Kasko Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

O çadequate sevdiğiniz aracınızın başına gelebilecek tehlikelere karşı herhangi bir önleminiz var mı? Sıok sıokay trafiğe çıktığınız aracınızın başına siz korusanız da başka tehlikeler gelebilir. En basit örneğiyle evinizin önüne park edilmiş aracınıza farklı bir sürücünün çarpması gibi.

En basit örnek ile açıkladığımız bu tehlikeler birden fazadır. Sel, deprem ve yangın gibi olaylar da aracınıza zarar verir. Olası tüm bu riskleri korumanız için kasko sigortası önlem almanıza yardımcı olur. Peki kasko sigortası hakkında bilinmeyenler nelerdir? Son zamanlarda çadequate merak edilen bu konuyu sizler için derledik. Hadi gelin hep birlikte bu içeriği inceleyelim.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, aracınızı kaza ve hasar durumlarında güvence altına alır. İradeniz dışında aracınızın başına herhangi bir yanma ve çalınma durumu gelebilir. Bu durumlarda sigorta length tazminat ödemesi yapar.

Günümüzde kasko ve trafik sigortası birbirine karıştırılan iki kavramdır. Ancak bu kavramlar birbirinden farklıdır. Kasko, trafik sigortasına göre karşı araçtaki hasarı değil kendi aracınızı teminat altına alır. Bununla birlikte sadece aracınız değil bütçeniz de güvence altındadır. Olası hasar ve kaza durumlarında bu sigorta türü sayesinde büyüokay maliyetlerle uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Kasko Sigortası Sözlüğü
Kasko sigortası tanımını yukarıda sizinle paylaştıokay. Bununla birlikte aracınıza kasko yaptırdığınızda bilmeniz gereken bazı kavramlar vardır. Bu kavramları aşağıda sizler için sıraladıok.

Sigortalı: Aracınıza kasko yaptırdığınızda hem risklere karşı korumuş hem de güvence altına almış olursunuz. Bu durumda poliçe sahibi bir birey olarak bu kavram sizi tanımlar.
Sigortacı: Sizi yani sigortalı bireyi belirli koşullar altında risklere karşı korumak için güvence veren bir kurumdur.
Sigorta Poliçesi: Sigortalı ile sigortacı birey arasında sigorta kapsamında karşılıklı anlaşmay additionallyı gösteren belge. Poliçe tüm sigorta koşullarını barındırır. Aracınızın başına gelebilecek olası felaket durumlarında hangi imkânlara sahip olduğunuzu bu belge gösterir.
Kasko Değer Listesi: Bu listeyi her ay Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği yayınlar. Kasko değer listesi ile aracınızın modeli ve yılı baz alınarak kasko bedeli hesaplanır. Sigortacı ise bu durumlarda poliçedeki bedeli bu listeye göre düzenler.
Prim: Sigortacıya verdiğiniz teminat karşılığında bir ücret alırsınız. Bu ücrete prim denir.
Teminat: Poliçede yer alan risklerin yaşanması halinde sigortacı sigortalıya bir ücret öder. Bu tutara teminat denir. Ayrıca teminat tutarına poliçede yer verilir.
Riziko: Sigorta sektöründe bu kavram sigortalı bireye zarar veren ve maddi ölçülebilirliği olan riskler olarak karşımıza çıkar.
Zeyilname: Sigorta poliçeleri bazı koşullarda düzenlenebilir. Bu düzenleme işlemi poliçede hatalı bir bilginin yer alması durumunda yaşanabilir. Düzenleme sonrası oluşan yeni belge ise zeyilname olarak adlandırılır.

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracınıza kasko yaptıracaksanız bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmeniz length fayda sağlar:

Kasko yaptırmak istediğiniz sigorta şirketini finansal açıdan incelemeli ve araştırmalısınız.
Aracınıza kasko yaptırdınız ve başına bir şey geldi. Bu durumda sigortacının yetkili servisi konusunda ne kadar seçeneğe sahip olduğunu bilmelisiniz.
Sigorta şirketinin sigorta sektöründeki yeri ve kullanıcı deneyimi
Yeni bir araç sahibi iseniz aracınızın değer teminatının süresi
Hasarsızlıokay teminat oranının bilinmesi
Hasarsızlık indirimini bozmayacak durumların kapsamı: aracın hasarı, cam, ayna okırılması, a ways ve onarım durumlarında kullanılacak malzemelerin orijinalliğinin kontrolü
Aracınız kullanılmayacak durumlarda olabilir. Bu durumlarda yeni bir aracın temin edilip edilmediği ve ediliyorsa kendi aracınızı alana kadar mı olduğu
Aracınızın anahtarının çalınması ya da kaybolması durumunda hırsızlığın kapsanıp kapsanmadığı noktası
Yanlış alınan akaryakıt sonucu araçta meydana gelen hasar
Sigorta şirketinin kolaylıkla ulaşılabilir olması
Aracınızda hiçbir hasar bulunmuyorsa poliçenizin kesitinin olup olmadığı
Kaza ya da ferdi kazada yaralanmanız durumunda tedavi masraflarınızın karşılanıp karşılanmadığı. Eğer karşılanıyor ise yüzde kaçının karşılandığı
Sigorta primlerinizi almanız durumları. Bu durumlarda sigorta şirketi size ödeme yapıyor ise bazı aksilikler yaşanabilir.

Kasko Poliçesi Ne Kadar Süreyle Düzenlenir?

Kasko poliçesinde aracınızın alacağı hasarlarda hangilerinin karşılanacağı belirtilir. Bu poliçeler bir yıl süre ile düzenlenir. Poliçede ayrıca şunlar yer alır:

Sorumluluklar
Teminat durumları
Sigortalı ve sigortacının hakları
Teminat altında bulunmayan durumlar
Kaza ve zarar halinde sürecin nasıl işleneceği

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası ile aracınızı güvende tutabilirsiniz. Ancak genellikle bu iki sigorta türü birbirine karıştırılır. Peki farkları nelerdir? Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Trafik sigortasını yaptırmak zorundasınızdır. Çünkü bu sigorta Karayolları Trafik Kanunu gereğince zorunlu kılınmıştır. Kaskoyu ise isteğinize göre yaptırabilirsiniz. Bu tercih length kalmıştır.
Trafik sigorta karşı araç için avantaj sağlar. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan bir hasarı zorunlu trafik sigortası karşılar. Kaskoda kendi aracınızın hasarları karşılanır ve ön plana çıkar.
Trafik sigortasında sınırlar sabit olmakla birlikte devlet tarafından belirlenir. Herhangi bir kaza durumunda belirli bir restrict kapsamında karşı tarafın zararları karşılanır. Limitlerin aşılması durumunda ise kasko poliçesi ile ödeme yapılabilir. Ayrıca kaskoda ihtiyaçlarınıza göre limitleri siz belirlersiniz. Örneğin karşı araçta 30.000 TL’lik bir zarar var. Trafik sigortası bunun 20.000 TL’sini ödedi. Kalan 10.000 TL şartların uyması halinde kasko tarafından ödenebilir. Ancak kaskonuz yoksa kendi bütçenizden ödeme durumunda kalabilirsiniz.
Kasko Sigortası için Hemen online Teklif Alın

Eğer kasko sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılaştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece kasko sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç advertımda kasko sigortası sorgulaması yaparak kasko sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.