Güçlü Bağışıklık İçin Neler Yapmalıyız?

Koronavirüs hakkındaki korkular çevrimiçi aramalara ve bağışıklıok sisteminin nasıl güçlendirileceğine dair birçok yanlış bilgiye yol açtı.

Yeni koronavirüs hakkında endişeler arttıokça, bireyler bağışıklıokay sistemini güçlendirmenin yollarını çevrimiçi olarak araştırdı. Bağışıklıok sisteminizi güçlendirecek yiyecekler var mı? Vitaminler backyardımcı olacak mı?

Bağışıklıok sistemi, vücudu enfeksiyondan korumak için birlikte çalışan karmaşıokay bir hücre, organ ve doku ağıdır. Genetik rol oynarken, ikizlerin çalışmalarından bağışıklıokay sistemimizin gücünün büyüokay ölçüde kalıtsal olmayan faktörler tarafından belirlendiğini biliyoruz. Yaşam boyu maruz kaldığımız mikropların yanı sıra stres, uyku, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerinin hepsi bağışıklık tepkimizin gücünde rol oynar.

Bağışıklık sistemi sürecindeki bir ‘artış’ iyi bir şey olmaz. Bilimsel olarak, bağışıklık sisteminizin aşırı aktif olması, otoimmün bozukluklara yol açtığı anlamına gelir.

Bunun yerine, everyday ve dolayısıyla ideal çalışmasını sağlamak için atabileceğiniz bazı temel, sağduyulu adımlar vardır. Gördüğünüz gibi, bunlar sağlıklı bir günlüok yaşam tarzı oluşturmaktan çgood enough farklı değil. Bu sağlıklı alışkanlıklardan kurtulsanız bile, başlamak için asla geç değildir. Aslında, şu anda bunları uygulamak, virüsleri uzak tutmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

Sonuç olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sizi yeni koronavirüsten korumak için garanti edilen sihirli bir hap veya belirli bir yiyecek yoktur. Ancak kendinize iyi bakmanın ve bağışıklık sisteminize solunum hastalığına karşı işini yapmak için en iyi şansı vermenin gerçek yolları vardır.

Stresinizi azaltın. Koronavirüs, genel yaşam üzerinde stres düzeylerimize katkıda bulundu, ancak stresin sizi solunum yolu hastalıklarına daha duyarlı hale getirebileceğini biliyoruz.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde 20 yıldan fazla süren bir dizi olağanüstü çalışmada, gönüllüler soğuk virüse (burun damlası kullanarak) maruz bırakılmış ve daha sonra gözlem için karantinaya alınmıştır. Araştırmacılar, yaşamlarında daha az stres bildiren insanların soğuk algınlığı semptomları geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Başka bir dizi çalışma Ohio state Üniversitesi’nde evlilik çatışmasının özellikle bağışıklık sistemine zarar verdiğini buldu. Bir dizi çalışmada, araştırmacılar gönüllülerin kollarına küçük yaralar verdi ve daha sonra çiftlerden hem hoş hem de stresli konuları tartışmalarını istedi. Özellikle yüksek düzeyde düşmanlık sergileyen çiftler arasında, yaraların iyileşmesi iki gün daha uzun sürdü.

Sonuç: Vücudunuz, stres altında olmadığında hastalıklarla savaşmak ve yaraları iyileştirmek için daha iyi bir iş çıkarır. Stres yönetimi için öğrenme teknikleri, örneğin meditasyon, kontrollü nefes alma veya bir terapistle konuşma, bağışıklıok sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olmanın tüm yollarıdır.

Uyku alışkanlıklarınızı geliştirin. Sağlıklı bir bağışıklıokay sistemi enfeksiyonla savaşabilir. Uykusuz bir bağışıklıokay sistemi de işe yaramıyor. Şaşırtıcı bir çalışmada, araştırmacılar soğunited kingdom virüse maruz kalmak isteyen 164 erkek ve kadın buldu. Herkes hastalanmadı. Ancak araştırmacılar, kısa uyuyanların – düzenli olarak altı saatten az uyuyanların – yedi saatten fazla uyuyanlara göre soğunited kingdom algınlığına yakalanma olasılığının four,2 kat daha yüksek olduğunu buldular. Bir kişi gece beş saatten az uyuduğunda threat daha da yüksekti.

