Deprem Çantası İçerisinde Neler Olmalıdır?

Deprem çantası, ihtiyacınız olan her şeyin parmaklarınızın ucunda olmasını sahılar ve yardım gelene kadar herhangi bir yaralanma ile ilgilenir. Ailenizi bir sonraki büyük felakete hazır tutmak için hayatta kalma malzemeleri ile dolu olan deprem çantası bu noktada oldukça önem taşır. Peki deprem çantası içerisinde neler olmalıdır? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim. 

Deprem Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler 

Deprem çantasında bulunması gereken malzemeler şunlardır: 

Temel Malzemeler 

Su, 

Yiyecek (en az üç günlük bozulmayan yiyecek temini), 

Pille çalışan radyo, 

Elfeneri, 

İlk yardımkiti, 

Ekstra piller, 

Düdük (yardım için işaret vermek için), 

Maske, 

Plastik kaplama ve koli bandı, 

Nemli havlular ve çöp torbaları (kişisel temizlik için), 

English key veya pense, 

Konserve açacağı (yemek için), 

Yerel haritalar, 

Şarj cihazlı ve yedek pilli cep telefonu. 

Yiyecekler 

Ambalajlı ve açması kolay yiyecekleri tercih edin ve deprem çantanızda mutlaka bir konserve açacağı bulundurun. Deprem çantanızda susuzluğu artırmayacak yiyecekler seçmeniz önemlidir. 

Tüketime hazır konserve etler, meyveler, sebzeler, 

Konserve meyve suları, süt, çorba, 

Şekerli tahıllar, 

Tuz, karabiber, şeker, 

Fıstık ezmesi, kraker, 

Kuru meyve, 

Kurabiye, akide şekeri, hazır kahve, poşet çay. 

İlk Yardım Kiti 

Evde ilk yardım çantanız enfeksiyon riskini veya yaralanmanın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. İlk yardım çantaları tipik olarak burkulma ve yanıklar dahil olmak üzere kesik, sıyrık ve küçük yaralanmaların tedavisine yardımcı olacak çeşitli malzemeleri içerir. Temel ilk yardım çantasını oluşturun ve ilk yardım malzemelerini saklamak için listenin bir kopyasını yazdırın. 

Temel ilk yardım çantaları aşağıdaki öğeleri içermelidir: 

Her boyutta yapışkanlı bandajlar, 

Her boyutta kelebek kapaklar, 

Bant rulo, 

Gazlı bez ve gazlı bez rulosu, 

Makas, 

Folyo battaniyeler, 

Muayene eldivenleri, 

Elfeneri, 

Anında soğuk paket, 

Sıcak paket (vücut ısıtıcısı), 

Antiseptik krem, 

Aspirin, 

Alerji ilacı, 

Cımbız, 

Yanık kremi, 

Alkol pedleri, 

Antiseptik havlular, 

Parmak atelleri / dil bastırıcıları, 

Pamuklu çubuklar. 

Araçlar ve Aletler 

Acil durumlarda, suyu veya gazı kapatmanıza, bozuk cihazları tamir etmenize ve suyu ısıtmanıza yardımcı olacak araçların bulunması önemlidir. 

Her odada ekstra pil bulunan el feneri, 

Yangın söndürücü, 

Koli bandı, 

İş eldiveni, 

Bıçak, pense ve makas, 

Yerel haritalar (page), 

Konserve açacağı, 

Toz maskesi, 

Su arıtma tabletleri. 

İletişim Malzemeleri 

Bir felaket meydana geldiğinde, güç kaynakları ilk giden şeylerden biridir ve genellikle bir seferde haftalarca kapalı kalabilirler. Evinizin her odasında taşıması ve saklaması kolay basit el feneri bulundurun. Fenerler için ekstra piller eklediğinizden emin olun. 

Güç kesildiğinde, radyo dalgaları dış dünya ile tek bağlantınız olabilir. Pille çalışan herhangi bir AM-FM radyo acil bir durumda çok önemlidir, ancak birçok model artık şarj edilebilir pillerine güç sağlamak için güneş panelleri ve el krankları içerir. 

