Arabanızla Seyahat Etmeden Önce Neleri Kontrol Etmelisiniz?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Arabanızla Seyahat Etmeden Önce Neleri Kontrol Etmelisiniz?

Yakında bir yolculuğa çıkmayı mı planlıyorsunuz? Bunu yapmadan önce, iyi durumda ve iyi çalıştığından emin olmak için arabanızı kontrol etmelisiniz.
Aracınızı önceden yolculuğa hazırlamak için biraz zaman harcarsanız, yol boyunca eğlencenizi mahvedebilecek sorunların çoğunu önleyebilirsiniz.
Aracınızı İnceleme
Sorun işaretleri için aracı inceleyin. Aracınızı bir yolculuğa hazırlarken kontrol etmek isteyeceğiniz bir takım özel şeyler olsa da, genel bir inceleme, aksi takdirde özleyebileceğiniz sorunları tanımlamak için harika bir yoldur. Pencerelerin durumunu, aracın gövdesinin durumunu kontrol edin ve olağandışı olarak göze çarpan herhangi bir şey arayın.
Ön cam sileceklerinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğine bakın. Bir arabanın herhangi bir parçası gibi, ön cam silecekleri kullanımdan aşınabilir. Ayrıca zamanla kurur ve çatlayabilirler. Ön cam sileceklerinizi check edin ve suyun etkili bir şekilde yer değiştirebileceğinden emin olun. Değilse değiştirilmeleri gerekir.
Lastiklerinizin uygun şekilde şişirildiğinden emin olun. Şişirilmemiş lastiklerde sürüş, lastiğin yan duvarına zarar vererek patlatma olasılığınızı artırabilir. Ayrıca gaz kilometrenize zarar verir. Fabrika tarafından takılan lastiklerde, kullanım okayılavuzunda doğru lastik basıncını bulabilirsiniz, ancak her lastiğin yan tarafında yazılı lastik basınç oranını da bulabilirsiniz.
Biliyor musun? Lastik basıncı en iyi sıcaklıkta değişir. Soğunited kingdom günlerde lastikleriniz basınç kaybeder çünkü içerideki hava daralırken, sıcak günlerde lastiklerin içindeki hava genişler ve basınç artar. Bu olası değişiklikleri hesaba katmak için hafif havalarda veya gün ortasında lastik basıncınızı kontrol edin.

