Kasko Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kasko sigortası, zorunlu olmayan ancak araçlar için oldukça önem taşıyan bir sigorta türüdür. Bu sigorta türündeki amaç; aracınızın başına gelebilecek olaylarda maddi hasarınızı minimuma indirmeyi sağlamaktır. Dolayısıyla kaskoyu doğru şekilde yaptırmak ve olası riskleri güvence altına almak için bazı faktörlere dikkat etmelisiniz. Peki kasko yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Son zamanlarda kişiler tarafından sıokayça araştırılan bu konuyu sizler için derledik. İşte bilmeniz gereken bazı detaylar…

Kasko Sigortası Yaptırırken Bunlara Dikkat Edin!

Kasko sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususları aşağıdaki başlıklar hâlinde topladıok:

Sigorta şirketiniz hakkında bilgi sahibi olun.
Kasko yaptırmak konusunda çalışacağınız sigorta şirketi oldukça önemlidir. Hem güvenli hem de uygun fiyat veren bir sigorta şirketiyle işlemleri halletmeniz mantıklıdır. Sigorta şirketlerini karşıl. A.ştırırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta; güvenilir olup olmadıklarıdır. Bunlara dikkat edilmemesi hâlinde yaşanacak problemlere yakalanılması olasıdır.

Kasko şirketleri teklif verirken bazı hususlara dikkat eder. Örneğin bazı şirketler genç kişilere daha yüksek kasko bedeli sunar. Bir diğer husus ise yüksek yaşa sahip kişilerin daha az hasar ortaya çıkarmalarını düşünmeleridir. Bununla birlikte bazı şirketler lüks araçlar için yüksek teklif verirken bazıları için orta sınıf araçlar idealdir. Bu nedenle kasko işlemlerinizi yaptırmadan önce şirketin uygunluğunu ve güvenilirliğini dikkate alın.

Ödeme seçenekleri bütçe konusunda önem taşır.
Bilindiği üzere araçların değeri arttıokayça kasko için ödenecek tutar da artış gösterir. Günümüzdeki araç parçaları ise geçmişe göre daha pahalıdır. Bu nedenle kazada ortaya çıkan maddi maliyetler oldukça yüksek olarak karşımıza gelir. Bu noktada sigorta şirketleri maliyetleri ödeme konusunda backyardımcı olacak kaskoda yüksek teklifler sunabilir. Bu nedenle hem kendinizi hem de aracınızı riske atmadan bu teklifleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirin.

Kasko yaptırmaya karar verdiniz ve ödeme advertımına geçtiğinizi düşünelim. Burada bazı şirketler uygun kasko fiyatları verseler de ödeme seçenekleriyle kişilere uygun olmayabilirler. Tek seferde ödeme, nakit ödeme ya da az taksitli seçenekler sunabilirler. Bazıları ise peşin fiyatına 12 ay taksit yapabilme seçeneğini karşınıza getirir. Bütçenizi zorlamayacak olan ikinci seçeneğe yönelmeniz sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

Kasko şirketlerinin müşteri memnuniyetlerine göz atın.
Sigorta şirketlerinde müşteri yorumlarını ve deneyimlerini gözlemlemek length güven aşılar. Ayrıca şirketin müşteri odaklı çalışmasının da bir göstergesi olarak karşınıza çıkar. Bilindiği üzere bu şekilde çalışmayan şirketler sorun çıkarabilir. Gereken ücretlerin tahsilinde bazı şirketler büyük çaba harcar. Ancak müşteri dostu bir sigorta şirketi bu konularda asla sorun yaşamaz.

Birçok hizmet alımı gibi kasko hizmetinde de bazı pürüzler meydana gelebilir. Böyle durumların yaşanması hâlinde müşteri dostu şirketler direkt çözüm odaklı yaklaşırlar. Bununla birlikte sorun çıkarmak yerine çözüm üretirler ve müşterileriyle iyi bir iletişim kurarlar. Bahsettiğimiz tüm bu etmenler kasko yaptırma konusunda önem arz eder.

Poliçede belirtilen tutar ile araç değerini karşılos angelesştırın.
Araçlarına kasko yaptırmak isteyen kişiler fiyat odaklı değerlendirip karar verirler. Sigorta şirketleri de bunu bilerek kasko bedelini düşük göstermek için aracın değerini düşüokay tutarlar. Örneğin aracın mevcut değeri three hundred.000 TL olsun. Poliçelerde bu rakamın 250.000 TL yazılması kasko bedelini düşürür.

Kişiler kasko değerinde birkaç yüz liralıokay indirimden memnuniyet duyarlar. Ancak araçların hasar görmesi durumunda tüm bedel sürücülere ödenir. Bu durumda da ödemeler 250.000 TL civarında kalır. Yani bir noktada 50.000 TL zarar etmiş olurlar. Bu nedenle poliçede belirtilen tutarın aracınızın değeri olduğundan emin olun.

