Kasko Sigorta Fiyatları

Kasko sigortası, araç sahipleri tarafından bir trafik kazasına girme ile ilgili maliyetleri azaltmak için satın alınan bir sigorta türüdür.

Kasko Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

İnsanlar, araç kazaları için cebinden ödeme yapmak yerine, bir kasko sigortası şirketine yıllıok belirlenen bir prim ödeyerek araçlarının olası bir trafik kazası veya diğer araç hasarlarıyla ilgili maliyetlerin tamamını veya çoğunun kasko sigorta şirketi tarafından ödenmesini tercih eder. Kasko sigortası, herhangi bir kaza durumunda size mali koruma sağlarken, sizinle bir kaza veya hırsızlıok durumunda mali kayıplara karşı sizi koruyan sigorta şirketi arasında yapılan bir sözleşme olarak karşımıza çıokıyor. Bir prim ödemeniz karşılığında, sigorta şirketi poliçenizde belirtildiği şekilde kayıplarınızı ödemeyi kabul etmektedir.
Kasko sigortası primleri yaşa, cinsiyete, araba kullanma deneyimine, kazaya, ihlal geçmişine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Çoğu ülke yine tüm araç sahiplerinin asgari miktarda otomatik sigorta satın almasını şart koşar, ancak birçgood enough kişi kendilerini daha fazla korumak için ek sigorta satın almayı tercih eder. Okayötü bir araç kullanma rekoru veya daha iyi araç kullanma arzusu yüksek primlere yol açacaktır. Ancak, daha fazla danger almayı kabul ederek primlerinizi düşürebilirsiniz, bu da düşme eğiliminde olan tutarınızı arttırmak anlamını taşır.
Kasko sigortası aşağıdakileri kapsamaktadır:
• Mülk: Arabanıza hasar veya hırsızlıok gibi bir durum yaşandığında,
• Yüokayümlülük: Bedensel yaralanma veya maddi hasar için başkalarına karşı yasal sorumluluğunuz bulunduğunda,
• Tıbbi: Yaralanma, rehabilitasyon ve cenaze masraflarını tedavi etme maliyetini kapsar.
• Tıbbi ödemeler veya kişisel yaralanma koruması: size veya yolcularınıza verilen yaralanmalar için tıbbi masrafların geri ödenmesini sağlar. Ayrıca kayıp ücretler ve diğer ilgili masrafları da kapsar.
• Maddi hasar yüokümlülüğü: Kendinize ya da aracınızı çalıştıran başka bir sürücünün başka bir araca veya başka bir mülke neden olduğu hasar maliyetlerini kapsar.
• Bedensel yaralanma yükümlülüğü: Aracınızı kullanırken sizin ya da başka bir sürücünün neden olduğu yaralanmaları veya ölümle ilişkili maliyetlerini kapsar.
• Sigortasız sürücü kapsamı: Kasko sigortası olmayan bir sürücüden kaynaklanan bir kazaya neden olunduğunda veya bir çarpma durumunda length geri ödeme yapılır. Ayrıca, başka bir sürücü ciddi bir kazanın maliyetini ödemek için yeterli imkana sahip değil ise, maliyetleri karşılayacak sigorta sahibi sürücü kapsamı altında o sürücüye satın alma imkanı tanınır.
Kasko sigortası çoğu ülke tarafından zorunlu tutulur ve yasalara göre değişkenlik gösterir. Birisi bir aracı finanse ederse, borç veren şartları zorlayabilir. Kasko sigortası neredeyse her ülkede araç sahiplerinin taşıması gereken önemli bir niteliktedir. Kasko sigorta teminatları, kapsama tutarlarını tam ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre özelleştirebilmeniz için ayrı ayrı fiyatlandırılma seçeneğini baz alır. Sigorta politikaları genellikle altı aylıok veya bir yıllıok zaman dilimleri için düzenlenir ve yenilenebilir. Sigorta şirketi, poliçeyi yenileme ve priminizi ödeme zamanı geldiğinde length bildirerek haberdar olmanızı sağlar.

Kasko Sigortası Kimleri Kapsar?

Kasko sigorta poliçesi, ister arabanızı isterseniz de bir başkasının arabasını kullanıyor olun, sizi ve diğer aile üyelerini kapsayacaktır. Kasko sigortası, politikanızda yer almayan ve aracınızı izninizle kullanan birine de kapsama sağlar. Kişisel kasko sigortası sadece kişisel sürüşü kapsamaktadır. Aracınızı, teslimat yapmak gibi ticari amaçlar için kullanırsanız sigorta kapsamı içinde yer almazsınız. Arabanızı sürüş paylaşım hizmetlerinde kullanıyor iseniz yine kapsama alanı içinde olmazsınız. Bazı kasko sigorta şirketleri artıokay sürüş paylaşım hizmetleri sunan araç sahipleri için kapsamı genişleten ek sigorta ürünleri (ek ücret karşılığında) sunmaktadır.

