kombi masrafı yapmak istemeyen bireyler sigorta şirketi ile görüşerek bu maddenin poliçe kapsamına alınmasını talep edebilir. 

Konut sigortasının ücretsiz hizmetleri var mı? 

Poliçe kapsamında ücretsiz hizmetler bulunur ve sigorta şirketlerine göre farklıdır. Halı yıkamadan klima bakımına birçok hizmet ücretsiz bir şekilde sunulur. 

Rutubet masrafları sigorta kapsamına dahil midir? 

Poliçede izolasyon hasarları teminatı yer alıyor ise rutubet masrafları sigorta kapsamına dahildir. Ayrıca teminatta yoğun hava koşullarında meydana gelen boya ve badana masrafları da karşılanır. 

Konutta bulunan misafirlerin eşyaları sigorta kapsamında yer alır mı? 

Misafir eşyalarının konut sigortası kapsamında olması için ek teminatlarda bulunması gerekir. Sigortada belirtilen koşullar ile geçici eşyalarda oluşan hasarlar teminat altına alınır. Genellikle sigorta şirketleri elektronik eşyaları ve nakit parayı bu teminat kapsamında tutmaz. 

Konut sigortası kapsamında bulunmayan riskler nelerdir? 

Konut sigortası kapsamında nakit para, mücevherler ve kişisel eşyalar bulunmayabilir. Ancak bazı sigorta şirketleri belirledikleri ek primler ile kasada tutulan eşyaları teminat altına alabilir. 

Konut sigortası hasarsızlık indirimi nasıl alınır? 

Sigortalı birey poliçe süresi bitene kadar hasar bildiriminde bulunmadıysa hasarsızlık indiriminden yararlanabilir. Yeni bir sigorta yaptırdığında ise belli oranlarda indirimler poliçeye uygulanır. 

Eğer konut sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi SMS ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılaştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece konut sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz. 

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç adımda konut sigortası sorgulaması yaparak konut sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.