Konut Sigortası Fiyatlari

Konut sigortası fiyatları almak hızlı ve kolaydır, ancak aşağıdakilere sahip olmak işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Konut Sigortası Fiyatı Almak İçin Neye İhtiyaç Vardır?

• Evinizle ilgili ayrıntılar: Taşındığınız veya satın aldığınız tarihle birlikte evinizin yapım tarihini belirtmeniz gerekir.
• Mülkünüzün yeniden inşa maliyeti: Evinizin değerini otomatik olarak tahmin edeceğiz veya alternatif olarak kendi maliyetinizi girmek için yeniden oluşturma maliyeti hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.
• Kilit tipleri ve alarmlar: Çoğu sigorta şirketinin dış kapılarınızdaki kilit türlerini bilmesi gerekir.
• Kişisel eşyalarınızın değeri: Kişisel eşyalarınızın değerini tahmin etmek için içerik hesaplayıcısı kullanın.
• Çatı tipinizin detayları: Çatınızda asfalt, fayans, arduvaz veya saz gibi hangi malzemelerin kullanıldığını bilin.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası bir bireyin evindeki kayıpları ve zararları, mobilyaları ve evdeki diğer varlıkları kapsayan bir tür mülkiyet sigortasıdır. Konut sigortası ayrıca evdeki veya mülkteki kazalara karşı sorumluluk kapsamı sağlar.
Önemli Çıkarımlar!
• Konut sigortası, bir bireyin evine ve evdeki varlıklara verilen zararı kapsayan bir tür mülkiyet sigortasıdır.
• Politika genellikle iç hasar, dış hasar, kişisel varlıkların hasarı ve mülkte ortaya çıkan yaralanmaları kapsar.
• Her konut sigortası poliçesinin, talihsiz bir olayın meydana gelmesi durumunda sigortalıya ait teminat miktarını belirleyen bir sorumluluk limiti vardır.
• Konut sigortası, ev garantisi veya ipotek sigortası ile karıştırılmamalıdır.
• Her konut sigortasının poliçesi farklıdır. Nelerin kapsandığını doğru bir şekilde anlamak, ev sahibinin çgood enough fazla soru sormasını ve sigorta poliçesi ile ilgili ince yazıları okumasını gerektirir. Politikalar arasında farklılıklar olmasına rağguys, neredeyse tüm sigorta poliçelerinin ortak yönleri vardır.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası tipik olarak çok çeşitli olası zararları kapsamaktadır. Gerçek konutunuz ve ayrıca garaj, çit, araba yolu veya kulübe gibi mülk üzerindeki diğer yapıların üstü örtülmelidir. Ancak, mülkünüz üzerinde ayrı bir yapıda bir işletme işletiyorsanız, bu genellikle konut sigortası kapsamında değildir.
Kişisel mülkler genellikle politikanızda da hesaba katılır. Bu bazen içerik sigortası olarak bilinir. Kişisel mallar için teminat miktarı, bu eşyalar için ek teminat satın alınmadıkça mücevher veya sanat eseri gibi bazı yüksek değerli eşya türleri ile sınırlı olabilir.

Değiştirme Maliyeti ve Gerçeğe Uygun Değer
Tüm sigorta poliçeleri ev sahiplerine mülkün ikame maliyetini sunmaz. Değiştirme maliyeti için satın alma kapsamı, mallar artworkıokay yeni olmadığında enflasyon ve değer kaybının neden olduğu boşluğu kapatmaya backyardımcı olur. Aksi takdirde, bir hak talebinde bulunulursa, adil piyasa değeri üzerinden değerlendirilir.
Bazı eşyalar hızla değer kaybettiği için, kaybolan veya hasar gören eşyaların yerini alacak bir iddiasından yeterli para alamayacağınız anlamına gelir. Değiştirme maliyeti kapsamı, kaybolan öğeleri benzer öğelerle değiştirebilmenizi sağlar. Bu kapsama sahip olmanız sizin için önemliyse, hem evinizin hem de kişisel mülkünüzün bu şekilde kapsandığından emin olmak istersiniz.