Tüm dış ışıklarınızı ve kornayı take a look at edin. Geceleri güvenli sürüş için çalışma farlarına ve arka farlara sahip olmak önemlidir. Dönüş sinyallerinizin çalıştığından emin olun ve plaka ışığınızı da kontrol edin. Farları, park lambalarını ve dönüş sinyallerini açın, ardından her birinin gerektiği gibi yandığından emin olun. Işıkları check ederken, kornanın da çalıştığından emin olmak için birkaç kez kornaya basın.
Yanan ışıklar, etrafınızdaki diğer sürücüler, sürüş sırasında ne yapmak istediğinizi bildiğinizden, örneğin bir dönüş veya fren yapmak gibi, tehlikeli olabilir. Ayrıca, okayırık bir ışık sizi çekebilir, bu da length pahalıya mal olabilir.
Lastiklerinizin sırtını kontrol edin. Saçsız lastikler patlamaya karşı daha eğilimli olabilir ve yollar ıslakken aracınızın çekiş miktarını azaltabilir. Lastiğin yanlarında hasar belirtisi olup olmadığına bakın, ardından lastikte yeterli lastik sırtı olup olmadığını görmek için deneme testi yapın.
Kayışların durumunu ve sıokayılığını kontrol edin. Motorunuzdaki (genellikle ön veya yanda bulunan) serpantin veya aksesuar kayışlarına bakın ve camlarda (parlak noktalar) çatlama olmadığından emin olun. Varsa, kayışın değiştirilmesi gerekecektir. Ardından, kemeri başparmağınız ve işaret parmağınızla sıokıştırın ve gerginliğini kontrol etmek için yukarı ve aşağı hareket ettirin.
Hava filtrenizin tıkalı olmadığından emin olun. Çoğu araç, hava filtresinin değiştirilmesine gerek kalmadan kilometrelerce yol gidebilir, ancak bir yolculuğa çıkmadan önce durumunuzu kontrol etmek iyidir. Hava filtresi, genellikle emme advertı verilen akordeon görünümlü plastik bir borunun ucuna takılan hava kutusunda bulunur.
• Çoğu hava kutusu klipslerle kapatılır. Kutuyu açmak ve hava filtresine bakmak için bunları çıkarın.
• Filtre kirden arındırılmış ve genellikle beyaz olmalıdır. Özellikle kirli görünüyorsa, hava kutusunu tekrar kapatmadan önce değiştirin.
Ortaya Çıkabilecek Sorunları Ele Alma
Gösterge panelinizdeki uyarı ışıklarını çözün. Kontrol motor lambanız kontrol panelinizde yanıyorsa, hangi hata kodunun sorulduğunu öğrenmek için bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Neyin yanlış olduğunu öğrendikten sonra, düzeltmek için bir plan yapabilirsiniz.
• Tarayıcıyı, sürücü tarafındaki kontrol panelinin altındaki açık plastik konektör bağlantı noktasına takın.
• Tarayıcı hata koduyla birlikte Türkçe bir açıklama sağlamazsa, ilgili açıklamayı araca özgü onarım okılavuzunda veya genellikle üreticinin net sitesinde bulabilirsiniz.
Yağı kontrol edin ve daha fazlasını ekleyin veya gerekirse değiştirin. Yağı kontrol etmek için ölçme çubuğunu kaldırarak bir bezle silin, yeniden takın ve tekrar kaldırın. Alt çentik (alt sınır) ve üst çentik (yüksek sınır) ile karşıl. A.ştırıldığında çubukta ulaşılan yağ seviyesine bakın. Düşükse, biraz eklemeniz veya yağı değiştirmeniz gerekecektir.
• İyi durumda olan yağ yarı saydam ve hafif sarı veya hatta yeşilimsi renkte olacaktır.
• Yağı değiştirmek için, yağ karterinin altına, tahliye yağını yakalayabilecek bir kap kaydırın, ardından tahliye tapasını (yağ karterinin altındaki cıvata) sökün. Yağ tamamen boşaltıldıktan sonra tapayı değiştirin ve yağ filtresini çıkarın. Yeni bir yağ filtresi takın ve ardından kullanım okılavuzunuzdaki bilgilere dayanarak aracınız için doğru tip ve miktarda yağ ekleyin.
İhtiyacı olabilecek diğer sıvıları doldurun. Çoğu araç, motorun aşırı ısınmasını durdurmak için soğutma sıvısından motorun ön cam yıkama sıvısına backyardımcı olmak için bir dizi farklı sıvı ve yağlayıcıya güvenir. Deponun ön cam yıkayıcı sıvısı ve fren sıvısı için nerede olduğunu söylemek için aracınızın kullanım kılavuzunu kullanın, seviye her rezervuarın alt işaretinin altındaysa düşük dolum noktasını belirterek ekleyin.
• Otomatik şanzıguy sıvısı, uzun bir yolculuktan önce kontrol edilmesi gereken en önemli sıvılardan biridir. Yağ ölçüm çubuğunu nerede bulacağınızı söylemek için aracınızın kullanım okayılavuzunu kullanın, sonra motor yağı gibi kontrol edin.
• Radyatörünüzün de doldurulduğundan emin olun, dolum hattını rezervuarda görünen alt sınır çizgisiyle karşıl. A.ştırın.
Pil terminallerinizdeki korozyonu giderin. Bir pilin okayötüleşebileceğine dair işaretleri tespit etmek zor olsa da, pilinizin otomobilin elektrik sistemine güçlü bir şekilde bağlandığından emin olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Akü terminallerinde korozyon birikmesine dikkat edin ve gerekirse akü terminallerini 1 yemek kaşığı (15 ml) kabartma tozu ve 1 bardak (250 ml) su karışımı ile temizleyin. İkisini bir kapta karıştırın, ardından kombinasyonu terminallere fırçalamak için bir diş fırçası kullanın.
Gerekirse fren balatalarınızı değiştirin. Son kez değiştirdiğinizden bu yana frenleriniz gıcırdıyorsa veya 80.000 km’den fazla ise, uzun bir yolculuğa çıkmadan önce bunları değiştirmek isteyebilirsiniz. Tekerlekleri ve ardından fren kaliperini araca sabitleyen iki cıvatayı çıkararak fren balatalarına erişin. Fren kaliperini rotorun dışına kaydırın, ardından fren pabuçlarını kaliperden çıkartın.
Kalkışa Hazırlanma
Arabanızdaki çöpleri temizleyin. Bir yolculuğa çıkmak, aracınızda çok zaman geçireceğiniz anlamına gelir ve bagajdan atıştırmalıklara kadar çeşitli şeyleri saklamak için alana ihtiyacınız olacaktır. Arabanızı temizlemek sadece sürüşü daha rahat hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda bir şeyler bulmanız gerektiğinde düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır.
Mümkünse yedek lastiğinizin veya acil durum kitinizin üzerine bir şey koymaktan kaçının. Temiz ve düzenli bir araba ile yola çıkmak size daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir.
Belgelerinizin güncel olduğundan emin olun. Türkiye’de yasal olarak araç kullanmak için, en azından geçerli bir sürücü ehliyetine ve güncel araç kaydına sahip olmanız gerekir. Ayrıca sigorta kanıtı da gerekir. Nerede seyahat edeceğinizin gerekliliklerini öğrenin ve bunları karşıladığınızdan emin olun.
• Uygun dokümantasyon olmadan araç kullanmak para cezalarına neden olabilir.
• Bu önemli belgeleri, elinize geçmeniz durumunda kolayca erişebileceğiniz bir yerde saklayın.
Bir acil durum kiti monte edin. En azından, düz bir lastiği (acil durum krikosu, lastik demiri ve yedek lastik) değiştirmek için ihtiyacınız olan araçlara sahip olmalısınız, ancak diğer potansiyel acil durumlara da hazırlıokay yapmak isteyebilirsiniz. İsteyebileceğiniz diğer şeyler arasında jumper kabloları, ekstra battaniyeler, su, yiyecek ve bir el feneri bulunabilir.
• İlk yardım çantası taşımak da iyi bir fikirdir.
• Bazı acil durum malzemelerini ailenize veya yılın zamanına göre uyarlamak isteyebilirsiniz. Örneğin, kışın kaygan yollarda yardımcı olmak için kedi kumu taşımak isteyebilirsiniz.

Leave A Comment