2021 Trafik Düzenlemeleri ve Trafik Cezaları Nasıl Olacak?

  • Anasayfa
  • Genel
  • 2021 Trafik Düzenlemeleri ve Trafik Cezaları Nasıl Olacak?

2021 trafik düzenlemeleri ve trafik cezaları, tüm araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Alkollü araç kullanmanın cezası, okayırmızı ışıkta geçmenin cezası, emniyet kemeri kullanmamanın cezası ve ehliyetsiz araç kullanmak olaylarında yaşanacak ceza durumlarını bu içeriğimizde sizler için derledik.
2021 yılı için yeni düzenlenen trafik cezaları %nine,eleven oranında artmıştır. Bu belirlenen zam oranı ile oluşan yeni tutarlar, yeni yıl başlangıcından itibaren geçerli olacaktır.
Günümüzde en çadequate trafik kurallarına uyulmaması ve ihlal edilmesi sonucunda can kaybı yaşanmaktadır. Trafikte bireylerin daha dikkatli olması gerekirken, ancak bu nokta uygulanırsa can kaybı ve kaza oranlarının azalması mümkündür. Belirtilen kurallara uyulmadığı durumunda karşımıza en basit para cezaları çıkıyor. Trafik esnasında hem yayaların hem de araçların uyması gereken birçadequate kural vardır. Olası trafik kazalarının önüne geçebilmek advertına 2021 yılı için cezalara artış yapıldı. Peki trafik cezaları ne kadar? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu yakından inceleyelim.
2021 Trafik Düzenlemeleri ve Trafik Cezaları Listesi Nasıl?
Yeni yıl için belirlenen ceza oranları geçen yıl ile karşıl. A.ştırıldığında %9,eleven oranında bir artworkış yaşamıştır. Harç, vergi ve cezalarda yapılmış olan bu artworkışlara karşı her zaman dikkatli davranmamız gerekir, yoksa belirlenen kurallara uyulmaması durumunda artan bu cezalar ile karşılos angelesşma ihtimaliniz çgood enough yüksektir. 2021 trafik düzenlemeleri ve trafik cezaları aşağıdaki gibidir:
Emniyet Kemeri Kullanmamak one hundred forty four TL
Hız Sınırını %10 – %30 Aşmak 314 TL
Hız Sınırını %30 – %50 Aşmak 652 TL
Hız Sınırını %50’den Fazla Aşmak 1.340 TL
Okırmızı Işıkta Geçmek 314 TL
Park Yasağına Uymamak a hundred and forty four TL
Cep Telefonuyla Konuşmak 314 TL
Araçtan Bir Şey Atmak veya Dökmek a hundred and forty four TL
1. Defa Alkollü Araç Kullanmak 1.340 TL
2. Defa Alkollü Araç Kullanmak 1.679 TL
Three. Defa Alkollü Araç Kullanmak 2.698 TL
Makas Atmak 1.340 TL
Hurdaya Çıkarılmış Aracı Kullanmak 2.698 TL
Tescil Belgesi Bulundurmamak 122 TL
Plakanın Okunmasını Engellemek 551 TL
Aracı Plakasız Kullanmak 2.270 TL
Sahte Plaka Takmak 6.687 TL
Muayenesiz Araç Kullanmak 314 TL
Ehliyetsiz Araç Kullanmak 2.698 TL
Ehliyet Bulundurmamak 314 TL
Tehlikeli Bir Şekilde Şerit Değiştirmek 314 TL
Trafik Cezalarına İndirim Yapılır Mı?
Araç sahipleri sorumlu oldukları trafik cezalarını eğer 15 gün içinde öder ise, %25 oranında bir indirim kazanır. Ancak 15 günü geçmiş trafik cezalarında belirlenen bu indirim oranı uygulanmamaktadır. Her ay sonunda gecikmeye girmiş olan trafik cezalarının üzerine %five oranında faiz eklenir. Bu sebeple sorumlu olunan trafik cezalarının 15 gün içerisinde ödenmesi length avantaj sağlar. Bunlar haricinde herhangi bir trafik cezasında hiçbir indirim yolu bulunmamaktadır.
Trafik Cezalarına İtiraz Edilebilir Mi?
Trafik cezaları trafik memurunun yüz yüze ceza yazması ve gıyapta plakaya olmak üzere 2 şekilde kesilmektedir. Eğer trafik cezası gıyapta plakaya şeklinde kesilmiş ise, itiraz süresi cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün olarak belirlenmiştir. Ancak trafik memurunun yüz yüze kestiği trafik cezalarında tebliğ tarihi aynı gün olarak belirlenmiştir ve 15 gün olarak sınırlandırılan itiraz süresi hemen başlar.
