Araç Satın Aldıktan Sonra Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Araç Satın Aldıktan Sonra Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Her araç için yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası sıfır ve ikinci el araç satın alımlarında da zorunludur. Sıfır bir araç satın aldığınızda direkt olarak sigortayı yaptırmanız gerekirken ikinci el araç satın alımında bu durum 15 gün olarak belirlenmiştir. Peki araç satın aldıktan sonra trafik sigortası ne zaman yaptırılır? Bu konuyu sizler için ayrıntılı bir şekilde ele aldıokay.

Sıfır Araçlarda Trafik Sigortası Yaptırma Süresi

Yeni alınan sıfır araçlarda trafik sigortası yaptırması süresi farklıdır. Trafikte ilk defa bulunacak sıfır araçlar için zorunlu trafik sigortası bayiler veya galeriler tarafından direkt yaptırılır. Ayrıca aracı aldıktan sonra aktif bir trafik sigortasının olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası Yaptırma Süresi

İkinci el araç satın alımında yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası yaptırma işlemi satın alan bireye aittir. Aracı satın aldıktan sonra sigortayı yaptırmanız için 15 gün süreniz vardır. Ayrıca satın aldığınız aracın trafik sigortası varsa ve bu süre dolmamış ise 15 gün için bu sigorta geçerli olur.

Bu süre zarfında aracın herhangi bir kazaya karışma durumu olursa masraflar önceden yapılmış olan trafik sigortası tarafından karşılanır. Aracın aktif olan trafik sigortası yeni araç sahibine devredilemez ve iptal ettirilir. Aracı satın aldıktan sonra noterdeki devir işlemleriniz bittiğinde sizin de yeniden trafik sigortası yaptırmanız için gerekli süreniz başlar.

İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası 15 Gün İçinde Yaptırılmazsa Ne Olur?

İkinci el araçlarda trafik sigortasının yaptırılması için 15 gün süre tanınır. Bu süreyi dolduran ve sigorta yaptırmayan araç sahibi birtakım cezalar ile karşı karşıya gelir. Sigortayı yaptırmayan bireyin sigorta prim tutarına her gün için %five oranında bir gecikme faizi uygulanır. Trafikte araç sigortasız bir şekilde yakalanırsa sırasıyla aşağıdaki işlemler uygulanır;

İlk olarak ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası kontrol edilir.
Aracın trafik sigortası yoksa araç trafikten guys edilir.
Araç park alanına alınır ve araca sigorta yaptırılıncaya dek park alanında kalır.
Trafik sigortası yaptırıldıktan sonra ise park ve ceza ücreti ödenir ve araç teslim alınır.
Zorunlu Trafik Sigortası Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir?
Zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre dolmadan trafik sigortası poliçenizi yenilemeniz gerekir. Süre dolduğu zaman hala yenileme işlemlerine başlamadıysanız aracınız sigortasız olur. Sigortasız aracın trafiğe çıkma durumunda ise cezai işlemler uygulanır.

Bir diğer nokta araç devir işlemlerinde sunulan trafik sigortası yaptırmak için verilen 15 günlük süre ile yıllıokay yenilemeniz için verilen bir yıllıokay sürenin karıştırılmaması konusudur. Size verilen bir yıllıok süre dolmadan aracınızın trafik sigortasını yenilemelisiniz. Aksi halde aracınız olası bir kazaya karışırsa meydana gelen hasarları sigorta şirketiniz değil, siz karşılamak zorunda kalırsınız.

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Prim İadesi Var mıdır?

Araca yapılan trafik sigortasının bir yıllıok süresi tamamlanmadan araç satılabilir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa sigorta yaptırılan şirketten kalan günler için para iadesi istenebilir. Bu işlemin yapılması için sigorta şirketinin talep ettiği evraklara ve araç satış belgesine ihtiyaç vardır. İşlem sırasında şirket tarafından kalan günler için prim hesaplaması yapılır ve para iadesi gerçekleşir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2021

Trafik sigortası gecikme cezası 2021 yılı için şöyledir;

Ceza Tutarı

Ödeme Zamanı

Gecikme Zamlı Tutar

İndirimli Tutar

144 TL

15 Gün İçinde

108 TL

144 TL

1 Ay Gecikme

151,2 TL

A hundred and forty four TL

2 Ay Gecikme

158,76 TL

144 TL

3 Ay Gecikme

166,sixty nine TL

Maliye Bakanlığı tarafınca 2021 yılı için trafik sigortası yaptırmamanın cezası one hundred forty four TL olarak belirlenmiştir. Eğer ceza 15 gün içinde peşin bir şekilde ödenirse araç sahipleri %25 oranında bir indirimden yararlanarak 108 TL öderler.

Trafik Sigortası Yenileme Hakkında Sıokayça Sorulan Sorular

Yenileme zamanı hafta sonuna denk gelirse ne yapılmalı?

Poliçesi hafta sonu biten sürücüler yenileme işlemini pazartesi günü gerçekleştirebilir. Bu noktada sürücüler herhangi bir cezai işlem ile karşı karşıya gelmez. Ayrıca sigorta şirketleri pazar günü kapalıdır.

Sigorta gününden önce yenilenirse mevcut poliçe biter mi?

Trafik sigortasının süresi bitmeden yenileme işlemi yapılabilir. Süre bitene kadar mevcut olan sigorta devrede olur. Ancak süre bittiğinde yenilenen olan sigorta başlar.

Yenileme zamanı geçilirse ceza ödenir mi?

Sigortanın yenilenmediği her gün için gecikme faizi işlenir. Bu faiz sigorta yenilenene kadar devam eder ve yenilenecek olan poliçeye yansır.

Trafik sigortası primlerinde iade alma işlemi var mıdır?

Sigorta süresi bitmemiş araçlar eğer satılırsa sürücüler sigorta şirketlerinden kalan günler için prim talep eder. Başvuru işlemi için aracın satıldığını gösteren belgelere ve sigorta şirketinin talep ettiği evraklara ihtiyaç vardır.

Sigorta yenilerken hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanılır?

Sürücüler trafik sigortasını yenilerken herhangi bir hasara neden olmadıkları ve kaza yapmadıkları bir yıllıokay süre için hasarsızlık indiriminden yararlanabilir. Sigorta şirketleri hasarsız geçen her yıl için hasarsızlıok indirimi hesaplaması yapar. Ayrıca bu indirim oranları sigorta şirketlerine göre farklılıok gösterirken aracın yaşı, modeli ve markası indirim oranının belirlenmesinde etkilidir. Araç satılırsa ise yeni araç sahibi aktif indirimden yararlanamaz.

Yeni bir araç alımında eski poliçenin yenilenmesi gerekir mi?

Yeni bir araç alımında sigortanın yenilenmesi zorunludur. Özellikle hasarsızlık indiriminden yararlanmak isteyen ve kaza geçirmemiş olanlar yeni poliçeye bu noktaları aktarabilir.

Sigorta şirketi değiştirilirse indirim hakkı kaybedilir mi?

Araç sahiplerini ilgilendiren hasarsızlıokay indiriminin sigorta şirketleri ile bir bağı yoktur. Sürücüler yeni poliçe konusunda bu indirimden yararlanabilirler.

Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi SMS ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşılos angelesştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.

Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç adımda trafik sigortası sorgulaması yaparak trafik sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.