Kaskoda Muafiyet Nedir?

Kaskoda muafiyet aracınıza yönelik oluşan hasar durumunda karşılanacak maddi hasarın bir miktarının sigorta tarafından ödenmesini ifade eder.

Aracın ifade edilen sigorta bedelinin belirli bir yüzdesinin sigortalı tarafından, kalan diğer kısmının da sigortacı tarafından karşılanmasını tanımlar. Aracınıza yönelik yaptırmak zorunda olduğunuz trafik ve kasko sigortası, size birçok farklı seçenek sunar. Sürücülerin en çok tercih ettiği kasko sigortası seçeneklerinden biri olan Muafiyetli Kasko nedir? Avantajları nelerdir? Hadi gelin hep birlikte bir göz atalım.

Muafiyetli Kasko Nedir?

Muafiyetli kasko, kasko sigortası poliçesinde yer alan sürücülere sunulan bir seçenektir. Muafiyetli kasko sayesinde poliçe düzenlenirken sigorta şirketi ile sigortalı ortak bir paydada buluşarak, muafiyet oranının kasko poliçe fiyatına uygulandığı bir iskonto seçeneğini belirler. Muafiyetli kaskoya, araçta oluşabilecek herhangi bir hasar durumunda poliçede yer alan miktarın sigorta şirketi ile sigortalının paylaşma durumu da diyebiliriz.

Muafiyetleri Kasko Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kasko poliçesinde yer alan seçenekleri incelediğimizde araç sahipleri yıllık masraflarını düşünerek hareket ettiğinde tercih ettikleri seçenek muafiyetli kasko oluyor. Muafiyetli kasko sayesinde, araç sürücülerine kasko sigortasında indirim uygulanırken, bütçelerinde tasarruf etmelerine olanak tanınıyor.

Ekonomik boyuttan avantaj sağlayan muafiyetli kasko seçeneği, döviz kuru gibi para birimleri ve artan araç fiyatları göz önüne alındığında talep artışı yaşıyor. Bütçelerine en uygun şekilde kasko yaptırmak isteyen araç sürücüleri inidirimden yararlanmak için de muafiyetli kasko seçeneğinden yararlanıyor.

Muafiyet Oranı Arttıkça Poliçe Fiyatı Düşer!

Kasko fiyatları, araç sahipleri için kasko yaptırırken önemli bir adımdır. Muafiyetli kasko seçeneği ise kasko fiyatlarından daha uygun olduğu için yoğun talep görmektedir. Bu seçeneğin avantajlarından birisi ise, muafiyet oranının belirlenmesidir. Muafiyet oranı yüzde ifadeler ile belirlenebilirken, sabit oran şeklinde de ifade edilebilir. Karar verilen muafiyet tutarı ne kadar yüksek ise, kasko prim fiyatları da o oranla düşer. Yani muafiyet oranı ile kasko sigorta fiyatının ters orantılı olması size avantaj sağlar. Ancak bu avantaj, kaza riski yapma olasılığı yüksek olan araç sahipleri için dezavantaj bir durumdur. Çünkü araçta oluşabilecek en ufak bir hasarın karşılama bedeli araç sahiplerinin cebinden çıkacaktır.

Prosedürlerle Uğraşmanız Gerekmez!

Araç sürücüsü açısından küçük hasarları kendisinin ödemesi bütçe olarak olumsuz bir durum yaşatsa da bazı avantajlar sunar. Yaşanacak küçük hasarlar durumunda sigorta şirketinden tazminat talep etmeyen sigortalı, prosedürlerle uğraşmaz. Birkaç saat sürecek olan bu işlemler sigortalı için zaman kaybedici hale gelebilir.

Hasarsızlık İndirimini Etkilemez!

Muafiyetli kasko seçeneğinin bir diğer avantajı ise hasarsızlık indirimini etkilememesidir. Araçta oluşan küçük hasarlarda kaskoyu bozmamak, hasarsızlık indiriminden yararlanmanızı etkilemez. Böylelikle kasko yenileme dönemi geldiğinde hasar oluşmaması halinde hasarsızlık indiriminden yararlanılabilir.