Trafik cezalarına itiraz 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapılırken, bu itirazlarda Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı fotokopisi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı fotokopisi, dava dilekçesi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisinin sunulması gerekir. Başvurulan itirazlarda herhangi bir mahkeme görülmezken karar, dosyanın inceleme işlemleri bittikten sonra verilir.
Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır?
Trafik cezalarını sorgulamak için öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi net sitesi üzerinden “trafik cezası borç sorgulama” işlemi yapılmalıdır. Sorgulama işleminde advert, soyad, kimlik numarası ve doğum yılı bilgilerinin girilmesi zorunlu olurken; Otoparka Çekilen Araç Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama ve Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama okayısımlarından herhangi birine tıklanarak sorgulama yapılabilir.
Trafik Kurallarına Uymamızın Önemi Nedir?
Trafik kuralları sizi ve yoldaki diğer sürücüleri korumak için tasarlanmıştır. Her ülkenin hükümeti bazı kurallar ve düzenlemeler planlar ve bunları o ülkenin halkına uygular. Ülkenin daha iyi ulaşım sistemi için yapılması gereken trafik kuralları bunlardan biridir. Yolların trafik kuralları, hem kanunlardır hem de trafiğin düzenli ve zamanında akışını kolaylaştırmak için zaman içinde geliştirilmiş olabilecek gayri resmi kurallardır. Bu kurallara uyulduğu takdirde trafik kazalarının % 99’unun önüne geçmek mümkündür. İşleyişin sorunsuz ve verimli hale getirilmesi için her yerde kuralların olması gerekir.
Ülkede trafik her geçen gün artarken, hüokayümet daha iyi bir çevre için ve yollarda bu tür karmaşadan kaçınmak için yeni yollar yapıyor. Hız, yasaların izin verdiğinden daha hızlı bir şekilde, özellikle motorlu bir araç kullanma eylemi veya örneği olarak tanımlanır. Trafik kuralları, yolları karmaşadan arındırmak için trafik ve diğer şeyler için en önemlisidir. Sürüş hızımız ile çarpışmaya dahil olma riski ve bir kaza sonucunda meydana gelen yaralanmalar arasında güçlü doğrudan ilişkiler vardır. Kurallara her vatandaşın uyması gerekir. Kurallar çalışmay additionallyı düzenler ve istenen yolda ilerlemesine backyardımcı olur. Her ülkenin, vatandaşların çıkarları için kendi trafik düzenlemeleri ve trafik cezaları vardır.
Günlüokay olarak meydana gelen kazaları fark edersek trafik kurallarının önemi gözlemlenebilir. Yol için kurallara sahip olmak gerekir, ancak yine de hepimiz için bir dizi kurallara uymak daha önemlidir. Bu kazalar trafik polisinin ihmali ve insanların sorumsuzluğuyla meydana gelmektedir. Yaşanan kazaların arkasındaki sebepler trafik kurallarının çiğnenmesi dışında değildir. Kuralları çiğnediğimizde kendimize sorun çıkarırız ve kimseye zarar vermeyiz. Bu kazalar aşırı hızlanma, sinyal okayırılması, sollama, dikkatsizlik, cep telefonlarının kullanılması sonucu meydana gelmektedir. Bu sebeple ister araçl. A. Ister araçsız yolda seyahat ederken dikkatli olmalıyız.
Aynı noktada, yollarda disiplini sağlamak ve her şeyden önce kendi güvenliğimiz için kurallara uyulmalıdır. Bu kazaları önlemek için tek çözüm, trafik kontrolü için yapılan kurallara uymalıyız, ancak bu sayede trafik kurallarının hayatımızdaki önemini öğrenmiş olacağız.
Eğer trafik sigortanızı Rasel Sigorta’dan yaptırdıysanız, yenileme zamanı geldiğinde sizi sms ve e-posta yolu ile bilgilendirmekle kalmıyoruz, aynı zamanda en doğru karara ulaşabilmeniz için karşıl. A.ştıracağınız tüm teklifleri kapsamlı olarak sizinle paylaşıyoruz. Böylece trafik sigortanızın yenilenme zamanına dair tüm kaygılarınız yok olurken, araştırma yapmanıza gerek duymadan en uygun teklifler ile sigortanızı kolayca yenileyebiliyoruz.
Lider sigorta acentesi Rasel Sigorta üzerinden sadece birkaç adımda trafik sigortası sorgulaması yaparak, trafik sigortası teklifine kolayca ulaşabilirsiniz.