Sonuç: Daha iyi uyku alışkanlıklarına odaklanmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin iyi bir yoludur. Uyku için tatlı nokta gece altı ila yedi saattir. Düzenli bir uyku ve uyanma applicationına sadık kalın. Ekranlardan, gece yemeğinden kaçının ve yatmadan hemen önce egzersiz yapın.

Dengeli bir diyet uygulayın, egzersiz yapın ve kanıtlanmamış takviyeleri atlayın. Güçlü bir bağışıklık sistemini korumak için sağlıklı bir diyet ve egzersiz önemlidir. Bununla birlikte, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği veya hastalığı önlediği için tek bir gıda veya doğal ilaç kanıtlanmamıştır. Ancak bu, insanların iddialarda bulunmalarını engellemedi. Sosyal medyada dolaşan bir tarif, kaynamış sarımsak suyunun yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bağışıklıokay arttırıcı özellikleri nedeniyle lanse edilen diğer yaygın gıdalar zencefil, turunçgiller, zerdeçal, kekik yağı ve kemik suyudır. Bu gıdalardan bazılarına fayda sağlayan küçüokay çalışmalar var, ancak güçlü kanıtlar eksik. Örneğin, kemik suyu iddiası 2000 yılında yayınlanan bir çalışma tarafından desteklendi. Tavuk çorbası yemek gösteren bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini azaltmış gibi görünüyordu. Bir dizi oküçüok çalışma, sarımsakların bağışıklıokay sistemi işlevini artworkırabileceğini öne sürdü. Mürver ürünlerinin viral hastalığı önleyebileceği iddiaları da sosyal medyada yer alıyor ancak kanıtlar eksik.

Çinko takviyeleri ve pastiller ayrıca soğunited kingdom algınlığı ve solunum yolu hastalıklarıyla mücadelede popüler bir ilaçtır. Bazı çalışmalar çinko pastillerinin soğukluk süresini yaklaşıokay bir gün azaltabileceğini ve çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının sayısını azaltabileceğini bulmuştur. Ancak çinko ile ilgili veriler karıştırılır. Diyetinizden zaten yeterli miktarda çinkonuz varsa, bir takviye almanın yardımcı olabileceği açık değildir. Çinko takviyeleri de yaygın olarak bulantıya neden olur.

Sonuç: Bağışıklık arttırıcılar olarak lanse edilen yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, dengeli beslenmenin bir parçası olarak yemekten zarar gelmez. Kendinizi viral hastalıklardan korumak söz konusu olduğunda, kanıtlanmış sağlıok tavsiyelerini (ellerinizi yıkamak ve yüzünüze dokunmamak gibi) ihmal etmediğinizden emin olun.

İyi hijyen uygulayın. Bu tavsiye malicious programünlerde her yerde, ancak buna dikkat etmeyi bırakmayın. Ellerini yıkamaya devam et! İstenmeyen mikropları yakalamaya karşı en basit ve en etkili korumadır. Ayrıca, uzun tırnaklar, yüzükler ve bilezikler gibi mikropların saklanacağı yerleri en aza indirerek veya daha az giyerek veya el ovma işleminizi de dahil ederek en aza indirmeyi düşünün. Bazı nemlendirici losyonu el altında tutun ve iyice kuruduktan sonra uygulayın.

Düzenli Beslenin. Çgood enough çeşitli bitki bazlı, lif bakımından zengin ve rengarenk çeşitlilikte yiyecekler yiyerek vücudunuzu içeriden besleyin. Harvard Tıp Fakültesi profesörü Shiv Pillai, Washington publish’a “daha iyi bağışıklık fonksiyonuna bağlı herhangi bir özel gıda türü için güçlü bir bilimsel kanıt” olmadığını söyledi, bu nedenle özellikle koronavirüse yönelik pazarlanan takviyeleri yok sayabilirsiniz. Bunun yerine, beslenmenizi tüm gıdalardan almaya odaklanın. Bu, diyetisyen Natasha Haskey’in “takviye almak yerine gıdalardan (probiyotik dolgulu yoğurt gibi) kaynaklanması gerektiği söylenen probiyotikleri içerir.