Araç Kapsamı
Çoğu konut sahibinin sigorta poliçesi, kişisel etkiler ve mülkünüz üzerindeki ayrı yapılar için kapsama alanı içerir, ancak arabanız mülkünüzdeyken zarar görürse ne olur?
Birçgood enough konut sahibinin sigorta poliçesi, arabanızdan çalınan kişisel eşyalar için bir miktar teminat sağlayacaktır, ancak daha kapsamlı araç sigortası poliçeleri de bunu kapsayabilir. Sigorta şirketleri ayrıca, çalınan eşyalar yalnızca araçta kullanılmak üzere satın alınmışsa, poliçeniz yoluyla teminat kapsamını sınırlandırabilir.
Doğal Afet Kapsamı
Çok çeşitli doğal afetler, hepsi olmasa da, genellikle konut sigortası poliçesi kapsamındadır. Belirli bölgelerde yaşıyorsanız, kasırga veya deprem sigortası gibi şeyleri sorguladığınızdan emin olmak istersiniz. Bununla birlikte, doğal afet için tipik kalıntılar yıldırım, rüzgar, fırtına ve dolu olaylarını içerir.
Politikanız ayrıca duman hasarı veya düşen nesnelerin neden olduğu hasarı da içerebilir. Depremler ve dünyanın diğer doğal afetleri genellikle sigorta poliçeleri kapsamında değildir, ancak bu tür olayları kapsayacak şekilde ayrı sigorta satın alabilirsiniz.
Yangın Kapsamı
Ev yangınları, evlere verilen hasarın en yaygın nedenlerinden biridir ve hemen hemen her konut sigortası poliçesi yangından kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlar. Bir evin yangın nedeniyle tamamen tahrip olması durumunda, yangını kapsayan standart politikaların çoğu, otel konaklamaları ve hatta restoran faturaları gibi ek yaşam masraflarının maliyetini de kapsar.
Vandalizm
Vandalizm, özellikle hariç tutulmadığı sürece, genel olarak tüm tehlikeler altındaki bir politika kapsamındadır. Vandalizm kapsamı boş evler için geçerlidir, ancak belirli bir süre sonra boş evler için geçerli değildir. Boş bir ev hala politika sahibinin kişisel mülkünü içerir, ancak mülk sahibi yoktur.
Boş olması için, ev boş olmalı ve sahibin kişisel mülkünden arınmış olmalıdır. Buna bir örnek, evinizi satıyor ve taşınmış olmanız, tüm kişisel mülklerinizi yanınıza almanız olabilir. Belirli bir süre sonra, vandalizm kapsamı artıok politikanız için geçerli olmayacaktır.
Su Baskını
Su baskını, konut sigortası söz konusu olduğunda depremlerle aynıdır. Dealer ve hatta kanalizasyon yedekleri genellikle temel politikalarda yer almaz, ancak sigorta şirketinizden, özellikle de sel baskınına maruz kalan bir bölgede yaşıyorsanız, poliçenize kapsam eklemesini isteyebilirsiniz.
Kişisel yaralanma
Çoğu konut sigortası poliçesi, mülkünüzde yüokayümlü olduğunuz kişilerin maruz kaldığı yaralanmaların kapsamını içerir.
Bu teminat genellikle belirli bir miktar para değeri ile sınırlıdır, bu nedenle ne kadar kapsama sahip olduğunuzu ve tam olarak neyin dahil olduğunu bilmek istersiniz.
Konut sigortası birçgood enough tehlikeli durumu kapsarken, aşağıdaki durumları kapsamamaktadır;
Taşokınlar: Sel sigortası özellikle standart politikalardan hariç tutulur, bu nedenle ayrı bir politika olarak satın almalısınız. Bir sel ovasında yaşamasanız bile, hala sel sigortasını düşünmelisiniz.
• Depremler: Deprem kapsamı genellikle ayrı bir politika olarak veya mevcut ev sahibinizin kapsamını onaylamak için kullanılabilir.
• Bakım Hasarı: Konut sigortası küf, termit ve diğer zararlılardan istila veya bakım eksikliğinden kaynaklanan hasarları kapsamaz.