Cep telefonları ve tabletler harika hayatta kalma araçlarıdır, çünkü her türlü yararlı bilgiyi indirebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda referans olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu cihazlar güç tükendiğinde bir işe yaramaz. Güç paketleri, yeniden şarj edilecek bir yer bulana kadar cihazlarınızın ömrünü uzatmak için birden fazla şarj sağlayabilir. 

Aracınız için Acil Durum Malzemeleri 

Evde bulunacak deprem çantası içerisindeki malzemelerinize ek olarak, aracınız için de deprem acil durum kiti hazırlamanız gerekecektir. Kitin amacı, yoldayken büyük bir deprem olması veya bir sivil otorite tarafından evinizden hızlı bir şekilde ayrılması için talimat vermeniz durumunda temel bilgileri sağlamaktır. 

Arabanız için önerilen sarf malzemeleri şunları içerir: 

three gün boyunca su temini, 

3 gün boyunca bozulmayan gıda tedariği, 

Ekstra kıyafet ve ayakkabılar, 

Küçük ilk yardım çantası, 

Güneş battaniyesi veya uyku tulumu, 

El fenerleri ve piller, 

Tuvalet kağıdı ve çöp torbaları, 

Yangın söndürücü. 

Evcil Hayvanlarınız İçin Malzemeler 

Bir veya daha fazla dört ayaklı aile üyeniz varsa, deprem çantanızda evcil hayvanlarınız için malzemeler bulunmalıdır. Bu evcil hayvan deprem kiti listesini düşünün: 

Taşıma için sağlam tasmalar, kayışlar ve taşıyıcılar, 

10 gün yemek ve içme suyu, 

Kedi kumu / tavası, kepçe ve çöp torbası, 

Tek kullanımlık eldivenler, 

Kaplar, oyuncaklar, battaniyeler, 

İlaçlar ve tıbbi kayıtların kopyaları, 

Kaybolmaları olasılığına karşı evcil hayvanlarınızla birlikte çekilmiş güncel fotoğraflarınız, 

Evcil hayvanların beslenmesi / bindirilmesi gerektiğinde, beslenme programları, tıbbi durumlar, davranış sorunları ve veterinerinizin iletişim bilgileri hakkında bilgiler. 

Evcil hayvanlarınızın mevcut kimlik etiketleriyle donatıldığından emin olun. Bir barınağa düşme ihtimaline karşı evcil hayvanların aşılarını güncel tutmaları gerekir. Ayrıca, acil bir durumda hangi arkadaşlarınızın, akrabalarınızın, yatılı tesislerin, hayvan barınaklarının veya veterinerlerin hayvanlarınıza bakabileceğine karar verin. Kişi adlarını ve numaralarını yazın ve çantanızda saklayın. 

Deprem Çantası Bakımı 

Deprem çantasını hazırladıktan sonra, bakımını yapmaya özen gösterin: 

Konserve yiyecekler serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. 

Kutulu yiyecekler sıkıca kapatılmış plastik veya metal kaplarda saklanmalıdır. 

Süresi dolan öğeler değiştirilmelidir. 

İhtiyaçlarınız belirli zaman aralıklarında kontrol edilmelidir ve ailenizin ihtiyaçları değiştikçe deprem çantanızdaki malzemeler güncellenmelidir. 

Deprem Çantası Saklama Konumları 

Aciil bir durum oluştuğunda deprem çantanızın nerede olacağınızı bilmediğiniz için ev, iş ve araba için malzeme hazırlayın. 

Ev: Deprem çantasını belirlenmiş bir yerde saklayın ve evinizden hızlı bir şekilde ayrılmak zorunda kalmanız durumunda hazır bulundurun. Tüm aile üyelerinin deprem çantasının nerede bulunduğunu bildiğinden emin olun. 

İş: İş yerinde en az 1 gün boyunca bulunmaya hazır olmalısınız. Deprem çantanız, yiyecek, su ve ilaçlar gibi diğer ihtiyaçların yanı sıra, kişisel ihtiyaçlarınızı da içermelidir. 

Car: Aracınız ile yolda kalma durumlarında yanınızda mutlaka bir takım acil durum malzemeleri bulundurun. 

Eğer deprem sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi SMS ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılaştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece deprem sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken, araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz. 

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç adımda deprem sigortası sorgulaması yaparak, deprem sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.