Güncel Trafik Cezaları

Trafik kuralları uymak, can güvenliği ve insanların mülkiyeti açısından bir zorunluluktur. Ülkemizde yaklaşıokay olarak 20 milyondan fazla aracın var olduğunu bilirsek ve bu araçların her gün hareket ettiğini düşünürsek, trafik kurallarına uymanın hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.
Uymanız Gereken Trafik Kuralları
İstanbul’un özellikle araç yoğunluğu açısından ilk sırada bulunduğunu ve bu nedenle Türkiye’de en yüksek trafik yoğunluğunun yaşandığı şehir olduğunu söyleyelim. İstanbul’da yaşamayı düşünüyorsanız, şehirdeki toplu taşıma araçlarını tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.
Şimdi dikkatli olmanız gereken bazı konuları ele alalım.
Yayalara Sağa Dönerek Yol Verin
Türkiye’de trafik sağdan akıyor. Sürüşte sağa dönmek istediğinizde, insanlar geçerse, öncelik bu kişilere aittir. Bu noktada trafik ışığının mevcut olmaması durumunda yayalar her zaman önceliğe sahiptir.
Yaya Geçidinde Vites küçültme
Yaya geçitleri, trafik ışığının bulunmadığı bölümlerde yayaların yaşam güvenliğini sağlamak amacıyla yerleştirilen işaretlerdir.
Aradaki Mesafeye Uyun
Sürüş sırasında önünüzdeki araca çgood enough yaklaşmamaya dikkat edin. Çünkü her şey her an olabilir. Örneğin, aniden dışarı fırlayan bir kedi yüzünden, önünüzdeki araç bir kerede fren yapabilir. Bu nedenle, aracınızla öndeki araç arasında güvenli bir mesafe bırakırsanız, kaza yapma şansınızı en aza indirirsiniz.
Trafik İşaretleri Ve Işıklarına Kesinlikle Dikkat Edin
Sürücüleri uyarmak için yollarda çadequate sayıda trafik işareti bulunur. Bu işaretler sürücülerin yolunu gösterir, yolun sonraki bölümlerindeki koşullar hakkında bilgilendirir. Başka bir deyişle, sürüş sırasında yol kenarındaki işaretlere dikkat etmeniz hayati önem taşır. Bu işaretlerden bazıları aşağıdaki gibidir:
Tabii ki trafik ışıklarını söylemeden bir sonraki başlığa geçmek uygun olmaz. Çünkü trafik ışıklarına uymamanın trafik kazaları için büyüok bir faktör olduğu belirtilmelidir. Kırmızı ışıkta beklerken, ambulans, itfaiye vb. Araçlar yaklaşabilir ve siren sesi duyulabilir. Bu gibi durumlarda, bu araçlara yol vermek amacıyla aracınızı doğru bir noktaya getirebilirsiniz.
Sol Şeridi Gereksiz Yere Kullanmayın
Birden fazla şeridi olan yollarda, önünüzdeki bir aracı sollamak ve hızlandırmak için sol şerit kullanılır. Bu nedenle, seyahat sırasında sol şeridi sürekli kullanmamaya dikkat edin. Yani, önünüzdeki aracı geçtikten sonra sağ şeride geçmelisiniz.
Yine, birçok şeridin bulunduğu yollarda, en sağdaki şerit acil durum şerididir. Bu şerit, ambulans, itfaiye vb. Gibi acil durum araçlarına tahsis edilir. Sürekli olarak acil şeritte araç kullanıyorsanız, cezaların radarlar ve trafik politikaları tarafından uygulanacağını unutmayın.

Türkiye’de En Çooh İhlal Edilen Trafik Kuralları Nelerdir?

2016 istatistiklerine göre Türkiye’de 413.000 trafik kazası meydana geldi. Ne yazık ki bu kazalarda 7000’den fazla insan hayatını kaybetti. Bu kazaların nedeni öncelikle temel trafik kurallarına ve dikkatsizliğe uymamaktan kaynaklanmaktadır.
Şimdi Türkiye’deki en çok ihlal edilen trafik kurallarını inceleyelim.
• Emniyet kemerini takmamak listenin en başında yer alıyor. Araçtaki herkes emniyet kemerini takmalıdır.
• Yaya geçidinde yayaların geçiş hakkını ihlal etmek,
• kırmızı ışıkta geçmek,
• Trafik işaretlerine uymamak,
• Aşırı hız sınırlarına uymamak,
• İçkili araç kullanmak,
• Sinyal vermeden şeridi döndürme veya değiştirme,
• Cep telefonuyla konuşmak veya trafikte mesaj yazmak,
• Geçiş hakkı kurallarına uymamak,
• Öndeki araçl. A. Yakın mesafeye uymamak,
• okış aylarında kış lastiği kullanmamak trafik kazalarına yol açan en yaygın nedenlerdir.
Türkiye’de Hız Sınırları ve Cezalar Nasıldır?
Ne yazık ki, trafik kazaları çoğu hız sınırlarına uymamaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle, Türkiye’de hız sınırlarına dikkat ederek sürüş yapmak, hem sizin hem de diğer insanların can güvenliği ve mal güvenliği açısından hayati öneme sahiptir.
Sürücülerin aşırı hız yoluyla tehlike yaratmamasını sağlamak amacıyla ülke genelinde radar uygulaması yaygın olarak bulunmaktadır. Radarlar sürücülerin hızlarını tespit eder ve herhangi bir ihlal durumunda, araç plakalarını belirleyerek otomatik olarak iyi uygulanır. Benzer şekilde, yol kenarında bekleyen sivil polis arabaları radar uygulaması yapabilir. Bu nedenle, hız sınırlarına düzenli olarak uyulması önemlidir.
Ayrıca, trafik cezaları Türkiye trafiğinde uygulandığı unutulmamalıdır. Yanlış davranışlarda bulunan sürücülerin örneğin, okayırmızı ışıkta geçmek, hız sınırlarına uymamak, cep telefonuyla araç kullanmak vb. Trafik polisi tarafından ehliyetleri ele geçirilebilir. Örneğin, hız sınırı 21-25 kilometreyi aşanlara 1 ceza puanı, kırmızı ışıkla çalışanlara 1 ceza puanı verilir. Toplam eight puana ulaşan sürücünün ehliyetine geçici olarak el konulabilir.
Ancak her zaman aracınıza yönelik bir trafik cezanızın olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden on line bir şekilde trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirmek sizi maddi zorluk yaşamaktan kurtaracaktır. Trafik Cezası Sorgulamak İçin Tıklayın!!!