• Kanalizasyon Yedekleme: Kanalizasyon yedekleri standart politikalar veya taşokın sigortası kapsamında değildir. Teminat genellikle ayrı bir politika olarak veya bir onay olarak kullanılabilir.
Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?
Konut sigortası size en okayötü durumda evinizin ve eşyalarınızın korunduğu huzuru sunabilir.
Konut sigortasına sahip olmak yasal bir gereklilik olmamakla birlikte, çoğu ipotek kredi vereni, bir ev sahibiyseniz, binalarınızın kapsanması konusunda ısrar edecektir.
Dahası, en okötü durum meydana gelirse ve evinizde veya eşyalarınızda hasar meydana gelirse, bir yıl boyunca evinizi sigortalamak için, potansiyel olarak size binlerce liraya mal olacaktır.
(Ortalama prim, kazara hasar ve talepler için verilen teklifler hariç, içerik politikasına dayanmaktadır.)
Konut Sigortası Fiyatları 2020
Teminat Seçeneği Konut İnşa Miktarı Eşya Miktarı Fiyatı
Konut two hundred -250 bin TL arasında Eşya Teminatı Yok 130 TL
Eşya Konut Teminatı Yok 10 – 100 bin TL arasında 168 TL
Konut + Eşya 2 hundred -250 bin TL arasında 10 – one hundred bin TL arasında 231 TL

Tabloda belirtilen konut sigortası fiyatları, 2020 yılı için son 1 ay içerisinde alınan prim tekliflerinin ortalamasını göstermektedir. Konut sigortası için alacağınız teklifler, konutunuz ili, ilçesi, yaşı ve bulunduğu kata göre değişiklik göstererek belirkenir.
Konut Sigortası Hesaplama
Konut sigortası fiyatları, poliçenin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Konut sigortası poliçesine dahil olan ek teminatlar, konutun yaşı, bulunduğu konum, tercih edilen sigorta şirketi gibi değişkenlere göre poliçe tutarı belirlenir.
Konut Sigortasının Maliyeti Nasıl Azaltılır?
Sigorta maliyeti artıyor, bu yüzden etrafta alışveriş yapmak ve fiyatları karşıl. A.ştırmak her zamankinden daha önemlidir.
Bunu göz önünde bulundurarak, politikanızdan biraz tasarruf etmenize backyardımcı olabilecek birkaç ipucu:
Teklifleri Karşılos angelesştırın
Alışveriş yapmak paradan tasarruf etmenin en kolay yoludur. Konut sigortası müşterilerinin çoğu içerik politikasıyla tasarruf edebilir.
Fazlalığınızı artırın
Yaptığınız herhangi bir talebe karşı ödeme yaptığınızda fazlalığınızı arttırın. Bu, sigorta priminizin genel maliyetini azaltmaya yardımcı olabilir.
Hak Talep Etmeyen Bonusunuzu Oluşturun
Çoğu sigorta şirketi, önceki yıl için ücretsiz talep edildiğinde sigortanızda indirim sunar. Genellikle iddia etmeden ne kadar çok talep ederseniz, indirim o kadar büyüokay olur.
Evinize Bir Hırsız Alarmı Ekleyin
Evinize ekstra güvenlik eklemek sigortanızın fiyatını düşürebilir. Örneğin, bir hırsız alarmı kurarak arıza riskini en aza indirmek yardımcı olabilir.
Sigortanızın Yıllıok Ödemesini Yapın
Aylıok olarak ödeme yapmayı seçerseniz, çoğu sigortacı faiz veya bir yönetim ücreti alır. Bunun yerine yıllıok ödeme yapmayı seçmeniz, maliyetleri düşürmenize yardımcı olur.
Yüksek Derecede Güvenlikli Kilitleri Kurun
Konut sigortası için başvurduğunuzda, sigorta şirketlerinin dış kapılardaki kilitlerinizin ne olduğunu bilmesi gerekir. Mülkünüzün güvenliği daha yüksekse veya kilitleriniz gerekli standartlara uygunsa, indirim alabilirsiniz.
Aynı Sağlayıcıdan Politika Satın Alın
Aynı sağlayıcıdan bina ve içerik sigortası satın almak, genellikle her bir özelliği ayrı ayrı satın almaktan tasarruf etmenizi