Kasko Sigortası Teminatları
Temel olarak yasal ve zorunlu olan kasko sigortası, aracınızın neden olduğu hasarı karşılarken, kendi aracınızın hasar görme durumunu kapsamamaktadır. Kendi aracınızı korumak ve karşıl. A.şabileceğiniz risklere karşı güvence altında olmak için aşağıda yer alan isteğe bağlı kapsama alanlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor:
Çarpışma- Çarpma: Kasko sigortası, hatalı bir durumda olduğunuzda yani başka bir araçla veya başka bir nesneyle (örneğin, bir ağaç veya elektrik direği) çarpışma sonucu meydana gelen aracınızın zarar görmesi durumunda size geri ödeme yapar. Çarpışma kapsamı, mekanik arıza veya arabanızdaki everyday aşınma ve yıpranma için length geri ödeme yapmayacak olsa da, arabanızın devrilmesi, düşmesi, yuvarlanmasından kaynaklanan hasarı güvence altına alır.
Yanma: Yangın, sel, dolu, düşen kayalar, ağaçlar ve diğer tehlikeler gibi bir çarpışma durumunda oluşan hasara karşı güvence sağlar.
Çalınma: Aracınızda bulunan herhangi bir eşyaya karşı hırsızlıok veya hırsızlığa teşebbüs gibi durumlarda oluşan hasara karşı koruma sağlar.
Cam Kapsaması: Yaygın bir şekilde oluşan ön cam hasarından length koruma sağlar. Bazı kasko sigorta politikaları, yan camları, arka camları ve cam sunroofları da içeren indirilemez cam kapsama alanını güvence altına alır. Eğer bu durum yok ise, ek cam kapsama teminatı satın alabilirsiniz.

Kasko Sigorta Fiyatları 2020
Kasko sigorta fiyatları belirkenirken sigorta şirketi, araç modeli, yıl, hasar durumu ve poliçenizde yer alan teminatlar dikkate alınarak fiyatlarda belirleme yapılmaktadır. Ayrıca kasko sigortası teminatları da bu saydığımız etkenlere eklenebilir. Kasko sigorta prim fiyatının hesaplanmasında önemli etkenler şöyledir:
• Araç sahibine ilişrelatives kaza geçmişi,
• Aracın kasko değerinin belirtilmesi,
• Aracın bulunduğu il gibi etkenler rol oynamaktadır.
Bunlara ek olarak bazı kasko sigorta şirketlerinin de belirlemiş olduğu hususlar, sigorta prim fiyatının hesaplanmasında etkilidir. Hadi gelin birlikte 2020 yılına ait güncel kasko sigorta fiyatlarına bir göz atalım:

Sigorta Şirketi İstanbul Ankara Diğer İller
Ak Sigorta 3.113 TL 2.641 TL 2.428 TL
Allianz Sigorta three.093 TL 2.662 TL 2.416 TL
Anadolu Sigorta 2.730 TL 2.323 TL 2.Half TL
Axa Sigorta 2.718 TL 2.299 TL 2.184 TL
Groupama Sigorta three.070 TL 2.842 TL 2.490 TL
Gulf Sigorta 2.491 TL 2.299 TL 2.008 TL
Güneş Sigorta 2.852 TL 2.538 TL 2.185 TL
Halk Sigorta 2.210 TL 2.943 TL 2.175 TL
HDI A.Ş. Sigorta 2.770 TL 2.448 TL 2.322 TL
Mapfre Sigorta 2.938 TL 2.824 TL 2.329 TL
Ray Sigorta 2.372 TL 2.026 TL 1.840 TL
Sompo Japan Sigorta 1.717 TL 1.390 TL 1.295 TL
Türk Nippon Sigorta four.322 TL 5.917 TL four.772 TL
Unico Sigorta three.033 TL 2.573 TL 2.313 TL

Yukarıda tabloda yer alan kasko sigorta fiyatları, sadece otomobil araçlarına yönelik güncellenmiş son 1 ayın bazı illere ve şirketlere göre ortalamasıdır. Kasko sigorta fiyatları, yukarıda açıkladığımız üzere bazı değişkenlere göre belirlenerek hesaplanmış ve bu değişkenlere göre farklılıklar gösterilmiştir.
Size en uygun kasko sigorta poliçesini tablomuz üzerinden inceleyebilir ve sigorta şirketleri arasında karşıl. A.ştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Bütçenize göre kasko sigortasını rahatlıkla bulabilmek için, yenileme dönemlerinde kasko şirketlerini incelemenizi öneririz. Çünkü dönemsel olarak her sigorta şirketine göre fiyat belirleme ölçütleri ve ağırlıkları değişerek fiyatlar ortaya çıkmaktadır.
Kasko fiyatları 2020’de %15 – %20 civarında yedek parça maliyetleri, araç bedellerinin artması ve servis işçilik ücretlerinin artması sebebiyle artworkış göstererek ortalama yukarıdaki rakamlara ulaştı. 2019’da gerek trafik kazaları gerek ise araçların zarar görmesiyle birlikte bazı kasko sigorta şirketleri, talepleri karşılamakta güçlük çektiğinden dolayı daha çok emek ve sermaye ihtiyacını pazar arayışında sürdürebilmek için kasko fiyatlarının artmasında etken olmuştur. 2020’de kasko sigorta fiyatların artmasına yönelik bir etken olarak enflasyonun artmasıyla beraber, maliyetler, araç bedelleri ve primlerde doğru orantılı olarak artış göstermiştir. Araç fiyatlarının artması sonucu gelişen araç parça ve tamir maliyetleri de artarak bir döngü içerisinde kasko fiyatlarının artmasına neden olmuştur.