Kasko sigortası fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Kasko Sigortası Fiyatları 2022 adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Poliçe kapsamını fiyattan önce inceleyin.
Bazı sigorta şirketleri kasko fiyatını düşürmek adına poliçe kapsamında değişiklikler yapabilir. Bilindiği üzere poliçe genellikle kazalar sebebiyle oluşan maddi hasarları kapsar. Kasko da bu noktada kişilerin araçlarını ve kendilerini güvence altına almasını sağlar. Ancak araçta oluşabilecek hasarlar sadece kazadan dolayı olmayabilir.

Deprem ve sel gibi doğal afetler araçların kullanılamaz hâle gelmesine ve büyük hasarlar görmesine neden olabilir. Yani kasko poliçesinin bu durumları kapsaması gerekir. Bununla birlikte çalınma ve terör gibi olayların poliçe kapsamında olması önemlidir. Bu nedenle fiyattan önce poliçe kapsamını incelemek ileride oluşabilecek durumlarda daha güvencede olmanızı sağlar.

Fiyat konusunu karşılaştırın ve değerlendirin.
Araç için kasko yaptırmak isteyen kişiler ilk olarak fiyata bakarak hata yapabilirler. Çünkü bazı durumlarda fiyatlar önemsizdir. Öncelikle fiyat teklifi alırken sigorta şirketlerini karşıl. A.ştırarak fiyatların analiz edilmesi gerekir. Çünkü bazı sigorta şirketleri gereğinden fazla fiyat teklifi verebilirler.

Yaşı genç olan kişiler veya eski version araçları sigorta şirketleri pek tercih etmez. Çünkü bu durumda yüksek fiyatlar söz konusudur. Ancak bir diğer sigorta şirketi bu bahsedilen faktörleri kabul edebilir. İki şirketin poliçe kapsamı aynı olabilir ancak bu şartlara talep edilen ücretler farklıdır. Bu nedenle fiyat konusunda karşılaştırma ve değerlendirme yapmak karar vermeden önce oldukça önemidir.

İkame araç temini hakkında bilgi sahibi olun.
Günlüok hayatta birçadequate kişi aracını sıkça kullanmayı tercih eder. Kaza gibi olası sorunlar ise bu kişiler için oldukça büyüok bir hassle niteliğindedir. Bilindiği üzere kazada ortaya çıkan masraflar kasko sigortası tarafından karşılanır. Ancak araçların kullanılamaz hâle gelmesi kişiler için negatif bir durumdur. Bununla birlikte araçların onarım süresi ne kadar sürerse sürsün hayatları bu noktada zorlaşır.

Böyle bir durum yaşandığında ikame araç temini kişileri oldukça rahatlatır. İkame araç; kişilerin araçları onarım sürecindeyken kendilerine temin edilen araç olarak bilinir. Bu araçlar sayesinde kişiler farklı ulaşım seçeneklerini tercih etmek durumunda kalmaz. Poliçede sunulan ikame araç temini kişilere büyüokay bir kolaylıok sağlar. Yani bu seçeneği sunan poliçelere yönelmek mantıklıdır.

Enflasyon teminatına dikkat edin.
Bilindiği üzere enflasyon ekonomiyi okötü etkileyen faktörlerden biridir ve fiyatların değişimi bu faktöre bağlıdır. Kasko fiyatlarına baktığımızda ise enflasyonun etkisini görmek mümkündür. Çünkü ödemeler araç değerine bağlıdır. Yani poliçelerde araç değeri yer alır ve ödemeler buna bağlı olarak yapılır. Maalesef enflasyon düşüklüğü bu noktada birçok kişiyi mağdur edebilir.

Örnek vermek gerekirse; kasko yaptırdığı dönemdeki bir aracın değeri one hundred fifty.000 TL olsun. Olası bir kaza döneminde bu araç 200.000 TL’ye satılabilir. Böyle bir durumda ve aracın pert olması hâlinde sigorta a hundred and fifty.000 TL ödeme yaparsa kişiler mağdur olur. Çünkü aracın değeri karşılanmaz. Dolayısıyla kişiler aldıkları bu ödemeyle daha kalitesiz bir araç almak durumunda kalabilirler. Sonuç olarak poliçeye enflasyon teminatının dâhil edilmesi kişilere birçok avantaj sağlar.

Yol backyardımı sunan kaskoları araştırın.
Olası kaza durumlarında kişilerin evlerine ulaştırılması önemlidir. Bununla birlikte bazı yerlerde böyle olaylar yaşandığında ulaşım zor olabilir. Kasko sigortası tarafından sunulan yol backyardımı işte tam da bu noktada oldukça avantajlı bir seçenektir. Çünkü bu yardım hizmetinde araçta en ufak bir sorun olması hâlinde direkt onarıma gelinir. Ayrıca trouble anında bir araçlos angeles kişilerin gidecekleri yerlere götürülmesi sağlanır. Bu nedenle yol backyardımı sunan kasko poliçesini tercih etmek sizi birçok sorundan kurtarabilir.