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik cezalarını on line bir şekilde belirtilen kurumlar tarafından ödemek oldukça basit bir işlemdir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi internet sitesine girerek belirli adımları takip ettiğinizde ödeme işleminiz tamamlanacaktır. Trafik cezasını öderken yanınızda mutlaka plaka, vergi kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgilerin yanınızda olduğundan emin olun.
Ödemenizi kredi kartı veya nakit bir şekilde kolayca yapabilirsiniz. Ödemenizi eğer kredi kartı ile yapacaksanız sistem üzerinden 02:00-22:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Eğer trafik cezasını ödeme şekliniz nakit ise vergi dairelerinden, PTT ya da banka şubelerinden ödeyebilirsiniz.
Güncel Trafik Cezaları 2020
Güncel trafik cezaları 2020 aşağıdaki gibidir:

Emniyet kemeri takmamak; 132 TL

Yolculuk esnasında cep telefonu kullanmak; 288 TL

Alkol testini purple etmek; three.516 TL

Muayenesi olmayan araçl. A. Trafikte olmak; 288 TL

Geçmesi yasak olan alanda önündeki aracı geçmek; 288 TL

Öndeki aracı geçerken trafik kurallarını ihmal etmek; 288 TL

Döner kavşaklarda trafik kurallarına uymamak; 132 TL

Şerit izleme ve değiştirme kurallarını yok saymak; 132 TL

İzni olmayan araçlara siren takmak ve kullanmak; 1228 TL

Aracın teknik boyutunun gürültülü olması; 1.228 TL

Uyuşturucu ve alkol testindeyken teknik cihazlar kullanmasını crimson etmek; 3.517 TL

Uyuşturucu veya alkol alarak araç kullanmak; 6.334 TL

Ehliyetsiz araç kullanmak; 2,474 TL

Waft atmak; 6.141 TL

Aracın tescil belgesi ve plakası olmadan yola çıkarmak; 1.228 TL

Yönetmeliğe uygun olmayan plaka kullanımı; 505 TL

Aracı plakasız kullanmak; 2.081 TL

Araçta sahte plaka kullanımı; 6.129 TL

Emniyet şeridini yok saymak; 1.228 TL

Trafik sigortası olmayan araç kullanmak; 132 TL

Plakanın okunur olmasını engelleyecek faktörler; 412 TL

Takip mesafesine yok saymak; 132 TL

• En düşük fiyatlı trafik cezası olan taşıma kapasitesini aşmak: 104 TL
• okırmızı ışıkta geçmek: 288 TL
• Alkollü araç kullanımında ilk kez yakalanmak: 1.228 TL
• Alkollü araç kullanımında ikinci kez yakalanmak: 1.539 TL
• Hız sınırını %10 – %30 oranına kadar aşmak: 288 TL
• Hız sınırını %30 – %50 oranı arası aşmak: 598 TL
• Hız sınırını %50 oranından fazla aşmak: 1.228 TL
• Engelliler için ayrılan park yerlerine park etmek: 264 TL
• Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında beklemek ve yasak alana park etmek: 132 TL
Trafik Cezasında İndirimden Yararlanmak
Trafik cezasını ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 gibi bir indirimden yararlanabilirsiniz. 15 günü geçerseniz indirimden yararlanamazsınız. Trafik cezasını ödemediğiniz her ayın sonunda %5 oranında bir faiz işleniyor. Trafik cezasında indirimden yararlanmak istiyorsanız ilk 15 gün içinde ödeme yapmanız tavsiye edilir.
Trafik Cezasına İtiraz Etmek
Trafik cezası memur aracılığı ve gıyapta olmak üzere 2 farklı şekilde kesilir. Trafik cezanız memur aracılığı ile kesilmiş ise tebliğ tarihi ve 15 günlüok itiraz süresi aynı gün içerisinde işlenir. Eğer trafik cezanız gıyapta bir şekilde kesilmiş ise itiraz süreniz tebliğ edilen tarihten itibaren 15 gündür. Trafik cezasına itiraz etmek istiyorsanız 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuru yapmanız gerekir.
Trafik cezasına itiraz etmek için gerekli belgeler:
• İtirazlarda Dava Dilekçesi,
• Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi,
• Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi,
• Ruhsat Fotokopisi,
• Kimlik,
• Ehliyet Fotokopisi.