Muafiyetli Kaskoda Yararlanılacak İndirim Nasıl Uygulanır?

Kasko poliçelerinde yer alan muafiyetli kasko iki şekilde uygulanmaktadır:

Tenzili Muafiyet Uygulaması

Tenzili muafiyet uygulamasında ortaya çıkan sigorta bedeli %1 veya %2 gibi belirli oranlardan poliçeden ayrılır. Muafiyetli kasko seçeneğinde araçta oluşan hasar durumunun ne kadarı ifade ettiği önemli bir noktadır. Örneğin poliçede yer alan muafiyet oranı %1 ise, oluşan hasar durumunda sigorta bedelinin %1’ini sigortalı öderken, %1’i geçen kısmı sigorta şirketi sigortalıya öder. Kasko sigortası yapılırken muafiyetli kasko seçeneğinden yararlanmak isteyen araç sürücülerinin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, sigorta şirketi ile karşılıklı olarak anlaşılan muafiyet oranının poliçede yazılı olarak ifade edildiğini incelemesidir.

Belirli Bir Bedel Üzerinden Muafiyet Uygulaması

Kasko poliçesi hazırlanırken dikkat edeceğiniz noktalardan birisi de sigorta şirketinin hasarı yüzde kaçına kadar karşılayacağının yazılı olmasıdır. Mesela, 20.000 TL sigorta bedeli olan bir kasko poliçesinde, %2’lik muafiyet oranından yararlanırsanız, 20.000*%2 =400 TL’sini kendiniz ödersiniz. Eğer hasarınız 400 TL’nin üzerindeyse bu tutarı kasko anlaşması yaptığınız sigorta şirketi öder. Yani belirli bir bedel üzerinden muafiyet uygulamasında, belirlenen bir tutarın altındaysanız siz, üstündeyseniz sigorta şirketi ödeme yapar. Muafiyetli kasko sistemi sayesinde oluşan küçük hasarla ilgili sigorta şirketinden beklentiye girmezken, büyük hasarlarınız için ödemeyi yaparak kendinizi ve aracınızı oluşabilecek maddi hasarlardan koruyabilirsiniz.

Muafiyetli Kasko Seçeneğini Kimler Tercih Etmeli?

Muafiyetli kasko seçeneğini değerlendirmeden önce incelenmesi gereken bazı durumlar vardır. Araca göre bazı değişkenler muafiyetli kasko yaptırırken mutlaka dikkate alınmalıdır. İşte araca göre bazı değişkenler şunlardır:

  • Araç trafiğe ne sıklıkla çıkıyor?

Araç trafiğe çok sık çıkıyorsa, hasarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Muafiyetli kasko seçeneğinin uygulamasında muafiyet sınırı aşmayan hasar bedelini sigortalı öder. Bu yüzden muafiyetli kasko seçeneğine karar verirken, bu değişkeni göz önünde bulundurmakta fayda var.

  • Kasko sigortasında mini hasar teminatı var mı?

Araç sahibinin kasko poliçesinde mini hasar teminatı bulunuyorsa, ufak hasarları sigortacı karşılar. Böylelikle muafiyet sınırı olduğu için ufak hasar miktarı sigortalının cebinden çıkmaz. Bu değişken ile muafiyetli kasko seçeneği tercih edilebilir. Ayrıca mini hasar teminatı, kasko sigortasını bozmayan ve hasarsızlık indirimini etkilemeyen, incelenmesi gereken bir değişkendir.

Böylelikle araç çok sık trafikte bulunmuyorsa ve kasko poliçesinde mini onarım teminatı varsa, muafiyetli kasko seçeneği sigortalıya avantaj sağlar.

Kaskonuzu Rasel Sigorta’ya Yaptırın!

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile anlaşması bulunan Rasel Sigorta’nın sayfasını raselsigorta.com.tr ziyaret ederek fırsatları yakalayın. Bütçenize en uygun kasko fiyat teklifi alabilir, kasko fiyatları arasında karşılaştırma yapabilir, size en uygun kasko poliçesini oluşturabilirsiniz!